27 Ιουν 2015

Βράδυ Ιουνίου, έψαχνα εναγωνίως να βρω μια ψαροταβέρνα μακρυά από τα συνηθισμένα ταβερνάκια της Πειραϊκής. Δεν ξέρω πώς, αλλά πήρα την απόφαση με την κοπέλα μου να "ταξιδέψουμε" από Αμπελόκηπους στα Μελίσσια για να δοκιμάσουμε το φαγητό από "Το Τηγάνι". Δεν το μετανιώσαμε αφού χωρίς υπερβολή έφαγα το καλύτερο ψάρι και στην καλύτερη τιμή στην Αθήνα!

Παρκάραμε πολύ εύκολα και κάτσαμε στον κήπο αφού είχαν αρχίσει να ψιλοπιάνουν οι ζέστες. Η κυρία Μαρίνα μας συστήθηκε και πήρε την παραγγελία μας. Μετά από λίγο άρχισαν να έρχονται τα πιάτα: σαλάτα χωριάτικη, φρέσκια και μεγάλη με φέτα (όχι λευκά τυριά και μούφες). Γαρίδες σαγανάκι με απίστευτη γεύση. Κολοκυθάκια τηγανητά γευστικά και γλυκά (με σωστή αναλογία από κουρκούτι).

Άφησα για το τέλος το highlight της βραδιάς που ήταν τα υπέροχα, μοναδικά και ανεπανάληπτα μπακαλιαράκια... Δεν είχα ξαναφάει στη ζωή μου, αλλά είδα σε μια άλλη κριτική να τα υμνούν και πήρα το θάρρος! Ενώ είναι τηγανητά, θα έβαζα στοίχημα ότι με κάποιο τρόπο τα φτιάχνουν ψητά! Η γεύση είναι εκπληκτική, το ψάρι απίστευτα καλοψημένο. Η κοπελιά μου από την άλλη εντυπωσιάστηκε από το ψήσιμο και της γεύσης της τσιπούρας που πήραμε. Τέτοιο ψάρι προσωπικά δεν έφαγα ούτε στα ακριβά ούτε στα "φτηνά" μαγαζάκια της Πειραϊκής!

Για όλα τα παραπάνω ΣΥΝ ένα καραφάκι ούζο "Πλωμάρι" πληρώσαμε μόλις 40Ε. Τιμή για το κάθε πιάτο ξεχωριστά δεν ξέρω αλλά η τιμή μου φάνηκε όχι απλά τίμια αλλά εκπληκτική. Όταν την συγκρίνω και με το τι πληρώνω στον Πειραιά για λίγη σαρδέλα και καλαμάρι τηγανητό, φτάνω να αναρωτιέμαι πώς ακριβώς βγαίνει η κυρία Μαρίνα και ο μάγειρας [ο οποίος είναι ο άντρας της: ) ].

Επειδή λοιπόν ενθουσιάστηκα, πήγα ήδη μια φορά ακόμα και σκοπεύω να πάω ακόμα 2 με γνωστούς εντός Αθηνών και με γνωστούς εκτός Αθηνών.. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

ΥΓ Δεν θα μπορούσα να μην σημειώσω την απίστευτη ευγένεια της κας Μαρίνας η οποία παίρνει παραγγελίες, σερβίρει ενώ κάνει προσωπικά και τα ψώνια για όλα αυτά που τρώμε! "Το Τηγάνι" είναι ένα μικρό διαμαντάκι σε μια ήσυχη γειτονιά των Βορείων Προαστίων και ο κυριότερος λόγος της επιτυχίας του είναι οι άνθρωποί του!

27 Ιουν 2015

Mourouzis2005