Beer Restaurants - Ηράκλειο, Αθήνα
Ιούλ

Βραδάκι Τρίτης 23/06/2015 και έχω κανονίσει με ένα φίλο να βρεθούμε στην πλατεία του Νέου Ηρακλείου. Επειδή η ώρα ήταν ήδη 8.00 και άρα κάπως άκυρη για καφέ, μου πρότεινε να πάμε για καμιά μπύρα σε ένα νέο μαγαζί που έχει ανοίξει εδώ και κάνα εξάμηνο στην Πρασίνου Λόφου. «Έχει μεγάλη ποικιλία από μπύρες και καλή ροκ μουσική», μου λέει, οπότε ο κορυφαίος αυτός συνδυασμός με έπεισε χωρίς δεύτερη σκέψη!

Μπαίνοντας μέσα στο μαγαζί στα αριστερά υπάρχει το μπαρ και στα δεξιά το stand του dj, ενώ ο χώρος διαθέτει πολλά τραπέζια ορθίων και είναι διακοσμημένος με φωτογραφίες πολλών ροκ καλλιτεχνών. Αυτό που πραγματικά όμως αξίζει, ιδίως τώρα που είναι καλοκαίρι, είναι η αυλή του στην πίσω πλευρά. Πρόκειται ουσιαστικά για τον ακάλυπτο χώρο της πολυκατοικίας, οι τοίχοι του οποίου είναι πράσινοι και ο οποίος διαθέτει αρκετά φυτά, δίνοντας μια καλοκαιρινή νότα. Έχει καμιά δεκαριά τραπεζάκια με πολύχρωμες καρέκλες, καθώς επίσης και αρκετά ξύλινα τραπέζια με πάγκους για καθίσματα από τις δύο πλευρές για να μπορεί να καλύψει μεγαλύτερες παρέες.

Αυτό που φυσικά μέτρησε σε εμένα περισσότερο για να δώσω τεσσάρι στο χώρο του καταστήματος ήταν η ροκ μουσική που έπαιζε. Κλασικά κομμάτια από AC/DC, Scorpions, Metallica, Nirvana, Bon Jovi, Guns n’ Roses, Rory Gallagher και πολλούς ακόμα θρύλους της ροκ μουσικής σκηνής. Ό, τι καλύτερο δηλαδή για να συνοδεύσεις την μπύρα σου! Και η ένταση σε βαθμό που να μπορείς να συνομιλήσεις με τον διπλανό σου.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από μία νεαρή κοπέλα, χωρίς καμία καθυστέρηση. Μάλιστα όταν γύρω στις 11.00 το μαγαζί είχε γεμίσει, είδα και άλλο έναν κύριο να βοηθάει. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι κάθε φορά που μας έφερνε μπύρες ή φαγητό, ερχόταν και κανονική απόδειξη. Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας κέρασαν κι από ένα κομματάκι κορμό με πραλίνα, το οποίο είναι ένα ακόμα «συν» στην εξυπηρέτηση. Οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ένα μεγάλο μπράβο και να δώσω άλλο ένα τεσσάρι στο service.

Η μπυραρία αυτή διαθέτει ένα πολύ μεγάλο κατάλογο από μπύρες. Εγώ επέλεξα μία Γερμανική weiss σε μπουκάλι και ο φίλος μου μια Henninger draught. Αφού είχαμε πιει ήδη από δύο μπύρες ο καθένας, αποφασίσαμε με τον φίλο μου να παραγγείλουμε και μία ποικιλία από λουκάνικα για να τσιμπολογάμε με το ποτό μας. Μετά από λίγη ώρα κατέφθασε στο τραπέζι μας μία πιατέλα από έξι μεγάλα λουκάνικα τριών ειδών, η οποία συνοδευόταν από μία νόστιμη πατατοσαλάτα με ψιλοκομμένο μπέικον και τρία μικρά μπολάκι με μουστάρδα, barbeque sauce και τυροκαυτερή.

Ομολογουμένως τα λουκάνικα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, ενώ θεωρώ ότι θα μπορούσαν να είχαν προσθέσει στην ποικιλία και λίγες πατάτες τηγανητές. Μας έφεραν βέβαια (χωρίς να το χρεώσουν) και ένα καλαθάκι με τέσσερα μεγάλα κομμάτια ψημένο ψωμί με λαδορίγανη.

Για όλα αυτά, δηλαδή για μια ποικιλία με λουκάνικα και επτά μπύρες πληρώσαμε 45 €, ποσό αρκετά ικανοποιητικό για μπυραρία. Η βαρελίσια μπύρα κόστιζε 4 €, το μπουκάλι weiss 5 € και η ποικιλία 13 €. Δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερο βαθμό στο value for money αφού όπως προείπα το φαγητό ήταν μέτριο.

Σε γενικές πάντως γραμμές μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, αφού ήπιαμε τις μπυρίτσες μας σε ένα πολύ ευχάριστο περιβάλλον, ακούγοντας ροκ μουσική και χωρίς να έχουμε απαιτήσεις για υψηλών προδιαγραφών φαγητό. Αν σας αρέσει αυτό το είδος της διασκέδασης, το προτείνω ανεπιφύλακτα.