Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα
Ιούλ

Μεσημερι Κυριακης 28-6-2015. Ψαχνοντας για ΑΤΜ να παντελονιασω κανενα 200 ευρω για να βγει η βδομαδα. Στο καπακι να εχω χασει και τον αναπτηρα, και να μη μπορω να θεριακλεψω μια τσιγαρουκλα, για να πανε τα φαρμακια κατω.

Καθοτι αναποδος σαν χαρακτηρας, ξορκιζω το κακο, παρκαρω διπλα και βουρ στο Λυχνιον, για να φυτιλιασω το τελευταιο 50 νταρικο που βαραινει την τσεπη μου. Και η γυναικα διπλα μου να αναφωνει "οτι του φανει του Λωλοστεφανη", και εγω να απαντω εμεις για αλλου κινησαμε, και αλλου η ζωη μας παει.

Τραπεζακι διπλα και δεξια οπως μπαινουμε απο την εισοδο αυτης της ξεχασμενης απο τα παλια μονοκατοικιας στη σκια και διπλα στον τοιχο, μου θυμισε" θαρθω βραδυ τοιχο τοιχο και για συνθημα θα βηχω. "

. Σερβιτορος ευγενικος με μπουκαλι κρυο νερο, και αναπτηρακι να το κρατησω καθ ολη τη διαρκεια του γευματος, για να αναψω τον καρκινο. Κοσμος λιγος, και παγωμενος με τις εξελιξεις, προσπαθει να φαει το φαγακι του.

Παραγγελια, το μπιφτεκι το σπεσιαλ, το συκωτι, η χωριατικη σαλατα, τα κολοκυθακια τα τηγανητα, και το σατζικακι. Απο ποτο μια παγωμενη FIX.

Η μεριδα αποτελειται απο δυο αφρατα μπιφτεκια, οχι ξεροψημενα, που κραταγανε το ζουμακι τους, και ητο πολυ νοστιμα. Απο πανω ψιλοκομενη τοματουλα, και πρασινη πιπερια. Ταμαμ.

Το συκωτι μαλακο, μεγαλη μεριδα, ψημενο στα μετρα του, συνοδευομενο απο πατατουλα τηγανητη. Τα κολοκυθακια, με λιγο οπως πρεπει κουρκουτι, χρειαζεται να βαζουν αποροφητικο χαρτι μολις τα βγαζουν γιατι κραταγανε το λαδακι τους.

Σαλατα φρεσκοκομενη, ολα τα περιβολιαρικα εκτος ψυγειου, με εξαιρεση τη φετα. Καλο ελαιολαδο επισης, την χαρηκα. Και το σατζικακι καλο να καταλαβαινεις το σκορδακι, φανερα χειροποιητο, και οχι ετοιματζιδικο. Ευγενεια απο το σερβιτορο, καλο φαγητο, ολα τα παραπανω 29,50 ευρω, τι αλλο να θελεις εκεινη τη στιγμη.

Φαγαμε καλα, ηπιαμε το παγωμενο μπυρονι μας, μας κερασαν δυο αξιοπρεπη κοματια σιμιγδαλενιου χαλβα, να πανε τα ζαφειρια κατω, αφησαμε και 1,5 ευρω μπερμπουαρ, για την φροντιδα και την παροχη του αναπτηρα, που ντεμεκ δεν το ξεχασα και τον αφησα πισω μου ειδοποιοντας τους, και πισω στο αμαξι για να βρουμε τραπεζα.

Στο δρομο για το αμαξι, παω να βγαλω απο την τσεπα μου την κομπολογα (φατουραν μπορντο για τους γνωστες), βρισκω και το αναπτηρακι μου. Ε ' ρε γλεντια ".

Το προγραμμα τωρα ελεγε για ψαξιμο τραπεζας, σησιμο στη ουρα, και αναληψη κασαδουρας.Αυτα ελεγε το προγραμμα, η πραγματικοτητα ομως ειχε σταματημα στο περιπτερο, αγορα 2 πακετων σιγαρεττων, συνοδευομενα απο δυο ξυλακια παγωτο.

Η τσεπη μου τωρα εμοιαζε σαν την τσετσεπουντος Καραγκιοζουντος, ητοι 7 ορφανα ευρωπουλακια, αρκετα ομως για την πρωινη καπουτσινο φρεντο καφεδια μου, της σημερον ημερας. Ολα καλα και τα σκυλια δεμενα.

Φθανοντας στο σπιτι για να ριξω τις τουφες μου, το τσαχπινικο αυτι μου επιασε την συμβια μου να μονολογει ΜΕΡΕΛΑ Ε ΜΕΡΕΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΑΒΑΤΑ ΚΑΝΕΙΣ (Τρελλε ε τρελλε ολο παλαβωμαρες εισαι).
Εικοσι ενα χρονια μαζι μου και δεν εχει μαθει τα δικα μου χουγια και τα φθυσικα(Μουφλουζελης Γιωργος).

Να ειστε ολοι καλα.
Και παρεπιπτοντως το Λυχνιον το εγκρινω, και θα ξαναπαω, γιατι ειναι τιμιο χωρις τσιριντζατζουλες