Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Γεια σας και πάλι!

Μετά από πολύυυυυ καιρό καταφέραμε με το σύζυγο να βγούμε βράδυ. Συγκεκριμένα το βράδυ της Παρασκευής 12/6/2015. Μιλήσαμε με την παρέα και καθώς είχαμε όρεξη για ταβερνάκι, έκλεισα τραπέζι 8 ατόμων (θα ήμασταν 7) στο Ταβερνάκι της Εύης.

1η συμβουλή: Μην ξεκινήσετε χωρίς GPS, εκτός αν μένετε εκεί κοντά.

Εμείς δε δυσκολευτήκαμε (ας είναι καλά η τεχνολογία), αλλά οι 2 δεν ήρθαν γιατί περιφέρονταν πολλή ώρα στα στενά της Νίκαιας και τελικά νευρίασαν κι έφυγαν. Ο τρίτος απλώς δεν μπόρεσε τελικά να έρθει. Η παρέα κατέληξε τετραμελής.

2η συμβουλή: Μην αγχώνεστε για parking. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά βρήκαμε όλοι πολύ κοντά.

Πάμε τώρα αναλυτικότερα στην κριτική.

ΧΩΡΟΣ
Ομολογώ ότι, αν και γυναίκα, δεν ήμουν τόσο παρατηρητική όσο ο φίλος jim, ο οποίος με υπερκάλυψε με την περιγραφή του. Ο εξωτερικός χώρος που καθίσαμε, ουσιαστικά μια μικρή αυλίτσα, με έκανε να αισθανθώ οικεία και ήταν απλός και φροντισμένος. 3αράκι λοιπόν, μιας κι έχω ξαναπεί ότι δε δίνω ιδιαίτερη σημασία εκεί, εκτός αν είναι αποκρουστικός.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Εδώ δυστυχώς έχω τα παραπονάκια μου. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν ιδιαίτερα ευγενική και γλυκιά, μόνο που καθώς περνούσε η ώρα όλο και λιγότερο μας θυμόταν. Δεν είχε κόσμο το μαγαζί εκείνο το βράδυ (3-4 παρέες συνολικά με τη δική μας), αλλά να κάθεσαι στον εσωτερικό χώρο χωρίς να έχεις καθόλου οπτική επαφή με τους πελάτες που βρίσκονται στην αυλή, μου φαίνεται αντιεπαγγελματικό. Για οτιδήποτε επιπλέον χρειαστήκαμε, αφού σερβιρίστηκε η αρχική παραγγελία μας, σηκωθήκαμε να τη φωνάξουμε ή το πήραμε μόνοι μας. Φάουλ. Για να μην πω πέναλτι.

ΓΕΥΣΗ
Τώρα περνάμε στο ευχάριστο μέρος.
Παραγγείλαμε:
- 1 πολίτικη σαλάτα (λάχανο, καρότο, μελιτζάνα, κάπαρη κ. ά. με ιδιαίτερη ξυδοσκορδάτη γεύση μου άρεσε πολύ)
- 1 τυροκαυτερή ζεστή (σερβιρισμένη σε σκεύος σαγανάκι, ηπίως καυτερή, γεύση ψητής φέτας, θα προτιμούσα την κρύα αν είχε)
- 2 τηγανητές πατάτες (φρέσκες, εξαιρετικές)
- 1 λουκάνικο με πράσο (συνοδεία μουστάρδας και μπούκοβο, πολύ καλό)
- 1 σουτζουκάκια ψητά σχάρας (η γενναία ποσότητα από κύμινο τα έκανε πολύ βαριά και είναι ο αποκλειστικός λόγος που δεν άρεσαν)
- 2 καρβουνιές (μικρές μπουκιές χοιρινού ψητού στη σχάρα, μαλακό, ζουμερό και εύγευστο κρέας συνοδεία ψητής πίτας σουβλακιού, ο νικητής του δείπνου γι' αυτό επαναλήφθηκε)
- 1 καραφάκι ρακή
- 9 coca cola

VFM
Τα παραπάνω 75 έουρος. Αρκετά καλά δεδομένης της ποσότητας των αναψυκτικών...

Δεν ήταν η συναρπαστική εμπειρία, αλλά το θεωρώ ένα τίμιο μαγαζί με παρεΐστικη ατμόσφαιρα. Θα ξαναπήγαινα.

Υ. Γ. Πολύ στεναχωριέμαι που δεν πρόλαβα να κάνω κράτηση για τη βραδιά του Oroscopo, χαίρομαι που περάσατε όμορφα (ΟΚ ζηλεύω λιγάκι), ευελπιστώ να ακολουθήσουν κι άλλα events (όχι απαραίτητα δωρεάν), ώστε να καταφέρω να γνωρίσω κι άλλους χρήστες του ask4food και να ξαναδώ αυτούς που έχω ήδη γνωρίσει.