Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Ορμώμενοι από τις πολύ καλές κριτικές των έτερων συμφορουμιτών, πήρα την παρέα μου ένα βράδυ Παρασκευής και επισκεφτήκαμε τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ που βρίσκονται σε ένα ήρεμο σημείο στην Ηλιούπολη.

Η κράτηση έγινε ηλεκτρονικά και η πρώτη θετική εντύπωση δημιουργήθηκε πριν καν πάμε στο μαγαζί, αφού ένας ευγενικός κύριος με κάλεσε στο τηλέφωνο για να επιβεβαιώσει την κράτησή μας.

Με το που φτάσαμε στο μεζεδοπωλείο, μας υποδέχτηκε ένας ευχάριστος κύριος (πιθανόν ο ίδιος με τον οποίο μίλησα στο τηλ. ) που μας οδήγησε στο τραπέζι μας (καθίσαμε έξω) και μας πρόσφερε παγωμένη ρακή για καλωσόρισμα. Όταν μαζευτήκαμε όλοι, μια ευγενική κοπέλα μας έφερε το δικό τους νόστιμο ζυμωτό ψωμάκι με ένα ντιπ για συνοδευτικό.

Ο κατάλογος είναι τόσος... όσος πρέπει, με αρκετές επιλογές, το κύριο βάρος να πέφτει στα μεζεδάκια, χωρίς όμως να ξεφεύγει σε μέγεθος.

Παραγγείλαμε τα εξής:

- Σαλάτα πράσινη με μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια και τυρί, (φρέσκια και δροσερή),

- Σαλάτα φουρνιστή, ψητά λαχανικά με καραμελωμένο μπαλσάμικο, (πεντανόστιμη),

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική, (πάρα πολύ καλή με καπνιστό άρωμα),

- Πατάτες crispy "σαν τηγανητές", (πάρα πολύ νόστιμες και ελαφριές),

- Τυρένια κέρατα, κόκκινες πιπεριές γεμιστές με τυρί και μπέικον, (νόστιμα με κρεμώδη υφή),

- Γιαουρτλού, (τα γνωστά πιτάκια με κιμά, αρκετά καλό),

- Μελιτζάνα στον πηλό, με φέτα, (νόστιμη χωρίς την "πικρίλα"),

- Κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες, (πολύ νόστιμο πιάτο),

- Μιλφέιγ γεμιστής ντομάτας, με μους φέτας, (επαναπροσέγγιση της κλασικής συνταγής, ελαφριά γεύση, αλλά δεν ενθουσιάστηκα)

- Μοσχαράκι με σάλτσα εσπεριδοειδών και πουρέ πατάτας, (σωστά μαγειρεμένο το μοσχάρι δεμένο καλά με το λεμόνι και το πορτοκάλι) και τέλος,

- ΤΟ ΚΟΤΣΙ (!!! ), χορινό χωρίς λίπος, (εξαιρετικό πιάτο, το οποίο ήταν λουκούμι κι έλιωνε στο στόμα), με μουστάρδα και δεντρολίβανο.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από ένα πολύ καλό ροζέ ημίγλυκο κρασί που έρρεε άφθονο εκείνη τη βραδιά! Στο τέλος μας κέρασαν γλυκά:

- Λευκός χαλβάς ψυγείου με σιρόπι, (πάρα πολύ καλό, ελαφρύ και γευστικό γλυκό) και

- Σοκολατόπιτα, (ελαφρώς σιροπιαστή, χωρίς να σε λιγώνει, παρέπεμπε σε κέικ, ίσως θα ήθελα και λίγο παγωτό δίπλα, γιατί ήταν σχετικά στεγνή)

Όσα παραγγείλαμε ήταν από καλά έως εξαιρετικά και μας άφησαν παραπάνω από ικανοποιημένους! Πρόκειται για ένα μεζεδοπωλείο με πολύ καλά πιάτα. Γεύση λοιπόν, (4/4)

Για την εξυπηρέτηση τα είπα και πριν, ίσως με περισσότερο κόσμο χρειάζεται κι ένα τρίτο άτομο, αλλά δεν είχαμε κανένα παράπονο, ίσα-ίσα ήταν υπερευγενικοί και φιλικοί μαζί μας! Εξυπηρέτηση λοιπόν, (4/4)

Ο χώρος μέσα είναι δίπατος με την κουζίνα στο πατάρι/ημιόροφο και τα τραπέζια στο ισόγειο. Δεν πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερο και σίγουρα επιδέχεται βελτίωση, αφού η διακόσμηση και τα τραπεζοκαθίσματα μου θύμισαν τα φοιτητικά μου χρόνια και συγκεκριμένα το κυλικείο της σχολής μου! Ο εξωτερικός χώρος είναι συμπαθητικός αφού σου δίνει την αίσθηση της αυλής. Είμαι βέβαιος ότι θα το επιμεληθούν οι ιδιοκτήτες, αργά ή γρήγορα, καθώς έχουν μεράκι και φαίνεται ότι δεν είναι... αλεξιπτωτιστές. Σημειώνεται ότι οι χώροι είναι καθαροί όπως και οι τουαλέτες. Χώρος/ατμόσφαιρα λοιπόν, (2/4)

Συνολικά πληρώσαμε 97 ευρώ περίπου, για όλα τα παραπάνω και 2 λίτρα κρασί! Μας κέρασαν άλλο μισό λίτρο και τρεις μερίδες από τα γλυκά τους! Ούτε 15 / άτομο. Value for money λοιπόν, (4/4)

Εν κατακλείδι, οι γεύσεις και η προσοχή στον πελάτη σε κερδίζουν με το καλησπέρα! Πρόκειται για μια άρτια προσπάθεια και δεν μου κάνει καμία εντύπωση που τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ έχουν αυτήν τη δυναμική στο site. Αν ανανεώσουν και το χώρο, θα πάνε ακόμα καλύτερα!

Συνεχίστε έτσι, θα τα ξαναπούμε σύντομα!

Υ. Γ. Από την μεταξύ μας συζήτηση, συμπέρανα ότι ο chef έχει θερμιδομετρήσει τις μερίδες του και προσανατολίζεται προς την υγιεινή μαγειρική, ίσως γι'αυτό κάποιοι να μην ένιωσαν το αίσθημα του κορεσμού. Για εμένα, είναι πολύ θετικό σημάδι και δείχνει ανήσυχο άνθρωπο.

2015-06-30 16:24:28

Θα ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω για την πραγματικά πολύ καλή σας διάθεση, να μας γνωστώποιησετε την αποψή σας για την προσπάθεια που ολο αυτόν τον καιρό κάνουμε...

Μεγάλη σημασία επισης για εμάς έχει, αυτούς τους δύσκολους καιρούς να βλέπουμε ανταπόκριση απο τους περισσότερους ανθρώπους που μας επισκέπτονται, και φυσικά να εισπράτουμε αγάπη που πραγματικά ειναι αξία ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ όπως λεει και μία διαφήμηση...

Αυτο που πραγματικά σας υπόσχομαι ότι οσο θα ειμαστε εκει και ορθιοι, ποτέ δεν θα παψουμε να παλευουμε για το καλυτερο, όπως και εσεις σωστα αναφέρετε στην παραπάνω αποψη σας, για το μαγαζί μας...
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-03-23 13:09:22
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Paixtaras.