Ελληνική κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Το παραδοσιακό καφενείο το επισκέπτομαι τα τελευταία 3 χρόνια από 3 με 4 φορές το χρόνο, έχω πάει όλες τις εποχές και με διάφορες παρέες, όλοι έχουν φύγει ενθουσιασμένοι και χορτασμένοι.

Ο χώρος μέσα είναι πολύ ωραίος, η αριστερή πλευρά είναι ζωγραφισμένη με 2 πολύ όμορφες τοιχογραφίες από την παλιά Αθήνα, δεξιά υπάρχουν κάδρα ένα παλιό τηλέφωνο, διάφορα παλιά πραγματάκια και μια τηλεόραση (για τα ντέρμπι), επίσης από δεξιά είναι και η εσωτερική σκάλα που οδηγεί στην τουαλέτα που είναι πολύ καθαρή και περιποιημένη. Η κουζίνα είναι κρυμμένη πίσω από τον πάγκο που είναι στο βάθος του μαγαζιού, οπότε δεν υπάρχει θέμα μυρωδιάς.

Τώρα που άνοιξε ο καιρός βγάζει τραπεζάκια και έξω μπροστά στο πεζοδρόμιο και απέναντι στη πλατεία που είναι πολύ ωραία και χαλαρά.

Η εξυπηρέτηση από τον Γιώργο που έχει το μαγαζί και όλα τα παιδιά είναι ανεπιτήδευτη, δεν είχαμε ποτέ παράπονο. Όλοι τους είναι πολύ ευγενικοί, γρήγοροι και με μεγάλη διακριτικότητα.

Στα του φαγητού τώρα έχουμε πάρει σχεδόν τα πάντα μιας και έχουμε πάει πολλές φορές, ο κατάλογος είναι αρκετά μεγάλος και περιέχει και κρεατικά και ψαρικά. Αλλά σήμερα θα γράψω για την τελευταία επίσκεψη μας 21/06/2015 μεσημέρι παρέα 3 ατόμων χωρίς κράτηση. Κάτσαμε μέσα μπροστά στη τζαμαρία που είναι ανοιχτή τώρα το καλοκαίρι, το μαγαζί έξω ήταν τίγκα και μέσα μόλις είχε σηκωθεί μια παρέα και κάτσαμε και εμείς.

Πήραμε λοιπόν ένα ντάκο με ένα μεγάλο σπασμένο παξιμάδι από κάτω, ψιλοκομμένη ντομάτα (θα μπορούσε να βάλει λίγη παραπάνω), κάπαρη, ελιές και ξινομυζήθρα, δροσερή και σε ικανοποιητική ποσότητα (2,5/4) (5,50€)

Κολοκυθάκια τηγανίτα, πολύ σωστά τηγανισμένα, χωρίς λαδίλα κομμένα σε λεπτές όσο πρέπει λωρίδες (4/4) (4,00€)

Καγιανάς από τους χειρότερους που έχω φάει, ήταν αρκετά μεγάλος, αλλά κάτι του έλειπε δυστυχώς (1/4) (5,00€)

Γαύρος φρέσκος, πάρα πολύ νόστιμος, πολύ σωστά τηγανισμένος κι αυτός και πολύ μεγάλη μερίδα (4/4) (6,50€)

Θράψαλο (κατεψυγμένο) ψητό γεμιστό με φέτα και μυρωδικά, στους υπόλοιπους άρεσε αλλά εγώ δεν ενθουσιαστικά, έχω πετύχει αυτό το πιάτο στα καλύτερα του στο συγκεκριμένο μαγαζί, το έχω πάρει πολλές φορές και πρώτη φορά δεν με ενθουσίασε (2,5/4) (9,50€)

Χταπόδι σχάρας (κατεψυγμένο), δυστυχώς μας το φέραν σχεδόν καμένο, είχε στεγνώσει μέσα και έξω το λεπτό μέρος του πλοκαμιού είχε γίνει πέτρα, έπρεπε να το είχαν δει και να μην το βγάλουν καθόλου στο τραπέζι μας αυτό το πράγμα (0/4) (11,00€)

Ήπιαμε ένα καραφάκι ούζο πλωμάρι 200ml (6.00€) και μια μικρή μπύρα ΑΛΦΑ (1,60€)

Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια πανακότας

Δυστυχώς πέσαμε σε άσχημη μέρα γιατί όπως είπα και πιο πριν το μαγαζί δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και λυπάμαι που γράφω τόσο άσχημη κριτική για αυτό, αλλά πρέπει να τα γράφουμε και αυτά. Οι μερίδες πάντως σε ότι και να φάτε είναι πολύ τίμιες, ειδικά στα κρεατικά είναι πολύ μεγάλες.

Τα καλύτερα πάντως για μένα του μαγαζιού είναι από κρεατικά, το κεμπάπ, το κοντοσούβλι και το χοιρινό και το κοτόπουλο και η μπριζόλα μοσχαρίσια γάλακτος. Και από ψαρικά η σαρδέλα ψητή (φρέσκια), γαυρός-μαρίδα (φρέσκα) και το θράψαλο το γεμιστό που δυστυχώς αυτή την φορά δεν ήταν όπως πάντα, άντε και οι γαρίδες.

Το μαγαζί σίγουρα το συστήνω για όσους είναι κοντά (αν και εγώ δεν είμαι από τα μέρη το επισκέπτομαι γιατί ένα φιλικό μου πρόσωπο μένει κοντά) και θέλουν να πάνε για ένα χαλαρό φαγάκι.