Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα
Ιούλ

Αφορμή για την επίσκεψη μου στο εν λόγω γλυκοπωλείο στάθηκε η κριτική από τον George G που διάβασα την κριτική του την ίδια μέρα για το Sugar Mama. Θα μου πείτε τώρα πως κολλάει το ένα μαγαζί με το άλλο. Θα σας πω πως έκανα βόλτα στην Ερμού την Παρασκευή 26/6/2015 και επειδή δεν είχα όρεξη για φαγητό και δεν ήθελα να πάω στους αγαπημένους LUKUMAΔΕΣ, σκέφτηκα να κάνω το συγκριτικό τέστ ανάμεσα στα Σερμπέτια του Ψυρρή και το πιο νέο Σερμπετόσπιτο της Νάνσυ που το έμαθα κυρίως μέσα από το παρόν σάιτ.

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αναλυτικότατη κριτική αλλά εστιάζω κυρίως στη σύγκριση των 2 μαγαζιών (από παλιότερες επισκέψεις μου στο ένα μαγαζί) και θέλω να δώσω μια φιλική "συμβουλή" προς τα 2 καταστήματα.\

Αρχικά θα πω πως το σέρβις τους πετάει. Άρτια εκπαιδευμένο με γνώση των πιάτων που προσφέρουν, από φιλικότατα νέα παιδιά που είναι πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν και "κόβει" το μάτι τους. "Τσιμπάνε" τον πελάτη από τον δρόμο, προσφέρουν μαστιχούλα πριν καν παραγγείλεις ενώ και το νεράκι είναι παγωμένο και σε κανάτα. Η απόδειξη έρχεται κανονικότατα. Ίσως ένα μικρό μείον θα ήταν οι λίγο παραπάνω έπαινοι που δίνουν στα γλυκά τους, πχ " το βραβευμένο μας γλυκό " για κάποιο σιροπιαστό που ρώτησα. Ίσως σε κάποιους τουρίστες φαινόταν ΟΥΑΟΥ αλλά σε εμένα μου φάνηκε σαν μια έξτρα πληροφορία που μάλλον θα μου χάλαγε τη "μαγεία" της ανακάλυψης. Το θεωρώ πταίσμα και δίνω άριστα μέσα από την καρδιά μου καθώς με εντυπωσιάσαν. Οι χρόνοι τους είναι ταχύτατοι ξέχασα να σημειώσω. Δε νομίζω να περιμένετε πάνω από 5 λεπτά.

Ο χώρος είναι κυρίως στην πλατεϊτσα, δίπλα από το Beer Time, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετές παρέες, κάπου θα ξετρυπώσουν ένα τραπεζάκι και για εσένα. Νομίζω αυτή τη χρονική περίοδο "κερδίζει" τη μάχη από τα Σερμπέτια (χωρίς να σημαίνει πως και αυτά δεν έχουν κόσμο). Για καλοκαιρινές βραδιές είναι μια χαρά!

Από τα γλυκα τώρα, υπάρχει μεγάλη ποικιλία όπως προφιτερόλ, σοκολατόπιτα, καρυδόπιτα, σουφλέ σοκολάτας αλλά και γλυκά με δικές τους ονομασίες. Όλα στα 4 ευρώ αλλά αν θέλετε και παγωτό το κόστος εκτοξεύεται στα 7 ευρώ.

Υπάρχουν επίσης και αρκετά σιροπιαστά όπως κανταϊφι, εκμέκ κανταίφι, μπακλαβά, γαλακτομπούρεκο, ρεβανί και άλλα πολλά που θα χρειαστώ ολόκληρο κατεβατό να γράψω.

Για επόμενη επίσκεψη έχω σημειώσει τον Χαλβά Σαμπάχ που είναι ζεστός γεμιστός με παγωτό καϊμάκι (στα 7 ευρώ ΑΟΥΤΣ).

Εμείς προτιμήσαμε να πάρουμε μια ποικιλία των 2 ατόμων στα 12 ευρώ. Και όταν λέμε ποικιλία εννοούμε 2 γλυκά με παγωτό στη μέση.

Διαλέξαμε ένα μπισκότο-μπανάνα που είναι κρέμα σοκολάτας με μπισκότο και μπανάνες όπου υπερίσχυε η σοκολάτα και το γλυκό της αγάπης που ήταν σοκολατόπιτα περιχυμένη με σοκολάτα γάλακτος.

Τα γλυκά δεν ήταν άσχημα. Όμως καλύπτονταν από ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ δόση σοκολάτας και παγωτού που γρήγορα σε μπούχτιζαν, μόνο λίγο τριμένο μπισκότο υπήρχε ακόμα αλλά σίγουρα πρέπει να σκεφτούν κάτι για να σπάσουν αυτή τη μονοτονία.2 άτομα δεν καταφέραμε ούτε τα μισά να φάμε και είναι αμαρτία να πετιέται τόση ποσότητα απλώς για το θεαθήναι. ΟΚ είναι τουριστική περιοχή αλλά παρήλθαν οι εποχές του εντυπωσιασμού.

Συγκριτικά με προηγούμενες επισκέψεις στα Σερμπέτια κρίνω καλύτερη τη Νάνσυ από ποιότητα γλυκών λόγω φρεσκάδας κυρίως. Μάλιστα στη σοκολάτα διέκρινα και τη χρήση μπαχαρικών, είναι ένα συν αυτό. Το πρόβλημα εστιάζεται στις ποσότητες. Δεν χρειάζεται ένα γλυκό να είναι εντυπωσιακό λόγω της όψης. Νομίζω πως και τα 2 καταστήματα εστιάζουν εκεί και είναι λάθος προσέγγιση. Καλό το Instagram αλλά δεν είναι η ουσία.

Παρ'όλα αυτά το προτείνω σίγουρα για παρέες (αρκετές φοιτητοπαρέες κυκλοφορούν στα μέρη) όπου θα ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ τα γλυκά και θα τα ευχαριστηθούν και γευστικά ενώ και το vfm θα βρεθεί σε πολύ καλά επίπεδα. Τα γλυκά τους είναι ενδιαφέροντα από όσα είδα αλλά προς το παρόν θα τους βγάλω κίτρινη κάρτα (George G. πιάνεις το νόημα μου).

Από την πολλή σοκολάτα ζαλιστήκαμε και εγώ έψαχνα το φαλαφελάδικο στην Αθηνάς για τη λύτρωση από το overdose!