Multi Ethnic - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Mια υποσχόμενη άφιξη για ανήσυχους ουρανίσκους!
Ο μόνος λόγος που αποφάσισα να δοκιμάσω τις γαστρονομικές δημιουργίες του Εtnico (καθώς έχω πήξει απο τις νέες αφίξεις στο κέντρο!! ), ήταν το διαδικτυακό άρθρο που ανέφερε ότι πρόκειται για το " μικρό " αδελφάκι του γνωστού σε όλους Altamira.

Μιλάμε για ένα street food μέρος με φιούζον προσανατολισμό.
Η διακόσμηση απλή, ο χώρος μικρός με πάγκους και σκαμπό, λίγα καθίσματα και μπάρες με λίγες θέσεις για φαγητό.

Στο Altamira, όπως μας εξήγησαν, προπαρασκευάζονται τα εδέσματα, π. χ κόβονται τα κρέατα, ο κιμάς κ. ά και κατόπιν εκτελούνται οι συνταγές στο Etnico.
Οι έθνικ δημιουργίες - του Etnico - αφορούν αραβικές και μεξικανικές λιχουδιές, προς το παρόν φαντάζομαι εάν κρίνω μάλιστα και από την ονομασία.

Ακόμα, το μέρος αυτό μαζί με τη έθνικ κουζίνα προσπαθεί να συνδυάσει και την υγιεινή διατροφή.

Όπως γράφει η κάρτα του καταστήματος, τα λαχανικά είναι φρεσκοκομένα, χρησιμοποιείται ηλιέλαιο, τα κρέατα είναι από νωπό κρέας, όλοι οι χυμοί είναι φρεσκοστυμμένοι με τη μέθοδο Vitamin Bar, σύμφωνα με την οποία διατηρείται αναλλοίωτη η θρεπτική αξία τους, και πολλά άλλα συναφή...
Έθνικ γεύματα και cuisine minceur! Ωραίο γευστικό ιδίωμα!

Δοκιμάσαμε ( όλα τα παρακάτω σχόλια αφορούν 2 take away και 1 επίσκεψη στο κατάστημα ):
Πίτα τορτίγιας με λαχανικά:
Tυλιχτό ( wrap ) με φρεσκοκομμένα λαχανικά, ο κατάλογος το αναφέρει ως low calorie... Περιέχει κομμάτια μελιτζάνας, κολοκυθάκια, καρότο και ίσως και κάτι άλλο που μου διαφεύγει. Πικάντικο αλλά πολύ νόστιμο. ΕΥΡΩ 3,00

Σαλάτα Corazon:
Πρόκειται για μια πλούσια σαλάτα με μαρούλι, λιαστή ντομάτα, τρίμμα σουσαμιού και κομμάτια από ρόδι. Ζουμερή και φρέσκια. ΕΥΡΩ 3,50
Τυλιχτό φαλάφελ ( ρεβυθοκεφτέδες ) σε τορτίγια, το μεγάλο μέγεθος:
Υπήρχε και η επιλογή φαλάφελ με αραβική πίτα αλλά προτίμησα με τορτίγια. Πεντανόστιμο, με μαρούλι, αγγούρι, μπαμπαγκανούς (λιβανέζικη μελιτζανοσαλάτα ), τζίντζερ και πίκλες. Eγώ ζήτησα πίκλες αντί για μελιτζάνες που είναι το κανονικό. Από τα πιό νόστιμα τυλιχτά φαλάφελ που έχω δοκιμάσει! ΕΥΡΩ 2,50

Ενα γλυκό panacotta:
Η μία μερίδα αποτελείται από τρία λιλιπούτεια ποτηράκια με μικρή σχετικά ποσότητα πανακότας και αποξηραμένα μικρά φρουτάκια επάνω, για ντεκόρ. Υπέροχα γλυκάκια. ΕΥΡΩ 2,00

Ενα χυμό "Ευεξία ":
Ανάμεικτος χυμός από αχλάδι, αγγούρι, πιπεριά, ακτινίδιο. Υπερτερούσε η γεύση των λαχανικών. Νόστιμος χυμός και χορταστικός!!
ΕΥΡΩ 2,00

Όταν πήγαμε στο Etnico για ποτό, δοκιμάσαμε:

Στην αρχή μας προσέφεραν δύο κομμάτια samosas, εξαιρετικά!!

Βurrito Chili con Carne:
Τηγανιτή τορτίγια με κοτόπουλο, ντομάτα και κίτρινο τυρί. Ζήτησα εξτρά frijoles (black beans) αλλά μου είπαν ότι περ/νται τα γνωστά κόκκινα φασολάκια ήδη οπότε δεν πρόσθεσα τα προηγούμενα. Επίσης, πήρα εξτρά sour cream την οποία τελικά δε μου χρέωσαν.
ΕΥΡΩ 4,00

Chimichanga da Pollo:
Να γλείφετε τα δαχτυλά σας!!! Πολύ πολύ νόστιμο τυλιχτό με κοτόπουλο, κίτρινο τυρί, sour cream, frijoles και jalapenos ( chili peper ) σος. EYΡΩ 3.00
Nachos Sabroso.

Τσιπς καλαμποκιού με cheddar sauce, κιμά, πατέ ελιάς, guacamole (μεξικάνικη, πράσινη, σάλτσα με βάση το αβοκάντο ) και sour cream. Σερβιρίστηκαν μέσα σε ένα μεγάλο χάρτινο κουτί το οποίο υποδηλώνει το όλο concept του μέρους αυτού. Ήταν πολύ νόστιμα και ταίριαξαν απόλυτα με τα ποτά μας. ΕΥΡΩ 4,50

Ήπιαμε δύο Μαργαρίτες, μία φράουλα και μία λεμόνι. Καλύτερη εκείνη με το λεμόνι, με διαφορά. Σερβίρονται σε μικρά ποτήρια που αρχικά δεν σου γεμίζουν το μάτι. Όμως, υπάρχει όλη η γεύση μέχρι τέλους!! ΕΥΡΩ 2,50 /τεμ.

Γενικά, όλα τα ποτήρια σερβιρίσματος μοιάζουν λες και έχουν βγεί από το σπίτι της Barbie.

Θελήσαμε να δοκιμάσουμε και Margarita Agua de Jamaica αλλά δεν υπήρχε.
Ζητήσαμε, επίσης, λευκή Σαγκρία (!! ) αλλά μας είπαν ότι σερβίρεται μόνο στο Altamira. Έτσι καταλήξαμε στη συνηθισμένη κόκκινη. ΕΥΡΩ 2,50

Θεωρώ ότι το καλτ αυτό μέρος θα είχε γίνει ήδη σημείο αναφοράς του αθηναϊκού κέντρου εάν είχε εμφανιστεί δύο χρόνια πιό πριν, τουλάχιστον.
Βέβαια, ποτέ δεν είναι αργά. Επειδή γίνεται σωστή γευστικά και τίμια τιμολογιακά δουλειά σίγουρα θα ξεχωρίσει. Πόσο μάλλον όταν. υπάρχει και η εγγύηση του ονόματος Altamira.

Η μουσική που ακούγεται είναι όλων των γούστων. Μας είπαν ότι αργά το βράδυ παίζουν και πιό πολλά latin.
Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι λειτουργεί 24h.

Συστήνεται!!