Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα
Ιούλ

Δυστυχως δε μπορεσα να παρευρεθώ στη βραδιά που διοργανωθηκε με τους υπολοιπους χρηστες στο συγκεκριμενο μαγαζι. Παρόλα αυτα το εστιατοριο μου εδωσε τη δυνατοτητα για ενα γευμα για δυο ατομα. Εξαιρετικη κινηση και συγχαρητηρια στη διευθυνση.

Παροτι δεν συναντησα ξανα τους αλλους χρηστες και δε μου δοθηκε η δυνατοτητα να γνωρισω καινουριους, περασα ενα καταπληκτικο μεσημερι στο OROSCOPO.

Πηρα την αδερφη μου (γνωστή για την λατρεια της στα ιταλικα εστιατορια και πηγαμε).

Απο την αρχη μεχρι το τελος ολα ηταν αψογα.
Παρότι ειχα ερωτηθει και τηλεφωνικως εαν προτιμω τραπεζι μεσα ή εξω μας ξαναρωτησαν επιτοπου και επιλεξαμε ενα τραπεζι για δυο ατομα στον εξωτερικο χωρο αν και μας προτειναν για 4. Οταν ειδαν οτι δε χωρανε καλα τα πιατα εφεραν αλλο ενα τραπεζι διπλα.

Μας εδωσαν τη δυνατοτητα ελευθερης επιλογης απο τον καταλογο και επιλεξαμε τις γαριδες με το σουσαμι(ακριβως στα γουστα μου), το ψητο ταλαγανι (πολυ καλο το τιμησε δεοντως η αδερφη μου) και το καλαμαρακι με τη σαλτσα πεστο (καλο αλλα ηθελε μια καποια βελτιωση γευστικως που δε μπορω ομως να εστιασω). Απο κυριως εγω πηρα ενα ριζοτο με αχλαδι μπεικον και γκορκοντζολα, ενω η αδερφη μου κινηθηκε σε ζυμαρικα (μαλιστα ο σερβιτορος αντιληφθηκε το δισταγμο της και προτεινε να της βαλει δυο μισες μεριδες και να δοκιμασει περισσοτερα)ετσι πηρε τις ταλιατελες με σολωμο και τα ραβιολια, ιδιαιτερα τα δευτερα ηταν υπεροχα.

Οπως αντιλαμβανεστε μαλλον υπερβαλαμε θελοντας να δοκιμασουμε αρκετα πιατα και δε μπορεσαμε να ολοκληρωσουμε το κυριως πιατο μας, μας προτειναν λοιπον να το παρουμε πακετο. Εδω να τονισω οτι οι μεριδες ειναι αρκετα μεγαλες.
Επισης το γευμα μας ανοιξε μια βελουτε πατατας(αν δεν κανω λαθος)πολυ νοστιμη με ζεστο ψωμι τυπου φοκατσια και δυο ντιπ (μου αρεσε το ροζ περισσοτερο που πρεπει να ειχε κοκκινη πιπερια). Στο τελος μας προσεφεραν γλυκο τιραμισου που μας αρεσε αρκετα και μια παστα αναμεικτη συμπαθητικη, αμφοτερα συνοδευονταν με μια μπαλα παγωτο.

Ιδιαιτερη μνεια θελω να κανω στο σερβις που ηταν αψεγαδιαστο και παρα το γεγονος οτι ηταν ενα γευμα γνωριμιας-δωρο μας προτειναν να παρουμε επιπλεον ποτα εφεραν γλυκα κλπ.

Ο χωρος εσωτερικα ειναι περιποιημενος χωρις να ειναι κατι υπερβολικα ιδιαιτερο ομως τον εξωτερικο τον ευχαριστηθηκαμε καθως αν και βρισκεται σε κεντρικο σημειο της πολης δε μας ενοχλησε ο θορυβος του δρομου και ειχαμε και δροσια απο το παρακειμενο παρκο.

Το παρκιγκ εμας δε μας δυσκολεψε καθολου.

Το vfm το θεωρω πολυ καλο σε σχεση με την ποιοτητα και την ποσοτητα φαγητου. Σιγουρα θα επιστρεψω για να δοκιμασω και αλλα πιατα που μου κεντρισαν το ενδιαφερον. Χαρηκα που ειχε αρκετη δουλεια για μεσημερι καθημερινης και απο οτι ειδα οι περισσοτεροι μη τουριστες πελατες ηταν τακτικοι θαμωνες.

Να δωσω λοιπον τα συγχαρητηρια μου στο OROSCOPO και να σας παροτρύνω να το επισκεφτειτε το συντομότερο δυνατον.