Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Το Oroscopo το ήξερα μόνο από το ask4food. Δεν έτυχε να το επισκεφτώ ποτέ, αν και θα ήθελα, μια που λατρεύω τα ζυμαρικά.
Έτσι λοιπόν, η πρόσκληση για μια βραδιά γευσιγνωσίας εκεί με χαροποίησε ιδιαίτερα!
Όμως, επειδή το εστιατόριο ήταν προετοιμασμένο για να μας υποδεχτεί, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η κριτική μου αφορά κυρίως τις γεύσεις και το χώρο και λιγότερο τις άλλες παραμέτρους.
Το παρκάρισμα είναι δύσκολο στην περιοχή αυτή, όμως κόντρα στις προβλέψεις, βρήκαμε θέση πολύ κοντά. Η τύχη ήταν με το μέρος μας!
Ο χώρος είχε διαμορφωθεί κατάλληλα, για να μας φιλοξενήσει. Το στυλ της διακόσμησης είναι μοντέρνο με θέμα τα ζώδια, που κοσμούν τους τοίχους με διακριτικά σχέδια. Ο εσωτερικός χώρος είναι ψηλοτάβανος, ενώ μια δροσερή αυλή περιμένει τον κόσμο στην απέναντι πλευρά του δρόμου.
Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική.
Στα του φαγητού τώρα!
Δοκιμάσαμε:

>Σούπα Βελουτέ-Πατάτα & Σέλερι. Με εντυπωσίασε! Δροσιστική και γευστική, με τη γεύση της να τονίζεται από μια μπουκίτσα καπνιστού σολομού.

Συλλογή Ορεκτικών

> Σαλάτα ανάμεικτη: ποικιλία φρέσκων λαχανικών με ζελέ ξινόμηλου και λεμονιού

> Παστέλι γαρίδας με μέλι και σουσάμι

> Κολοκυθοκεφτέδες

> Πίτσα τρούφας με παρμεζάνα
Όλα εξαιρετικά και πεντανόστιμα! Ευρηματικό το παστέλι γαρίδας!

Κυρίως πιάτο:

> Μαύρες ταλιατέλες από μελάνι σουπιάς με καπνιστό σολωμό και λευκό κρασί

> Γεμιστά ζυμαρικά με μανιτάρια & καλοκαιρινή τρούφα

> Φρέσκιες ταλιατέλες με καπνιστό μπέικον και πολύχρωμες πιπεριές

> Κορνέ γεμιστά με σπανάκι και μοσχάρι γάλακτος

Μου άρεσαν όλα κι ιδιαίτερα τα γεμιστά ζυμαρικά. Πολύ ωραίες γεύσεις, θα τα ξανάτρωγα ευχαρίστως!

Επίσης μου άρεσε το άζυμο ψωμί, το οποίο τίμησα δεόντως δοκιμάζοντας τα αρτύματα και τα αρωματικά ελαιόλαδα που υπήρχαν στο τραπέζι. Ξεχώρισα το άρτυμα με τη φράουλα. Επίσης, το πετιμέζι είχε αυθεντική γεύση και μου θύμισε αυτό που έφτιαχνε η μητέρα μου, όταν ήμουν παιδί.

Από τα ποτά της οινοποιίας Μαρκόγιαννη μου άρεσε περισσότερο το λευκό Chardonnay από το ροζέ. Το παλαιωμένο τσίπουρο που μας προσφέρθηκε ήταν πολύ καλό και... δυναμίτης!

Επίσης, μας προσφέρθηκαν ως κέρασμα:
> Εκμέκ

> Μιλφέιγ

> Πάστα σοκολάτας μπανάνας

Στη γεύση έβαλα βαθμό 3, γιατί δε μου άρεσαν καθόλου τα γλυκά! Κανένα από τα τρία δεν ικανοποίησε τη γεύση μου.
Είμαι φανατική γλυκατζού κι απογοητεύτηκα που το δείπνο μας δεν έκλεισε με ένα γλυκό αντάξιο, κατά τη γνώμη μου, του φαγητού.

Τέλος, η σχέση ποιότητας-τιμής θεωρώ ότι είναι πολύ καλή.

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω το ask4food καθώς και το εστιατόριο για την υψηλού επιπέδου εμπειρία που μας προσέφεραν!