26 Ιουν 2015

Ψάχναμε με τη γυναίκα μου να βρούμε κάτι καινούριο, με νόστιμο φαγητό, καλές τιμές που να βολεύει και στο παρκάρισμα, γιατί με το μπέμπη, δε βοηθάει να παρκάρεις μακρυά. Μπήκα στην αναζήτηση, έβαλα τις περιοχές που προτιμούσα και μας έβγαλε τον Κήπο. Παλιά μας γειτονιά, στο απέναντι κατάστημα πηγαίναμε πολύ συχνά, αλλά εδώ δεν είχαμε έρθει ποτέ.

Αρχικά να πω πως πήγαμε Κυριακή μεσημέρι και είχε βάφτιση, με ότι συνεπάγεται αυτό. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, τα πιάτα ήρθαν γρήγορα και δεν ψάχναμε τους σερβιτόρους να ζητήσουμε κάτι.

Πήραμε μια τυρομπουκιές. Από τις καλύτερες που έχω φάει. Με φρυγανιά αντί για αλεύρι που το προτιμάμε και αρκετό υλικό μέσα, όχι σαν κάτι άλλες που είναι κατεψυγμένος αφρός.

Η παστουρμαδόπιτα. Θεϊκή! Αξίζει να πάτε για να πάρετε το κρασάκι σας και 5 παστρουρμαδόπιτες. Νόστιμη, καλή μερίδα, με ισορροπία στις γεύσεις. Εξαφανίστηκε από το τραπέζι εν ριπή οφθαλμού.

Σαλάτα του Κήπου. Επίσης εξαιρετική. Αν και είχε πολλά υλικά, μέχρι και μούρα, η γεύσεις συνδυάζονταν τέλεια χωρίς να νιώθεις ότι ο σεφ έβαλε εκεί 10 υλικά μέσα στο πιάτο για να κάνει μπούγιο.

Η γυναίκα μου πήρε ένα ψαρονέφρι σχάρας. Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν λίγο στεγνό. Εγώ θα το έκοβα λίγο πιο χοντρό με το ίδιο ψήσιμο ώστε να κρατήσει τα υγρά του. Επίσης, ίσως να χρειαζόταν κάποιο μαρινάρισμα με μυρωδικά για να δώσει λίγο γεύση.

Το δικό μου πιάτο ήταν αρκετά καλύτερο. Πιπεράτο μοσχάρι σε φωλιά. Νόστιμο, μεγάλη μερίδα, μαλακό και έντονη γεύση από πιπέρια. Δεν έφαγα τη σφολιάτα, η οποία φαινόταν λαχταριστή, αλλά είχα ήδη χορτάσει με τα υπόλοιπα και δεν ήθελα να θυσιάσω το κρέας.

Γενικά πολύ θετική άποψη, ωραίος χώρος, ευγενέστατα τα παιδιά και σίγουρα θα είναι μια από τις επιλογές μας στο μέλλον. Να κόβετε αποδείξεις μόνο, γιατί τον ΦΠΑ τον πληρώνουμε για να πάει στο αγαπημένο μας κράτος, όχι στη δική σας τσέπη.

κ σας ευχαριστουμε πολυ για αυτο.
Εχω την εντύπωση όμως κ ειμαι σχεδόν βέβαιος οτι οι αποδείξεις ηταν στο τραπέζι.

26 Ιουν 2015

Wizard!