Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Δίσταζα να γράψω για τη βραδιά του ask4food στο Oroscopo...
Δεν έτυχε να το ξαναεπισκεφθώ, ήταν η πρώτη γνωριμία με το εν λόγω εστιατόριο, αλλά είχα διαβάσει πολλές καλές κριτικές (και εδώ και αλλού), συγκεκριμένα το επαινούν πολλοί τουρίστες που μένουν σε ξενοδοχεία της περιοχής και όχι μόνο!

Θα χαρακτηρίσω άφοβα λοιπόν την εξυπηρέτηση άψογη και για εμάς που ήμαστε καλεσμένοι σε ένα τεράστιο τραπέζι που έπιασε όλο τον εσωτερικό χώρο (αδιάφορος αλλά απλός και καθαρός, είναι πιο όμορφα έξω στο παρκάκι με τα υπόλοιπα καφέ-εστιατόρια, όλο ζωντάνια) και για όλους τους πελάτες, αφού όλοι εκθειαζουν την ευγένεια, την ταχύτητα, τα πολλά κεράσματα...

Κερνούν πάντα σούπα (σ'εμάς ήταν βελουτέ πατάτας-σέλερι, είχε κι ένα κομμάτι καπνιστού ψαρικού που μου άρεσε πολύ, κι ας ήταν κρύα λόγω ζεστής βραδιάς), κερνούν τα γλυκά (ουδέτερα φάνηκαν και σ'εμένα και στο σύζυγο, αλλά φρεσκότατα) και συχνά κερνούν κάποια ποτά απ'ό, τι διαβάζω... Εμείς είχαμε το κρασί του Οινοποιείου Μαρκόγιαννη ως ευγενική χορηγία, μου άρεσε το βαρελάτο chardonnay πιο πολύ!

Στην ποικιλία ορεκτικών μπέρδεψα κι εγώ το "παστελάκι" γαρίδας με... κοτόπουλο, η σαλάτα και η πίτσα τέλεια, ωραίος και ο κολοκυθοκεφτές! Το ψωμάκι τους (μάλλον από ζύμη πίτσας) εξαιρετικό, το γεύτηκα με ελαιόλαδο (με θυμάρι) και μπαλσάμικο που είχαν στο τραπέζι για να τα δοκιμάσουμε.

Πολύ σωστή η ποικιλία φρέσκων ζυμαρικών σε μικρές ποσότητες που ήρθε ως κύριο πιάτο. Με φουσκώνουν εύκολα τα ζυμαρικά, σπάνια παίρνω έξω! Αυτά ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα, σε 4 είδη (ξεχώρισα τις μαύρες ταλιατέλες με σολομό, αλλά έφαγα και τα πουγκιά με μοσχάρι εγώ που ΔΕΝ τρώω μοσχάρι) για να μπορέσουμε να πάρουμε ιδέα. Νομίζω πως το pizza&pasta είναι top στο μενού του Oroscopo κι εκεί πρέπει να επικεντρωθείτε αν πάτε.

Θα ήθελα να είχα δει τη λίστα κρασιών γιατί σε κάθε εστιατόριο (πόσο μάλλον με ιταλική κουζίνα) το κρασί έχει σπουδαιότατο ρόλο και οι τιμές του (για το εμφιαλωμένο λέω, το χύμα είναι πάντα πιο φθηνό) καθορίζουν το ύψος του λογαριασμού, αλλά ξεχάστηκα με τις συνομιλίες με τα αγαπητά μέλη και τους εκπροσώπους του ask4food (Σπύρο-Δημήτρη και πάλι ευχαριστούμε)! Ένας εκ των ιδιοκτητών του Οroscopo μάς καλωσόρισε κι έκανε μια ομιλία-παρουσίαση για τα ζυμαρικά, μάς είπε και την ιστορία του εστιατορίου που μετρά 30 χρόνια αν θυμάμαι καλά, είδαμε την αγάπη που έχουν για το δημιούργημά τους και όσο το αγαπούν θα πηγαίνει καλά θεωρώ.

Χάρηκα που σας γνώρισα "καλοφαγάδες του ask4food", εύχομαι να τα ξαναπούμε!