Βαλκάνια & Ρουμανία - Πατήσια, Αθήνα

Μετά από την απαίτηση μερικών καλοφαγάδων την ομάδας μας, αποφάσισα να γράφω συχνότερα κριτικές εδώ. Μπορεί να μην είμαι από τις καλύτερες πένες εδώ (όπως ο δάσκαλος frattelo, o ιω-Γιάννης και ο mavtasos) αλλά τουλάχιστον παραμένω 100% αντικειμενικός πάντα στις κριτικές μου. Κάποιες φόρες δίνω και δεύτερη ευκαιρία αλλά και γράφω δεύτερη κριτική πάντα μετά από 1-2 χρόνια, ιδιαίτερα για τα αγαπημένα μου στέκια, δίνοντας βάση στο γεγονός ότι στο φαγητό δεν υπάρχουν κατεστημένα και βολεμένοι. Η γαστρονομία είναι ένα σοβαρό παιχνίδι ποιότητας υλικών, συνδυασμού γεύσεων και δημιουργίας, χωρίς να αμελήσω την ατμόσφαιρα/χώρο και το service.

Dorna. Σαββατόβραδο 20/6, μέρα γενεθλίων μου χωρίς κράτηση με την συνοδό μου, στο αγαπημένο της στέκι.

Άδειος σχεδόν χώρος, ζεστή υποδοχή και γρήγορη παραγγελιοληψία από τον Ρουμάνο ιδιοκτήτη.

Χώρος εξαιρετικός για το γούστο μου. Ομορφα ξύλινα τραπέζια με πλεκτές σούπλες, όμορφες καρέκλες, ζεστά χρώματα, σωστός φωτισμός, λιτή διακόσμηση 100% ρουμάνικου στύλ. Χαρακτηριστικές τοιχογραφίες από ιστορικά πρόσωπα της Ρουμανίας (ίσως και της Μολδαβίας): Βασιλιάδες, Δράκουλες, Ποιητές. Θυμίζει το μαγαζί κάτι από λαογραφικό μουσείο. Και μάλιστα ο όμορφος χώρος φιλοξενεί εκδηλώσεις απότι έμαθα.

Επειδή η κύρια δεν είναι και πολύ του φαγητού, η παραγγελία περιορίστηκε σε μια μερίδα κοτόπουλο ψητό σχάρας, σε μια μερίδα κοτόπουλο γάστρας και σε μια σαλάτα σκέτο μαρούλι επιλογής της. Και φυσικά (λευκό) κρασί μαζί με Sprite. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και οι άνθρωποι φαίνονται επαγγελματίες.

Όσο αφορά το φαΐ, η σαλάτα ήταν μικρή, απλή και γενικώς δεν άρεσε πολύ, ήταν σκέτο λεπτόκομμένο μαρούλι. Ακόμα και με προσθήκη extra λαδιού, ξυδιού και λεμονιού δε βελτιώθηκε γευστικά. Μετριότητα και ίσως πιο κάτω.

Στο κοτόπουλο έχω να παρατηρήσω τα εξής. Το ψητό σχάρας ήταν πολύ καλό (3,5), τέλεια ψημένο, με φοβερή γεύση, αλλά και σαν κομμάτι (στήθος φιλέτο). Αντιθέτως το κοτόπουλο γάστρας (1,5/4) ήταν μέτριο με πολλά κόκαλα και κυρίως ο κορμός του και η φτερούγα (όχι και το καλύτερο κομμάτι). Η πέτσα είχε ξεροψηθεί στο φούρνο και μύριζε χαρακτηριστικά, πράγμα που επίσης αποκάλυπτε την έλλειψη μπαχαρικών και σάλτσας, αλλά και την έλλειψη φρεσκάδας στο κρέας.

Τα πιάτα συνοδεύονταν από καλο-τηγανισμένες αλλά προτηγανισμένες πατάτες (2/4). Το κρασί ήταν καλό (3/4).

Πληρώσαμε 21,4 ευρώ για όλα. Αρίστο VFM όσο αφορά το περιβάλλον, αλλά λόγω χαμηλής ποιότητας υλικών απλά καλό.

Τελειώνοντας την κριτική θέλω να τονίσω και να ακουστώ ότι είναι κρίμα ένα τόσο όμορφο μαγαζί να χάνει τόσο στην ποιότητα του φαγητού. Θα το ξανα-επισκεφτώ σίγουρα αλλά το προτείνω μόνο σαν χώρο (με το Πρεμιέρα συγκρίνεται άνετα).

Δουλέψτε με φρεσκοκομμένες πατάτες, είναι κρίμα να κάνετε τσιγκουνιές στην ποιότητα. Αν δεν βγαίνετε ανεβάστε λίγο τις τιμές (10-15%). Προσέξτε τα υλικά σας και θα δείτε συχνότερα το μαγαζί σας γεμάτο.