Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Fish Co Platters την Παρασκευή 19/06/2015, ώρα 21:00, 5 άτομα χωρίς κράτηση, έπειτα από προτροπή μίας φίλης από την παρέα η οποία κατάγεται από Νότιο Αφρική και μας το σύστηνε εδώ και καιρό ανεπιφύλακτα.

Χώρος:
Τολμώ να πω, πως σε πρώτη φάση μου φάνηκε αρκετά απλό και ίσως λίγο απεριποίητο, όμως κοιτώντας λίγο καλύτερα το χώρο, διαπίστωσα πως είναι απλώς λιτό αλλά αρκετά γουστόζικο, με έθνικ στοιχεία διακόσμησης που ταιριάζουν στο είδος της κουζίνας που αντιπροσωπεύει.

Εξυπηρέτηση:
Μας εξυπηρέτησε ένας σερβιτόρος που είχε κάθε διάθεση να γίνει χαλί να τον πατήσουμε, όμως μας κούρασε το γεγονός ότι μας ανέφερε πάνω από 5-6 φορές πόσα πολλά πράγματα παραγγείλαμε και πού θα τα βάλουμε όλα αυτά και μήπως είναι πολλά να βγάλει κάτι και πως ούτε εκείνος με τους φίλους του δεν μπορεί να φάει τόσα πολλά και... και... και... και... Not!

Φαγητό:
Get the party started....

Ορεκτικά:
Pao de Athinio:
Σκορδόψωμο με βούτυρο μυρωδικών, μας άρεσε τόσο πολύ που το παραγγείλαμε x 5 φορές.

Prawn Tempura:
Γαρίδες σε κουρκούτι με πικάντικη μαρμελάδα.
H μαρμελάδα δεν άρεσε σε κανέναν από τους 5 μας, οι γαρίδες με κουρκούτι ήταν όπως όλες οι γαρίδες τηγανισμένες σε κουρκούτι που έχω φάσει στη ζωή μου. Αδιάφορο πιάτο.

Durban Prawns:
Τηγανητές γαρίδες σερβιρισμένες σε κρεμώδη πρι-πρι sauce.
Τέ-λει-ες, ξετρελάθηκα! Οφείλω βέβαια να πω πως από τους 5 μας, στις 3 κοπέλες δεν άρεσαν γιατί τις βρήκαν πολύ καυτερές. Επίσης, όσοι δε συμπαθείτε τα πολλά βούτυρα και τις καυτερές σάλτσες καλύτερα αν μην τις παραγγείλετε, συνδυάζουν και τα 2.

Boerewors
Παραδοσιακό αφρικάνικο λουκάνικο.
Το έχω δοκιμάσει και σε άλλο αφρικάνικο εστιατόριο, επειδή αρέσει σε όλους και όχι σε εμένα θεωρώ πως απλώς υποκειμενικά δεν είναι του γούστου μου.

Snails Esgargot.
6 τεράστια σαλιγκάρια σε σάλτσα πέστο.
Ήταν το highlight του τραπεζιού, παραγγείλαμε και δεύτερο πιάτο. 10'

Σαλάτα:
Beet this salad
Ψητά παντζάρια, κόκκινο κρεμμύδι, ξινομυζήθρα. Καλή ήταν, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Κυρίως:
Bbq ribs
Σερβιρισμένα με πατάτες τηγανητές. Για τους κρεατοφάγους της παρέας ήταν ό, τι έπρεπε.

Από τα platters πήραμε:
Butterfly γαρίδες στη σχάρα με sauce λεμονιού//βουτύρου σερβιρισμένες με ρύζι. Πολύ ωραίες και ελαφριές.

Άπό τα combos πήραμε:
Boere Combo
Spare ribs και queen γαρίδες, τα διαλέμε με ρύζι, επίσης απλά και πολύ ωραία. Τα spare ribs εξαιρετικά μαγειρεμένα σε bbq sauce, οι γαρίδες τέλειες όπως και στα υπόλοιπα πιάτα.

Σημαντική σημείωση: Ποσοτικά όλα τα πιάτα ήταν παραπάνω από ικανοποιητικά.

Από γλυκά:
Ο ιδιοκτήτης μας κέρασε ένα cheesecake το οποίο αν και φαινόταν υπερλαχταριστό δεν άντεξα να δοκιμάσω.

Τέλος, μαζί με 3 μπυρίτσες και 5 αναψυκτικά δώσαμε περίπου 55 ευρώ το άτομο, θεωρώ πως ήταν καλά, δεδομένης της ποσότητας που παραγγείλαμε. Προσωπικά κατενθουσιάστηκα και θα ξαναπάω σίγουρα, όμως θεωρώ πως εξαιτίας της παρουσίας του βουτύρου σε όλα τα φαγητά και των έντονων καρυκευμάτων, δεν είναι για κάθε μέρα, ούτε για πολύ αργά το βράδυ. Κατάφερα να χωνέψω τουλάχιστον 12 ώρες μετά, δηλαδή το επόμενο μεσημέρι!

Να το δοκιμάσετε, αξίζει!