Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ήταν μεγάλη τιμη για μένα, να παρευρεθώ σε γεύμα γευσιγνωσίας απο το ask4food, όποτε το να αποδεχτώ την πρόσκληση, ήταν παραπάνω απο σίγουρο. Εκείνη τη βραδια, μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω άλλους χρήστες, να μιλήσω μαζί τους και να ανταλλάξουμε απόψεις περί φαγητού. Πραγματικά ήταν μια πολυ όμορφη βραδια, και ευχαριστω θερμα τους υπεύθυνους που δούλεψαν για να βγει αυτο το αποτέλεσμα.

Θα παραθεσω την κριτική μου, μεσα απο τα δικά μου μάτια, και τη δικη μου οπτικη, οπως τη βίωσα εγώ, και θα ηθελα να ξεκαθαρίσω οτι σε γενικές γραμμές, τοσο το φαγητο, ´οσο και η εξυπηρετηση ήταν πολυ καλα, και έμεινα ευχαριστημένη.

Αλλα ας πάμε στο δια ταύτα....

Ο χώρος ειναι καθαρός, οχι τίποτα το φοβερό για να σου εντυπωθεί στο μυαλό, ο εξωτερικός χώρος ειναι συμπαθητικός, με το παρκο να δεσπόζει απέναντι, και θα έλεγα οτι συνδυάζει με ένα ιδιαίτερο τροπο το τουριστικό του Θησείου με το πιο μοντέρνο, χωρις το αποτέλεσμα να βγαίνει κιτς. Για να εξηγήσω καλύτερα τα προαναφερθέντα σχόλια, πριν μπεις στον κυριως χώρο, εχει απ εξω ένα stand με τον τιμοκατάλογο σε περίοπτη θέση. Ο λόγος ειναι προφανής. Βρίσκεται ανάμεσα σε μεγάλα ξενοδοχεία, Hilton και Caravel, και ετσι φιλοξενεί πολλούς τουρίστες.

Στα πολυ θετικά του, η καθαρή ατμοσφαιρα, αφού η απαγόρευση του τσιγάρου τηρείται. Αν και συνήθως τα μαγαζιά κοντα σε ξενοδοχεία, δεν ειναι ο, τι καλύτερο, εδώ τα πράγματα ειναι εντελώς διαφορετικά.

Ξεκινώντας το γεύμα, μας προσεφεραν μια δροσερή σούπα με πατάτα και σέλερι, με ένα πολυ μικρό κομμάτι σολομου, να την απογειώνει. Εμένα προσωπικα, μου άρεσε παρά πολυ. Στη συνέχεια γευτήκαμε μια σαλάτα ανάμεικτη με ποικιλία φρέσκων λαχανικών, με ζελέ ξινόμηλου και λεμονιού, αρκετα καλή, με ενθουσίασε γευστικά.

Ακολούθησε μια ποικιλία ορεκτικων, που περιελάμβανε Παστέλι γαρίδας με μελι και σουσάμι, το οποια μου άρεσε παρά πολυ και σαν γεύση και σαν εκτέλεση, κολοκυθοκεφτέδες, αρκετα καλοί και πίτσα τρούφας με παρμεζάνα, η οποια ήταν καλή σαν ιδεα, αλλα το αποτέλεσμα οχι τοσο καλό. Δε με ενθουσίασε προσωπικα.

Στη συνέχεια, για κυριως μας προσφέρθηκε μια συλλογή χειροποίητων ζυμαρικών, απο τα παρακάτω

-Μαύρες ταλιατέλες απο μελάνι σουπιάς με καπνιστο σολομο και λευκό κρασι, πολυ γευστικές, ιδιαίτερες και καλομαγειρεμενες 3/4.

-Γεμιστά ζυμαρικά με μανιτάρια και καλοκαιρινή τρούφα. Θα τα χαρακτήριζα ως την αποκάλυψη της βραδιάς! Τα μανιτάρια δε μου αρεσουν προσωπικα καθόλου, αλλα εδώ η σύλληψη, η εκτέλεση και το αποτέλεσμα, σε κάνουν να αλλάξεις γνώμη. 4/4

-Φρέσκιες ταλιατέλες με καπνιστό μπέικον, και πολύχρωμες πιπεριές, ωραια ιδεα, η εκτέλεση οχι καλή. Ναι μεν φρέσκα τα ζυμαρικά, αλλα πολυ αλμυρά ακόμα και για μένα που το αλάτι ειναι αδυναμία μου 2/4

-Κορνε γεμιστά με σπανάκι και μοσχάρι γάλακτος. Πολυ καλα μαγειρεμένα και γευστικά. 3/4

Για το τέλος μας προσφέρθηκε γλυκό, προσφορά του καταστήματος εκμέκ, μιλφέιγ και πάστα σοκολάτας μπανάνας, με το τελευταιο να έρχεται πιο κοντα στις γεύσεις μου.

Ήπιαμε λευκό και ροζέ κρασι, προσφορά της οινοποιίας Μαρκογιαννη, ενώ στο τέλος μας προσφέρθηκε πεπαλαιωμένο τσίπουρο απο την ιδια οινοποιία. Το λευκό μου άρεσε πολυ, το ροζέ οχι τοσο, το τσίπουρο, αν και δυναμίτης, πολυ καλό. Θα ηθελα επισης να προσθέσω, κλείνοντας το κεφάλαιο φαγητο, οτι μου άρεσε το ψωμί και το ελαιόλαδο με τις διάφορες γεύσεις που υπήρχαν στο τραπέζι. Γεύτηκα μονο τρία απο αυτα, και τα βρήκα υπέροχα.

Όσον αφορά την εξυπηρετηση, υποδειγματική και επαγγελματική, θα τη χαρακτήριζα απλά άψογη. Στα συν, η παρουσίαση περί ζυμαρικών που μας έγινε στην αρχή, καθώς και η παρουσία των υπευθύνων να ρωτήσουν αν ολα ήταν καλα ή χρειαζόμασταν κάτι.

Το value for money, απο οτι είδα στον κατάλογο, ειναι αρκετα καλό και αναμενόμενο για τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται, με τα ορεκτικά να τιμώνται περίπου στα 6,80 και τα κυριως στα 12,80. Βεβαια κάποιος μπορει να ισχυριστεί οτι μια μερίδα ζυμαρικά να κοστολογείται περίπου 13 ευρω, δεν το λες και τσάμπα, αλλα λίγο τα υλικά, η περιοχή, η εξυπηρετηση, νομιζω οτι το αντισταθμίζουν.

Κλείνοντας, τολμώ να πω οτι ειναι μια πολυ καλή προσπαθεια Και αξίζει τον κόπο να κανει κανεις μια επίσκεψη στο oroscopo, για να γευτεί χειροποίητα ζυμαρικά, και να πω και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστω στους υπεύθυνους, που μας χάρισαν μια τετοια βραδια.

Εύχομαι στο μέλλον ακόμα καλύτερες βραδιές γευσιγνωσίας!