30 Ιουν 2015

Επισκεφθήκαμε 2 άτομα το εστιατόριο σχετικά νωρίς Πέμπτη βραδυ. Μας υποδέχθηκε ένα από τα άτομα του σέρβις και μας οδήγησε σε ένα απο τα διαθέσιμα τραπέζια. Την ώρα που πήγαμε είχε 1-2 παρέες ακόμα.

-----------
Αρχικά σκεφθήκαμε να καθίσουμε στο εσωτερικό του εστιατορίου αλλά μας ενημέρωσαν οτι λειτουργούσε μόνο ο εξωτερικός χώρος που περιλάμβανε 4 τραπέζια στο πεζοδρόμιο εμπρός απο το μαγαζί και αρκετά περισσότερα στην πλατεία απέναντι. Επιλέξαμε την πλατεία λόγω του οτι τα τραπέζια ήταν πιο απλωμένα οπότε και πιο άνετα. Οπότε το εσωτερικό δεν το είδα και την πλατεία πως να τη βαθμολογήσω? Τέσπα κατι θα σκεφτώ για να μη χαλάσω τη βαθμολογία χωρίς αιτία.

---------------
Αρκετοί σερβιτόροι διαθέσιμοι. Ευγενικοί όλοι και άμεση εξυπηρέτηση όσο οι παρέες ήταν λίγες. Σε κάποια φάση άρχισαν να καταφθάνουν πολλές παρέες μαζί και για λίγη ώρα νομίζω χάθηκε η συνοχή και η συννενόηση. Μας ρώτησαν άν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα στην αρχή, τα φαγητά ήρθαν με σωστό ρυθμό αλλά για το λογαριασμό περιμέναμε περίπου 15' και τον ζητήσαμε 2 φορές. Αλλά σε γενικές γραμμές ήταν όλα καλα.

Φαί λοιπον:

- Ένα καλαθάκι με κριτσίνια και φέτες μαύρου και λευκού ψωμιού μαζί με ένα dip και μερικές ελιές. Το ψωμάκι δε μου φάνηκε να είναι πολύ φρέσκο. Το μαύρο πάντως ήταν αρκετά γευστικό.

- Τάρτα με κολοκύθι (και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει τώρα): Ένα κομμάτι σχετικά normal προς μικρό. Νόστιμο παντως αλλά για την τιμή του μάλλον θα προτιμήσω κάτι άλλο την επόμενη φορά

- Ένα ριζότο με λαχανικά και curry: Γευστικότατο αλλα όχι Ριζότο. Δεν ήταν χυλωμένο, η υφή ήταν πιο στεγνή απ'οτι θα το ήθελα και η συνοχή του νομιζω οτι ήταν αποτέλεσμα του βουτύρου και της παρμεζάνας. Σα να μην το χαν δουλέψει αρκετά. Παρολαυτά για ρύζι ήταν γευστικό, αλλά ακριβό.

- Σαρδέλες με καραμελωμένα κρεμμύδια και τηγανιτή κάππαρη: Πολύ καλές και πολύ καλή μερίδα

- Σολωμός με σπανάκι και φακές: Αν και δε με ρώτησαν για το ψήσιμο του το έφεραν ακριβώς όπως θα το ήθελα. Πολύ καλή και μεγάλη μερίδα αλλά είχε πολύ κόκκαλο. Θα περίμενα να ήταν λίγο καλύτερα καθαρισμένο.

- Κέρασμα μια μερίδα φασολάκια (???μα φασολάκια ???!!! ) που ομολογώ οτι μισώ σαν πιάτο αλλά ήταν πολύ νόστιμα

- Κέρασμα 2 σφηνάκια μανταρινάδας (δεν είμαι 100% σίγουρος οτι άκουσα καλά) και μια πανακότα με καραμέλα που ήταν νόστιμη.

Όπως και να 'χει τσιγγούνιδες δεν τους λες. Κάθε άλλο μάλιστα και μπράβο τους.

Για τα παραπάνω μαζί με 1/2 λίτρο λευκό κρασί κόστισαν 51 euro. Δεν είναι λίγα αλλά δεν είναι άσχημα για αυτά που φάγαμε και σαν ποσότητα και σαν ποιότητα.

30 Ιουν 2015

tevatron