Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Αν και με τα (βορειο) δυτικά προάστια δεν είχε τύχει να έχω πάρε - δώσε τόσα χρόνια, το έφερε ο καιρός (η μοίρα, η τύχη, όπως θέλετε πείτε το! ) να επισκέπτομαι αρκετά συχνά την ολοένα αναπτυσσόμενη αυτή περιοχή, που σφύζει από ζωή, με μαγαζιά για όλα - πραγματικά - τα γούστα, στην πλειονότητά τους φιλικά προς το μέσο βαλάντιο...

Ένα από αυτά τα μέρη είναι και το άρτι αφιχθέν (ούτε 2 εβδομάδες δεν έχει που άνοιξε) Mama Goose, στην Πλατεία Κωνσταντινουπόλεως - είναι η πλατεία όπου βρίσκεται ο διάσημος και σχεδόν αναλλοίωτος στο πέρασμα του χρόνου Μίστερ Λουκιδέλης. Βρίσκεται, λοιπόν, πάνω σε πλατύ πεζοδρόμιο, δίπλα στον δρόμο, ωστόσο δεν είναι πολυσύχναστος και δεν ενοχλεί η περιστασιακή κίνηση. Ο μέσα χώρος πολύ ενδιαφέρων, με καναπέδες, αστεία κάδρα με τη χήνα - κουτάλι (το λογότυπο του μαγαζιού), τραπεζάκια σε ικανοποιητική απόσταση και μεγάλα παράθυρα - τζαμαρίες, ώστε να έχεις την αίσθηση του "ανοιχτού χώρου".

Εμείς το επισκεφθήκαμε την Παρασκευή, 19/6, κατά τις 21.30 το βράδυ, και ήταν γεμάτα όλα τα τραπέζια του εξωτερικού χώρου, κάτι που δείχνει ότι τα καλά πράγματα διαδίδονται και (υπο)στηρίζονται από την πρώτη στιγμή. Ο ευγενικός σερβιτόρος; συνιδιοκτήτης; μας υπέδειξε τα εσωτερικά τραπέζια, με την υπόσχεση ότι θα μας ειδοποιήσει μόλις αδειάσει κάποιο στον εξωτερικό χώρο, όπως και έγινε, οπότε απολαύσαμε την όμορφη και γλυκιά βραδιά.

Στα του καταλόγου τώρα, πρόκειται για νεο-μεζεδοπωλείο (η ανθούσα τάση), με συνταγές που περιλαμβάνουν καλοδιαλεγμένα υλικά από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, με διάθεση πειραματισμού, που κινείται περισσότερο στη λογική του "τα μοιραζόμαστε όλα στη μέση" - και καλά κάνει, αυτό άλλωστε (πρέπει να) είναι η παρέα, το μοίρασμα, φαγητού, συναισθημάτων, κουβεντών, γέλιων...
Οι τιμές πολύ λογικές, οι σαλάτες και τα ορεκτικά κυμαίνονται ως επί το πλείστον στα 4-5 ευρώ και τα κυρίως νομίζω στα 8-9 το ακριβότερο.
Παραγγείλαμε:

- Πατατοσαλάτα ζεστή, πολύ πρωτότυπη και εξαιρετικά νόστιμη, καθώς είχε και τηγανητές πατατόφλουδες μέσα στις βρασμένες πατατούλες, καθώς και ψιλοκομμένα μανιτάρια (πλευρώτους νομίζω). Η μόνη μου ένσταση ότι το λάδι τρούφας που έγραφε στον κατάλογο δυστυχώς δεν έγινε αντιληπτό ούτε στο ελάχιστο...

- Μπουτάκια κοτόπουλου με μυρωδικά και κους κους, τυλιγμένα με προσιούτο Ευρυτανίας (Στρεμμένου, υποθέτω), με ξεροψημένη πετσούλα και αρκετά νόστιμη, ωστόσο το εσωτερικό τους ήταν λίγο άψητο, φάουλ για το συγκεκριμένο είδος κρέατος, για τους γνωστούς λόγους... Το συνοδευτικο κους κους, πάντως, πεντανόστιμο.

- Κρεμμυδόπιτα με κρέμα βουβαλίσου γάλακτος Σερρών, ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ή, τραγανή όσο έπρεπε, με γέμιση που έλιωνε στο στόμα, και χωρίς η γεύση/άρωμα του κρεμμυδιού να είναι έντονη. Μην την παραλείψετε!!!

- Κεφτεδάκια με σάλτσα γιαουρτιού, αρκετά μεγάλη μερίδα, που περιελάμβανε 5 ευμεγέθεις κεφτέδες, αφράτους μεν, κάτι τους έλειπε, ωστόσο, για να θυμίζουν "μαμαδίστικους" (ή "γιαγιαδίστικους", αν προτιμάτε)... Και ίσως, λέω ίσως, να είχαν μια μυρωδιά κάπως βαριά για τα γούστα μου. Ικανοποιητικοί, πάντως

Συνοδεύσαμε το τσιμπολόγημα με 2 μπυρίτσες Fischer, στα 3,50 ευρώ έκαστη, και στο τέλος μας προσφέρθηκε ευγενικώς σφηνάκι με πανακότα με μαρμελάδα φράουλας, δροσιστικό και νόστιμο.

Σημειωτέον ότι ρωτηθήκαμε για το αν μας άρεσαν τα φαγητά και εκεί "αποτόλμησα" να αναφέρω τις ενστάσεις μου περί έλλειψης οποιασδήποτε γεύσης λαδιού τρούφας στην πατατοσαλάτα και περί ανάγκης πιο προσεκτικού ψησίματος του κοτόπουλου, παρατηρήσεις που άκουσε προσεκτικά και μάλιστα μας ευχαρίστησε γι' αυτές, λέγοντας ότι κάνουμε πολύ καλά που τους το λέμε, γιατί είναι καινούριοι και θέλουν να μαθαίνουν και να διορθώνονται... Μπράβο τους γι' αυτό!

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε λίγο κάτω από 30 ευρώ, έχοντας φάει του σκασμού (οι μερίδες είναι κανονικότατες), σ' έναν ήσυχο και όμορφο χώρο, με εξυπηρετικότατο και χαμογελαστό σέρβις, με πρωτότυπα πιάτα, νόστιμα στην πλειοψηφία τους, στους σωστούς χρόνους, και με τον άνθρωπό μου δίπλα μου... Τι άλλο να ζητήσει κανείς;: )