American Style - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το Barrow το είχα σταμπάρει αρκετό καιρό μετά και τις καλές κριτικές από φίλους χρήστες που εμπιστεύομαι. Αρχικά ήθελα να επισκεφτώ άλλο μαγαζί, σε άλλη περιοχή γιατί μου είχε κινήσει την περιέργεια για άλλο αρνητικό λόγο αλλά το ανέβαλα.

Οι εικόνες μέσω και του φέισμπουκ ήταν όμορφες και τελικά Σάββατο 20/6 γύρω στις 9 το βράδυ κάναμε την επίσκεψη μας. Η πλατεία ζει μεγάλες στιγμές και σχεδόν όλα τα μαγαζιά είναι γεμάτα, ενώ υπήρχε και μια συναυλία τζαζ. Πολλή πιτσιρικαρία, παιδάκια να παίζουν ποδόσφαιρο, ενώ τα 16χρονα έκαναν καμάκι στις κοπελίτσες...

Εμείς βρήκαμε στον πρώτο όροφο στο μπαλκονάκι σε ψηλά καθίσματα αλλά μη νομίζετε πως είναι και τίποτα εξαιρετικό. Το πολύ 2 άτομα χωράνε και υπάρχουν μόλις 2 τραπέζια. Έχω την αίσθηση πως ο χώρος δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στο παρελθόν στην εστίαση καθώς μου φάνηκε στενός και μέσα, με αδιάφορη διακόσμηση που εγώ την ξέχασα αμέσως. Κάτι μαύρα καναπεδάκια και οι τοίχοι επενδυμένοι με τουβλάκια σε λευκό τόνο κυρίως. Καλύτερα προτιμήστε τους πάγκους στην είσοδο του μαγαζιού για να βλέπετε και την περατζάδα, καλοκαιράκι είναι. Προσοχή όμως γιατί θα "σπάσει" η μύτη σας από τη διπλανή κρεπερί. Τέλος αρνητική εντύπωση μου έκαναν τα σκαλοπάτια που οδηγούν στον πρώτο όροφο, γλιστρούσαν σαν να έχουν πέσει λάδια. Προσοχή λοιπόν μην πετάξετε...

Η εξυπηρέτηση ευγενική αλλά τυπική με τα απολύτως απαραίτητα. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Δεν αισθανθήκαμε ξεχασμένοι αλλά γενικότερα δεν είχαμε και πολλές απαιτήσεις, τα πιάτα ήρθαν σε καλούς χρόνους. Στα θετικά η προσφορά νερού βρύσης και η έκδοση απόδειξης.

Στα του φαγητού τώρα, υπάρχουν 5 ορεκτικά τύπου onion rings, φτερούγες κοτόπουλου, γεμιστές πιπεριές χαλαπένιος, chili con carne. Επίσης προσφέρονται ξεχωριστά και πατάτες τηγανιτές.

Οι σαλάτες είναι 4 στον αριθμό όπως coleslaw στα 3.9 ευρώ, σαλάτα με σπανάκι-blue cheese-καραμελωμένα καρύδια και αποξηραμένα cranberries στα 6.5 ευρώ. Υπάρχει επίσης και μεξικάνικη. Εμείς προτιμήσαμε να πάμε στα σίγουρα.

- Σαλάτα σίζαρς στα 7.2 ευρώ. Το iceberg ήταν σε πολύ μεγάλα κομμάτια (μάλλον δεν κόπηκαν), ενώ και το κοτόπουλο δεν μας ενθουσίασε γιατί το βρήκαμε στεγνό. Ευτυχώς υπήρχαν αρκετά κομμάτια παρμεζάνας, το μπέικον που αναγραφόταν στον κατάλογο εγώ δεν το κατάλαβα κάπου, τα κρουτόν μια χαρά. Η ποσότητα μεγάλη για 2 άτομα αλλά γενικότερα δεν μας ενθουσίασε. Νομίζω έχουμε φάει καλύτερες και πιο πληθωρικές.

Από μπέργκερ υπάρχουν καμιά 10αριά επιλογές,1-2 αναφέρονται σαν καυτερές αλλά εμείς προτιμήσαμε να παίξουμε στα πιο ήπια.

- Eggburger με τσένταρ, τομάτα, iceberg, αυγό, μπέικον, κέτσαπ, μαγιονέζα και maui onions στα 7.2 ευρώ. Το μπιφτέκι όπως και στο δικό μου μπέργκερ που θα περιγράψω παρακάτω ήταν πολύ κρεατένιο, θα το προτιμούσαμε πιο ανάλαφρο. Στο eggburger ήταν και παραψημένο σε κάποια σημεία του. Το αυγό δεν ήταν ζουμερό αλλά δεν μας πείραξε, τα υπόλοιπα υλικά συμμαζεμένα και δεν έπνιγαν την τελική εικόνα και γεύση, ώστε να καλύπτει τη γεύση κάποιου άλλου. Οι συνοδευτικές πατάτες τηγανιτές νοστιμότατες και χωρίς λαδίλα, πολύ καλές όπως και στο δικό μου μπέργκερ.

- Mushroom burger το "κρεμώδες" όπως αναφέρεται στα 6.8 ευρώ. Τσένταρ, πλούσια κρέμα μανιταριών με μπέικον και κρέμα και coke cola bbq σως. Συμμαζεμένο από υλικά, χωρίς τα μανιτάρια να ξεχειλίζουν αλλά να είναι τοποθετημένα κάτω από το ψωμάκι μαζί με το τσένταρ. Το μπιφτέκι όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η σος μπάρμπεκιου διακριτική.

Σαν πρώτη εικόνα πάντως τα ψωμάκια του μπέργκερ φάνηκαν γιγάντια μπροστά στο μπιφτέκι (ήταν αρκετά φουσκωτά), τύπου μπριός.

- Για γλυκό παραγγείλαμε μπανόφι στα 4 ευρώ. Ήρθε σε βαζάκι, με κρέμα τόφυ. Δεν ήταν άσχημο αλλά έχω φάει και καλύτερο. Αρκετά ζαχαρούχο, χωρίς προσωπικά να διακρίνω ιδιαίτερα τη μπανάνα.

Συνολικά το κόστος ανήλθε στα 25.2 ευρώ χωρίς ποτά, αφού αρκεστήκαμε στο νερό.

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στις μπύρες μου φάνηκε το κόστος τους σε νορμάλ πλαίσια, η 500άρα Μάισελς weiss στα 4.5 ευρώ, ομολογώ πως κάτω από τάλιρο δύσκολα θα βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί, είτε καφετέρια είτε μπυραρία, όμως αν όντως θυμάμαι καλά τα 3 ευρώ για τα αναψυκτικά είναι αρκετά τσιμπημένα.

Σαν τελική εντύπωση, σίγουρα δεν μου έμεινε αξιομνημόνευτο. Κατά την άποψη μου θέλει να "κλέψει" ένα κομμάτι από την κοσμοσυρροή της πλατείας. Δυστυχώς δεν προσφέρεται για να κάτσεις με τις ώρες, παρά μόνο να κάνεις μια στάση για 1 ώρα το πολύ. Στη δική μας εμπειρία πάντως φάνηκε να το τιμούν πολύ ηλικίες 15-18 ετών στο πάνω όροφο...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ μαγαζί και το παλεύουν, μάλιστα όταν ρωτήσαμε για τα γλυκά μας είπαν ότι ανά 2-3 μέρες τα αλλάζουν. Σίγουρα όμως δεν έφυγα με την προσμονή για το πότε θα το ξαναεπισκεφθώ (όπως πχ θα συνέβαινε με το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ). Στις φωτό τους στο διαδίκτυο μου φάνηκαν τα πιάτα τους πολύ πιο θελκτικά...