Μεζεδοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Δεύτερη φορά που επισκέφθηκα το συγκεκριμένο μαγαζί. Κυριακή μεσημέρι του Ιουνίου, το μαγαζί γεμάτο (χρειάζεται κράτηση) και παρέες να έρχονται και να φεύγουν λόγω έλλειψης χώρου.

Πολύ γρήγορο service και ευγενικοί άνθρωποι. Είχα διαβάσει εδώ ότι σε ώρες αιχμής το service πάσχει. Η αλήθεια είναι ότι ένα πιάτο που ζητήσαμε (όχι στην κανονική παραγγελία αλλά μετά και ενώ ο σερβιτόρος έτρεχε) ξεχάστηκε, ωστόσο τα υπόλοιπα (της κανονικής παραγγελίας) ήρθαν γρήγορα, τα άδεια πιάτα μαζεύονταν αμέσως, το νερό ανανεωνόταν συνεχώς και γενικά ένιωσα ότι υπήρχε φροντίδα να περάσουμε καλά. Η γενική αίσθηση ήταν ιδιαίτερα θετική, το πιάτο που ξεχάστηκε δεν μας ενόχλησε (θα το είχαμε υπενθυμίσει και εμείς αν μας έλειπε τόσο).

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, θεωρώ ότι απ' τη στιγμή που κυκλοφορούν φωτογραφίες δεν έχει νόημα να τον περιγράψω, αλλά θέλω να πω ότι έχοντας δυο μικρά παιδιά (που έκατσαν για λίγο στο τραπέζι και μετά άρχισαν να 'αλωνίζουν'), με βόλεψε η τοποθεσία και το γεγονός ότι μπορούσα να τα αφήσω να παίξουν χωρίς να ανησυχώ ότι θα τα χάσω ή ότι θα τα χτυπήσει αυτοκίνητο. Οι άνθρωποι του μαγαζιού ευγενείς και υπομονετικοί με τα παιδιά που μπλέκονταν στα πόδια τους, αυτό που λέμε 'kids friendly'.

Στο θέμα του φαγητού, οι εντυπώσεις μας ιδιαίτερα θετικές. Πήραμε τα εξής:

Σαλάτα πράσινη με μανούρι ψητό. Χωρίς να είναι κακή, ήταν ίσως το πιο αδιάφορο πιάτο που πήραμε. Πράσινα φύλλα με μία 'μαρινάδα' που θύμιζε λιαστή ντομάτα, και μία γενναία δόση μανούρι το οποίο ήταν ελαφρώς στεγνό. Δεν ήταν κακή αλλά θα μπορούσε να είναι πιο ενδιαφέρουσα.

Καπονάτα μελιτζάνας. Αποκάλυψη. Ένα μείγμα λαχανικών με κυρίαρχη τη μελιτζάνα, με υπέροχα αρώματα, ένα κρεμώδες τυρί από πάνω και όλο αυτό σε κουπάτ, σερβιρισμένο σαν να είναι μια μικρή τούρτα. Να συμπληρώσω ότι είναι κρύο και αυτό το κάνει ακόμα πιο ευχάριστο το καλοκαίρι. Παρόλο που δεν τρώω μελιτζάνα, δοκίμασα λίγο από περιέργεια και εντυπωσιάστηκα.

Κολοκυθάκια τηγανητά. Σε στικς, ωραιότατα, με αρκετό κουρκούτι, τραγανά και γλυκά. Άλλο ένα πιάτο που ενώ δεν συμπαθώ ιδιαίτερα την πρώτη ύλη (τα κολοκύθια), το έφαγα ευχάριστα λόγω ωραίας εκτέλεσης.

Καλαμαράκια τηγανητά. Νόστιμα, μεγάλη μερίδα, κλασικά ωραία καλαμαράκια

Γαριδάκι τηγανητό. Επίσης νόστιμο, ψιλό γαριδάκι. Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω, σε όποιον του αρέσει και δεν τον ενοχλούν τα τηγανητά, μια χαρά πιάτο και σε καλή ποσότητα.

Λουκουμάδες με φέτα. Τους φοβόμουν γιατί είχα διαβάσει για άψητη ζύμη, για ξύδι στη σος κλπ. Αυτοί που έφαγα εγώ ήταν εκπληκτικοί, πεντανόστιμοι, από τις ωραιότερες γεύσεις που έχω δοκιμάσει τελευταία. Επίσης πολύ καλή ποσότητα σε πολύ καλή τιμή (3,5€).

Για όλα αυτά και μισό κιλό κρασί και το πολύ ωραίο ψωμί (και ελιές) στην αρχή, καθώς και ένα δροσερό ευχάριστο γλυκό που μας κέρασαν στο τέλος (το οποίο δυσκολεύομαι να περιγράψω, κάτι σαν μους με κομπόστα φρούτου), δώσαμε 32€. Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή τιμή, φάγαμε πολύ και καλά, περάσαμε όμορφα και σίγουρα θα ξαναπάμε!