Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Δεν υπάρχουν λόγια για αυτό το μαγαζί, είναι ό, τι καλύτερο σε εστιατόριο έχω πάει ποτέ, το επισκέπτομαι πάνω από 3 χρόνια και η κάθε φορά είναι καλύτερη από την προηγούμενη, πάντα πάω με μεγάλες προσδοκίες και το αποτέλεσμα της βραδιάς ανεβάζει τον πήχη των απαιτήσεων μου από παρόμοια μαγαζιά ψηλότερα.

Ας τα πάρουμε απ την αρχή λοιπόν, οι "Λεύκες" βρίσκονται πάνω στη Γαλατσίου σε έναν πολύβουο δρόμο αλλά με το που περνάς τον τσιμεντένιο φράχτη και μπαίνεις στην αυλή ξεχνάς τα πάντα, ένας παράδεισος μες στην Αθήνα, ίσως ή μάλλον σίγουρα η καλύτερη αυλή που έχω δει. Με της λεύκες να την σκεπάζουν απ άκρη σε άκρη, υπέροχα παρτέρια με λουλούδια, το όμορφο ξύλινο μπαράκι της, με διάφορα επίπεδα όπου μπορείς να κάτσεις, μεγάλα ξύλινα τραπέζια, φανταστική.

Ο μέσα χώρος ακόμα καλύτερος, ένα μεγάλο παλιό σπίτι με διάφορα δωμάτια, συμπεριλαμβανομένων και τον μπαλκονιών και το κατώι, το ξύλο και η πέτρα κυριαρχούν παντού στο χώρο, πανέμορφες αντίκες και διακοσμητικά κοσμούν όλους τους χώρους, θα σας περιέγραφα μερικά αλλά ο Τάσος ιδιοκτήτης και σεφ του μαγαζιού σχεδόν πάντα έχει μια καινούρια έκπληξη, ο άνθρωπος έχει απίστευτο γούστο. Όσες φορές έχω πάει όλο και κάτι καινούριο θα υπάρχει, από διακοσμητικά μέχρι και τα σερβίτσια. Τα τελευταία 2 χρόνια έχει και live μουσική κάθε Παρασκευή και Σάββατο.

Η εξυπηρέτηση είναι στα επίπεδα ενός τέτοιου μαγαζιού, όλοι οι σερβιτόροι ευγενικοί, γρήγοροι και με πλήρη γνώση των συστατικών και τον τρόπο μαγειρέματος του κάθε πιάτου, ακόμα και των πιάτων ημέρας, που κάθε φορά που πάω είναι διαφορετικά. Άψογοι σε όλα τους. Ο κ Τάσος περνάει πάντα να δει αν όλα είναι καλά, κάνοντας σε να νιώσεις σαν ένας ξεχωριστός καλεσμένος του.

Στα του φαγητού τώρα, τι να πω όλα είναι πεντανόστιμα και με πολύ όμορφη παρουσίαση, θα ακολουθήσω το παράδειγμα της φίλης PONTIKI (που παρεμπιπτόντως με δυσκόλεψε πολύ στο να γράψω αυτή την κριτική, τα είχε περιγράψει όλα σαν να τα είχε πάρει απ το μυαλό μου) και θα σας περιγράψω διάφορα πιάτα που έχω δοκιμάσει.

Για αρχή πάντα έρχεται ψωμάκι φρέσκο μέσα σε χαρτοσακούλα που περιέχει και μαύρο και άσπρο ψωμί, μάλλον δικό τους, την τελευταία φορά που πήγα (Παρασκευή 19/06/2015 η κλασσική παρέα 6 ατόμων ενισχυμένη από φέτος με 2 μωρά) μας φέραν ένα φανταστικό ζυμωτό ψωμί που είχε μέσα και λιαστή ντομάτα και συνοδευόταν από παστή πανσέτα (απίστευτα καυτερή) πολύ περίεργα φτιαγμένη, διαλυόταν με το ψωμί συν ένα ντιπ γιαουρτιού. Δεν είναι στάνταρ ότι θα το πετύχετε αν πάτε, αλλάζουν τα ντιπ αρκετά συχνά.

Από σαλάτες πάντα παίρνουμε την ημέρας, αντίστοιχα και ορεκτικό. Εννοείτε ότι απ το τραπέζι μας δεν λείπει ποτέ η σαλάτα λεύκες, με μαρούλι, ντομάτα, τριμμένο τυρί, καλαμπόκι, κοτόπουλο, φυστίκη αιγίνης και μια υπέροχη σάλτσα από πάνω, αγαπημένη σαλάτα, δροσερή και πολύ νόστιμη, πλούσια σε υλικά και μεγάλη σε μέγεθος (4/4) (8,70€)

Από ορεκτικά παίρνουμε το ημέρας όπως προείπα και το συμπληρώνουμε με κάποιο από τα στάνταρ του καταλόγου, όπως:

To ψευτοσαγανάκι, με φέτα πανέ, τυλιγμένη με σουσάμι που ετοιμάζεται στο τηγάνι και περιχύνεται με σπιτική μαρμελάδα, πολύ ωραίο ορεκτικό (4/4) (7,30€)

Κιλότο μοσχαρίσιο, ψημένο σε κενό αέρος, κομμένο σε ροδέλες με σπιτική μαγιονέζα αρωματισμένη με μπέικον, παλιά το είχε στα κυρίως, απίστευτο πιάτο, πενταλούκουμο το κρέας, απίστευτη γευστική εμπειρία (4/4) (8,00€)

Σούφρα του Πασά, κομματάκια χοιρινού, μαριναρισμένα σε γλυκοκαυτερή σάλτσα, ψημένα στο μαντέμι, άλλο ένα πιάτο αποκάλυψη, καταπληκτική εκτέλεση και παρουσία (4/4) (8,10€)

Μανιτάρια Portobello, γεμιστά με κασέρι ταρφούτο και βαλεριάνα πάνω σε πέστο ρόκας, τα αγαπημένα μου απίστευτη υφή και νοστιμιά, σε πνίγουν οι γεύσεις, το σκουπίζω αυτό το πιάτο (4/4) (8,30€)

Κοντοσούβλι Μετσόβου, χοιρινό μαριναρισμένο με λάδι, τοματόξυδο, κύμινο, κολίανδρο και πιπεριές Φλωρίνης, γευστικότατο πιάτο, πραγματικός αφρός (4/4) (8,60€)

Πατάτες τηγανίτες με ρίγανη, κομμένες στο χέρι, πολύ σωστά τηγανισμένες χωρίς λαδίλες και τεράστια ποσότητα (4/4) (4,00€)

Αυτά από ορεκτικά και περνάμε στα κυρίως.

Κοτόπουλο παϊδάκι, μπουτάκια μαριναρισμένα και ψημένα στα κάρβουνα, κλασσικό πιάτο χωρίς πολλές φανφάρες, πάντα καλοψημένα, έρχονται πάνω σε μια ξύλινη κατασκευή που έχει μέσα κάρβουνα που είναι καλυμμένα με μια σχαρίτσα που είναι πάνω τα παϊδάκια (4/4) (9,80€)

Μπριζόλα χοιρινή 450γρ, που είναι μαριναρισμένη και ψημένη στα κάρβουνα, λουσμένη με σάλτσα λεμονιού και συνοδεύεται από κυδωνάτες πατάτες και από πάνω έχει πουρέ πατάτας, πάρα πολύ καλό κρέας, νοστιμότατη και τέλεια ψημένη (4/4) (10,90€)

Ένα από τα must του μαγαζιού είναι το κριθαρότο, υπέροχες μπουκίτσες από μοσχαράκι με κριθαράκι, σάλτσα ψητού και πεκορίνο Αμφιλοχίας, έρχεται σε πήλινο, φανταστικό πιάτο το μοσχαράκι το κόβεις με το κουτάλι, ειδικά για χειμώνα είναι ότι πρέπει, εμείς το πήραμε πάντως και την τελευταία φορά που πήγαμε, λουκουμάκι (4/4) (12,70€)

Κοτόπουλο Παρνασσού, φιλέτο κοτόπουλο (παίζει να χει και ένα ολόκληρο στήθος) με κασέρι, προσούτο Ευρυτανίας και μανιτάρια μέσα σε χωριάτικο φύλλο, ψημένο σε μαντέμι. Κι αυτό είναι στα must, τεράστιο πιάτο δύσκολα το τρώει ένας, υπέροχες γεύσεις ξεχύνονται στο στόμα σε κάθε μπουκιά, καταπληκτικό, φοβερή έμπνευση το όλο σύνολο, συνοδεύεται με μαρουλάκι και ρόκα (4/4) (12,90€)

Παλιότερα είχε και σπαλομπριζόλα, τεράστια και ζουμερή την έπαιρνα σχεδόν πάντα, την τελευταία φορά είδα ότι την έχει αντικαταστήσει με rib eye 300gr, τον χειμώνα είχε και κότσι αρνίσιο πολύ νόστιμο κι αυτό, γενικώς τα πιάτα αλλάζουν ανάλογα με την εποχή.

Και περνάμε στα γλυκά, παλιά δεν έτρωγα καθόλου γλυκά μέχρι που δοκίμασα το Cheesecake oreo της λεύκας,.. δεν περιγράφω άλλο, απίστευτο, μπουκιά και συχώριο και τεράστιο το παίρνουμε πάντα αυτό και την πορτοκαλόπιτα με παγωτό από πάνω, φα-ντα-στι-κη πορτοκαλόπιτα, σιροπιασμένη όσο πρέπει και υπέροχη... αυτά από γλυκά τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει μιας και δεν μπορώ να σκεφτώ ότι δεν θα πάρουμε ένα απ τα δυο για να δοκιμάσουμε κάτι άλλο, μεγάλο κόλλημα.

Στο τέλος πάντα παίζει κέρασμα γρανίτα λεμοντσέλο.

Εν κατακλείδι πιστεύω πως οι "Λεύκες" είναι ένα εστιατόριο που θα σας αφήσει απόλυτα ικανοποιημένους σε όλους τους τομείς, δεν θα κλάψετε ούτε ένα απ τα ευρώ που θα δώσετε, ναι έχει αρκετά τσιμπημένες τιμές, αλλά πρέπει να συνυπολογίσουμε την φοβερή ποιότητα, δημιουργία, της πολύ μεγάλες ποσότητες (που ακόμα και εγώ που έχω το κατοχικό σύνδρομο και δεν μπορώ να βλέπω να μένει τίποτα στο τραπέζι, έχω πάρει αρκετά ταπεράκια για το σπίτι), την άψογη εξυπηρέτηση και τον υπέροχο χώρο.

Εννοείτε ότι το προτείνω και φυσικά περιμένω την επόμενη φορά που θα πάω με μεγάλη ανυπομονησία.