Bar Restaurants - Γκάζι, Αθήνα

Πρώτη μας φορά στο Malvazia, ενώ το σκεφτόμαστε να πάμε από καιρό... Ένα άρθρο για το νέο σεφ (καλός πράγματι) μας έπεισε να το δοκιμάσουμε και του αφιερώσαμε το ρομαντικό μας σαββατιάτικο δείπνο!

Ένα όμορφο παλιό σπίτι πίσω από το Μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς με πολύ εύκολο πάρκινγκ (αν πάτε νωρίς μέχρι και ακριβώς έξω) εκτός αν έχει κάποια εκδήλωση το Μουσείο. Την άριστη εντύπωση χαλούσε η πολύ άσχημη μυρωδιά τριγύρω, ειδικά στους εξωτ. τοίχους (δεν είναι μόνο ευθύνη του εστιατορίου, δύσκολη περιοχή... ), αλλά η περιποιημένη είσοδος με τα δεντράκια, τον υπέροχο φωτισμό και την πέτρα μέσα-έξω σ'έκανε να το ξεχάσεις γρήγορα! Ευρηματική η ανοιγόμενη οροφή, είναι το ίδιο το εσωτερικό του εστιατορίου που μετατρέπεται σε αυλή πολυτελείας τόσο εύκολα!

Και το πρώτο αρνητικό για μας: ενώ δε με προειδοποίησαν κατά την κράτηση (μια μέρα πριν) μάς "στρίμωξαν" τέρμα πίσω στον κάπως αποπνικτικό στεγασμένο χώρο (δεν ανοίγει εκείνο το τμήμα και δε φαίνεται πουθενά σε φωτο της ιστοσελίδας τους) όπου είχαν τοποθετήσει τα 2 μοναδικά διπλά τραπεζια της βραδιάς.

Γεμάτοι για Σάββατο φυσικά, προτίμησαν να βάλουν μόνο μεγάλα τραπέζια στην ανοιχτή αυλή (που είναι το ομορφότερο σημείο) και στην "καλή" άκρη του υπερυψωμένου στεγασμένου χώρου (όπου σε 4άρι τραπάζι έβαλαν ένα ζευγάρι αργότερα, ίσως να είναι παλιοί πελάτες). 2-3 μικροσκοπικά ψηλά τραπεζάκια στην περιοχή του μπαρ επίσης (ένα ζευγάρι και μια παρέα νεαρών) που "έβλεπαν" καλύτερα στην αυλή δε θα μας βόλευαν αφού θέλαμε να φάμε κανονικά και αυτά προσφέρονται για ποτό και finger food νομίζω...

Δε μας άρεσε και πολύ το τραπέζι μας όπως καταλαβαίνετε, μάς ενόχλησε και το κάπνισμα από διπλανούς (αφού ήταν σχεδόν κλειστός ο χώρος που ήμαστε, παραπονεθήκαμε στο σερβιτόρο κι είπε να ανοίξουν τον εξαερισμό, μα δε νιώσαμε διαφορά), αλλά είπαμε να μείνουμε και να δούμε αν θα μας αποζημιώσει το φαγητό (όπως και έγινε).

Ο σερβιτόρος μας ευγενικός και εξυπηρετικός αν και κάπως αγχωμένος, μας ενημέρωσε για την "καλοκαιρινή προσφορά" όπου ανα 2 άτομα επιλέγεις ένα ορεκτικό, μια σαλάτα, δύο κυρίως και ένα επιδόρπιο με 21€/άτομο. Είναι το παλιότερο μενού 19€! Το πολύ καλό είναι ότι έχει ελεύθερη επιλογή από τον κατάλογο, οπότε αξίζει!!!

Το ψωμί ήταν καλής ποιότητας και ήρθε με ντιπ ελιάς (2 φέτες ανα άτομο και μαζί με το εμφιαλωμένο νερό χρεώθηκε 3€ συνολικά). Το ορεκτικό ήρθε σε μαύρο πινακάκι: μαρουλοντολμάδες θαλασσινών, 4τμχ πάνω σε πουρέ σελινόριζας, ωραία γεύση αλλά σκληρό το φύλλο, δύσκολα κοβόταν και μασιόταν! Η σαλάτα μια μεγάλη πρασινάδα baby σπανάκι-άγρια ρόκα και πολλές φράουλες, δροσερή και ευχάριστη!

Για κυρίως πήραμε και οι δύο τόνο και εντυπωσιαστήκαμε: μια γυάλινη καμπανούλα πάνω από το φιλέτο κρατούσε σύννεφο καπνού και όταν την άνοιξε ο σερβιτόρος μοσχομύρισε, ο τόνος είχε καπνιστεί όπως πρέπει, ήταν και τέλεια ψημένος τι να λέμε... Σερβιρισμένος πάνω σε ξύλο με σταμναγκάθι και παντζάρι για συνοδευτικά, ένα νοστιμότατο ελαφρύ πιάτο, αλλά πολύ μικρή μερίδα!

Το γλυκό ήταν σουφλέ σοκολάτας (το φτιάχνουν με ελαιόλαδο) με παγωτό κανέλα (χειροποίητο, αλλά δεν είχε δέσει, διαλυόταν σε συμπαγή κομμάτια και δεν είχε αρκετή δροσιά), πήραμε κι ένα μπουκάλι λευκό κρασί (δεν είναι ασχημη η λίστα, αλλά κάπως άνισα τιμολογημένη, πρέπει να το προσέξουν λίγο) και ο λογαριασμός ήταν 62€ για πλήρες δείπνο.

Η μουσική ήταν καλή, αρχικά από dj και μετά live πιάνο (στην ανοιχτή αυλή, εμείς δεν είχαμε οπτική επαφή), ο κόσμος καλοντυμένος και κάθε ηλικίας (κάπως περισσότεροι οι "μεγάλοι" αλλά είχε και λίγους νέους), οι τουαλέτες πεντακάθαρες και κομψές...

Θα ξαναπάω καλοκαίρι ΜΟΝΟ αν μου δώσουν τραπέζι στην ανοιχτή αυλή και χειμώνα ΜΟΝΟ αν δεν επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα!