01 Ιούλ 2015

Ανακάλυψα το εστιατόριο αυτό από μια παρουσίαση που είχε κάνει το in2life πριν κανένα τρίμηνο.
Δεν ξέρω για ποιό λόγο, αλλά μου κόλλησε να το επισκεφθώ. Λες και κάτι μου έλεγε ότι κάποια εμπειρία με περίμενε.

Σήμερα, λοιπόν, το απόγευμα, μετά τη δουλειά (τέλειωσα μια φορά νωρίς κι εγώ), μπήκα και διάβασα τις κριτικές εδώ.
Ε, μετά από όσα έγραψαν, δεν υπήρχε πλέον δισταγμός, ειδοποίησα λοιπόν τη γυναίκα και φιλικό ζεύγος και βουρ βήμα ταχύ.

Φθάνοντας εκεί, είχεν ήδη φθάσει τα κορίτσια και κάθονταν απέξω στα σκαλάκια γιατί δίσταζαν να μπουν μέσα. Δεν τους είχα πει τίποτε από ό, τι είχα διαβάσει, ήθελα να δω αντιδράσεις. Πράγματι, η αντίδρασή τους ήταν ακριβώς όπως την περιγράφουν πολλοί άλλοι εδώ. Δισταγμός, καχυποψία, δεν εμπνέει να μπεις.

Η υποδοχή όπως την περιγράφον κι άλλοι. Τυπική και κάπως απόμακρη, αρχικά.
Δεν ξενίζει, όμως, απλά είναι ασυνήθιστη για ένα τόσο μικρό μέρος, θα περίμενε κανείς να πέσουν επάνω σου.

Η γυναίκα του φιλικού ζεύγους τυγχάνει να είναι Ρωσίδα, οπότε όταν ήλθε η κυρία για την παραγγελία και κάθισε στο τραπέζι μας, όπως περιγράφεται και σε άλλες κριτικές εδώ, οι εξηγήσεις του μενού έγιναν ακόμη πιο εύκολες, αφού αν και Καζάκοι, κατέχουν αρκετά τη ρωσική και συνεννοηθήκαμε σε ένα συνονθύλευμα ελληνικών και ρωσικών. Μας περιέγραφε τα πιάτα, μας πρότεινε αλλαγές στην παραγγελία μας και αφού ολοκληρώσαμε περιμέναμε σχετικά λίγο για να αρχίσουν να έρχονται τα πρώτα πιάτα, οι σαλάτες.

Ενώ δεν είμαι σαλατάκιας, οφείλω να ομολογήσω ότι τις τσάκισα. Τις τσακίσαμε, δηλαδή. Χορταστικές μερίδες, που μπορεί να μην γεμίζουν το μάτι, αλλά τελικά αποδεικνόνται μια χαρά σε ποσότητα, μαζί με το ζεστό ψωμί που είχαμε παραγγείλει.

Και αυτή με το Κινέζικο λάχανο με καυτερή σάλτσα, και η άλλη η Ρώσικη που λέμε εμείς, που οι Ρώσοι τη λένε Ολιβιέ, αλλά χωρίς κρεμμύδι, και η μελιτζάνα, και μια άλλη με τα καρότα και τα ραπανακιοειδή, ξινοκαυτερή κι αυτή, που μας έφερε να τη δοκιμάσουμε.

Ήρθε και το χοιρινό σασλίκ που είχα παραγγείλει, μια χαρά και ζουμερό, 2 σουβλιά στη μερίδα, με κρεμμύδι πασπαλισμένο με πάπρικα.

Και τα πελμένια, η μια μερίδα γεμιστά με κρέας και η άλλη με κρέας και χορταρικό, με τις σάλτσες τους (αξίζει να τα φάτε με τις καζάκικες σάλτσες - ξίδι, σάλτσα σόγιας και μια καυτερή, ανακατεμένες όλες μαζί, βουτάτε το πελμένι μέσα).

Μετά ήλθε και ο 4ος της παρέας, ο οποίος παρήγγειλε αρνίσια σασλίκ, τα οποία τα βρήκε πεντανόστιμα. Εγώ αρνί δεν τρώω, αλλά τον πιστεύω διότι είναι εξπέρ στα κρέατα, και δη στα αρνίσια.

Εντωμεταξύ, η οικοδέσποινά μας είχε θερμανθεί και πηγαινοερχόταν να μας εξυπηρετήσει με χαμόγελο και σχόλια.

4 άτομα, ξεμπακιαστήκαμε (ακόμη φουσκωμένος είμαι και το έχω ρίξει στη σόδα), τελική τιμή με 4 σαλάτες (και μια 5η δώρο), 2 ψωμιά, 3 μερίδες πελμένι, 2 μερίδες σασλίκ, μισκό κιλό κρασί και 6 μπύρες, και πακέτο κάτι άλλα που δε θυμάμαι πώς τα λένε, 72 ευρώ. Καθόλου άσχημα.

Ήταν μια ευχάριστη γευστική έκπληξη, με κουζίνα ασυνήθιστη για τα ελληνικά δεδομένα που, αν αρέσκεσθε να δοκιμάζετε κάτι διαφορετικό, σίγουρα θα την εκτιμήσετε.

01 Ιούλ 2015

Γιαννίκος