Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα
Ιούλ

Το Sixtie's Dinner αποτελεί μια άριστη επιλογή για όποιον ψάχνει όμορφα, απλά και ζεστά μέρη, μακριά από τα απρόσωπα, δήθεν εστιατόρια με "ψαγμένους" chefs.
Απλός, πολύχρωμος χώρος, με αισθητική του '60, λίγα τραπεζάκια, καρέκλες καφενείου, ανοιχτή κουζίνα και επιπλέον τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο.
Εμείς προτιμήσαμε το εσωτερικό. Οι πάγκοι που ακουμπούν στον τοίχο δεν είναι σίγουρα ό, τι πιο βολικό για φαγητό αλλά αυτό αποτελεί λεπτομέρεια.

Το προσωπικό είναι φιλικότατο, ευγενέστατο και σίγουρα αξίζει πολλά μπράβο για όλη τη δουλειά που κάνει. Ο κατάλογος είναι πλούσιος και περιλαμβάνει και πιάτα ημέρας. Νομίζω ότι καλύπτει πολλά διαφορετικά γούστα.

Στο φαγητό, τώρα, το οποίο είναι και το πιο βασικό. Αν και δεν πήραμε πολλά, μείναμε όλοι απόλυτα ικανοποιημένοι. Η σαλάτα Sixtie's Dinner (νομίζω ότι έτσι την έλεγαν) ήταν πολύ πλούσια και απολύτως επαρκής για 3 άτομα. Εξαιρετικά γευστική και με ένα πολύ ωραίο τυρί μέσα (κατίκι ίσως? δεν παίρνω και όρκο... )

Πήραμε μόνο ένα ορεκτικό, πατατούλες τηγανισμένες με τη φλούδα και με σως μουστάρδας, οι οποίες ήταν επίσης νοστιμότατες, χωρίς εκείνη τη λαδίλα που χαρακτηρίζει αντίστοιχα πιάτα. Η σως ελαφριά και αρκετή για όλους. Και ερχόμαστε στα 3 κυρίως πιάτα που πήραμε.

Ο ένας πήρε σωλομό ψητό με λαχανικά ψητά και έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος τόσο από την ποσότητα όσο και από την γεύση. Ο άλλος πήρε μπριζολάκια που συνοδεύονταν από πατάτες. Επίσης μεγάλη μερίδα και πολύ ωραία ψημένα όπως δήλωσε. Εγώ πήρα πένες με σωλομό και βότκα. Η ποσότητα του σωλομού με εντυπωσίασε, διότι σε άλλα -ιταλικά δήθεν εστιατόρια- ψάχνεις το σωλομό μέσα στα ζυμαρικά. Στο συγκεκριμένο πιάτο και τα ζυμαρικά και το ψάρι ήταν νοστιμότατα!!!! Εντύπωση μου έκανε ότι δεν υπήρχε κρέμα γάλακτος και αυτό έκανε το πιάτο μου λίγο πιο ελαφρύ. Τα ζυμαρικά ήταν πολύ ωραία βρασμένα και η βότκα αντιληπτή στο βαθμό που έπρεπε.

Μαζί με δύο μπύρες δεν πρέπει να πληρώσαμε παραπάνω από 14 ευρώ το άτομο. Η αλήθεια είναι πως δεν είδα τον λογαριασμό διότι κέρασε ο ένας φίλος.

Στο τέλος μας έφεραν μια απίστευτη πραγματικά λεμονόπιτα την οποία καταβροχθίσαμε μονομιάς. Ήταν εξαιρετική και το λέω διότι φτιάχνω η ίδια λεμονόπιτα και ξέρω να διακρίνω τη σπιτική από την... ετοιματζίδικη. Η κοπέλα μας είπε ότι φτιάχνουν ωραιότατο cheesecake, αλλά είχε τελειώσει. Δεν πειράζει...

Την επόμενη φορά...
Το προτείνω σε όλους. Και θα ξαναπάω σίγουρα. Είμαι από τα άτομα που αγαπούν το Κέντρο, Κεραμεικό, και τα συναφή μέρη διότι έχουν πολλά μικρά μαγαζιά-διαμάντια.

Εξαιρετική λεπτομέρεια του μαγαζιού: ο κατάλογος που είναι σχολικό μπλε τετράδιο... με πήγε πίσω σε ανέμελες εποχές....