26 Ιουν 2015

Update στην κριτική μου και στο Asia λοιπόν. Γιατί όπως έλεγα ένα αγαπημένο στέκι με ποιοτική κουζίνα πρέπει να διατηρεί την ποιότητα και τις υπηρεσίες σταθερές στο το χρόνο και αυτό το κάνει διαχρονικό. Και πράγματι ΤΟΛΜΩ να πω και να δηλώσω υπεύθυνα ότι το ΑΣΙΑ είναι classic.

Τηλεφώνησα στις 18.00, όχι τόσο για κράτηση, αλλά για να μην περιμένω την παραγγελία για πολύ ώρα μέχρι να ετοιμαστεί. Φτάσαμε στις 18.35 και η παραγγελία ήταν έτοιμη μετά από 15-20 λεπτά. Περιορίστηκα αυτή τη φορά στα δυνατά χαρτιά του. Μια μερίδα παστουρμαδoπιτάκια και μια μερίδα Adana kebab.

To πρώτο ήταν εξαιρετικό - με το θεϊκό του τηγανισμένο φύλλο και την μυρωδιά και γεύση του αλμυρού τυριού και του παστουρμά. Λίγο αλμυρός μεζές αλλά παραλήρημα γεύσης. Έχω δοκιμάσει πολλές παστουρμαδόπιτες και αλλού αλλα σαν εδώ πουθενά.

Το καυτερό κεμπάπ ήρθε σε μεταλλικό πιάτο, με παρουσίαση για σεμινάριο. Από κάτω οι πιτουλές, πάνω το κεμπάπ με μπόλικο καυτερό πιπέρι (αν και ελαφρά καυτερό για το γούστο μου) και γύρω γύρω πιλάφι μερακλίδικο που μοσχοβολούσε, κρεμμύδι, μαρούλι ψιλοκομμένο και τηγανητή ώριμη ντομάτα και πιπεριά. Μια ποικιλία από μόνο του. Ένας πειρασμός για τις περισσότερες αισθήσεις. Και γεύσεις από παραμύθι.

Η παρούσα γευστική εμπειρία ίσως και να σταθεί η αφορμή για μια επίσκεψη στη γειτονική μας χώρα, ταξίδι στις ανατολίτικες γεύσεις.

ΑΣΙΑ. Ένας ναός γεύσης. Ίσως το πιο καλό 4άρι στο φαΐ από όλες μου τις κριτικές. Παραβλέποντας τον μικρό και μέτριο αλλά ζεστό-συμπαθητικό χώρο (η περιοχή δεν με πειράζει άλλωστε) όλα τα άλλα είναι άψογα. Η συμπεριφορά του προσωπικού-μέλη της κουρδικής φαμίλιας με συμπαθέστατη τη μητέρα που μαγειρεύει τόσο υπέροχα και είναι τόσο μα τόσο ευγενική.

Σας παρακαλώ να μην αλλάξετε χώρο. Γιατί τέτοια μαγαζιά πρέπει να είναι προνόμιο για λίγους γνώστες του καλού φαγητού. Και σίγουρα το μαγαζί θα χάσει το χαρακτήρα του και το οικογενειακό του στοιχείο με πολλούς υπαλλήλους και πελάτες.

Για VFM υπολογίστε 2 θεϊκά πιάτα στα 4,50 ευρώ οι παστουρμάδόπιτες και στα 7,00 ευρώ το κεμπάπ με ένα πιάτο extra πιτούλες (!!! ). Τα συμπεράσματα δικά σας.

26 Ιουν 2015

p_v