Μεξικό - Κούβα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πήγαμε δυο άτομα πριν από ένα μήνα, απογευματάκι καθημερινής με σκοπό να φάμε κάτι ψιλό (για να αντέξουμε μέχρι το βράδυ που θα ξανατρώγαμε κάτι... ψιλό). Βρίσκεται επί της Πετράκη, έναν δρόμο που πλέον έχει πεζοδρομηθεί και αναβαθμιστεί και μάλλον μπορεί να χαρακτηρισθεί τουριστικός.

Ο χώρος είναι μικρός και έχει τον χαρακτήρα ταχυφαγείου, όπως και είναι άλλωστε. Είναι όμως ευχάριστος και καλαίσθητος (σαν τη μαμά μου ακούγομαι). Έχουν προσπαθήσει να φωτίσουν τον χώρο και να τον εκμεταλλευτούν έξυπνα. Από τη μια μεριά τραπεζάκια, σε αρκετά κοντινές αποστάσεις και από την άλλη πάγκοι με σκαμπό. Ακόμα και το περβάζι του παραθύρου στο δρόμο έχει μετατραπεί σε πάγκο. Προτιμήσαμε την ιδιωτικότητα ενός πάγκου. Υπήρχαν άλλες τρεις παρέες και όσο ήμασταν εκεί ήρθαν αρκετοί για να πάρουν φαγητό στο χέρι. Πολλοί ήταν τουρίστες.

Κάτσαμε λοιπόν και ξανασηκωθήκαμε για να παραγγείλουμε στο βάθος του μαγαζιού, στη βιτρίνα, όπου συναρμολογούνται και τα πιάτα. Οι γεμίσεις και οι σάλτσες είναι ήδη έτοιμες. Τις εξετάζεις και διαλέγεις συνδυασμό: είδος, γέμιση, σάλτσα. Επιστρέφεις στο τραπέζι σου και μετά από λίγο σου φέρνουν την παραγγελία. Ημί- self-service δηλαδή. Πληρώνεις όταν θες να φύγεις, πηγαίνοντας ο ίδιος στο ταμείο. Μου έκανε καλή εντύπωση αυτό. Η απόδειξη κόπηκε κανονικά.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν πολύ ευγενικός και υπομονετικός. Μου έδωσε να δοκιμάσω και λίγο από τη σάλτσα που σκεφτόμουν να διαλέξω για να δω πόσο καυτερή είναι. Στο τέλος, κατά την πληρωμή, ενδιαφέρθηκε να μάθει αν μας άρεσαν οι γεύσεις.

Οι τορτίγες παρασκευάζονται από τους ίδιους (στο υπόγειο) και πραγματικά κάνουν τη διαφορά. Παραγγείλαμε, μαζί με δυο μπύρες Sol (4 ευρώ η μια),
ένα burrito με γέμιση κοτόπουλο και σάλτσα μέτρια καυτερή (5,5 ευρώ), το οποίο ήταν πολύ νόστιμο και ένα 3 taco combo (5,7 ευρώ). Το τελευταίο είναι 3 πολύ μικρές τορτίγες, ανοιχτές και με διαφορετική γέμιση και σάλτσα, αν θέλεις, της επιλογής σου. Μου φάνηκε μια καλή ευκαιρία για να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες γεύσεις.

Οι επιλογές μας ήταν: μοσχάρι μαριναρισμένο (μακράν η καλύτερη γέμιση από όλες, άκρως γευστική), χοιρινό (αδιάφορο) και αρνί με κόλιανδρο (αρκετά καλό), όλα με σάλτσα pico de gallo που είναι η πιο ήπια σάλτσα τους. Τέλος, το burrito περιείχε και ρύζι, κάτι που συναντούσα για πρώτη φορά. Το έψαξα λίγο και είδα ότι έτσι φτιάχνονται τα burritos στις ΗΠΑ.

Να σημειώσω ότι όλα αυτά έρχονται σκέτα, χωρίς κάποιο συνοδευτικό. Και το γράφω αυτό για να έρθω στο vmf, το οποίο δεν μπορώ να το ανεβάσω πάνω από 2. Μπορεί οι γεύσεις να είναι καλές, αλλά πρόκειται απλά για ένα φάστ-φουντ και όχι, επ' ουδενί δεν χορταίνει κανείς με τα παραπάνω. Τα tacos ιδίως ήταν σε ποσότητα μεζέ.

Συνολικά, η εμπειρία ήταν καλή, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το επιλέξω ξανά, κυρίως λόγω της ανεβασμένης τιμής.