Ψαροταβέρνες - Σούνιο, Αθήνα
Ιούλ

Πέρασε κιόλας ένας χρόνος, έφτασε πάλι Ιούνιος και εμείς ξαναρχίσαμε να περνάμε τις Κυριακές μας στο Σούνιο, ελέω της μικρής μας κατασκηνώτριας.
Επηρεασμένος ο καλός μου από την τελευταία συνάντηση του ask4food μπήκε στο κλίμα και αποφάσισε να μην κινηθούμε στα γνωστά και δοκιμασμένα μονοπάτια αλλά να δοκιμάσουμε, με τη βοήθεια του site, κάτι καινούργιο.

Έτσι λοιπόν επιλέξαμε τη Μαρίδα, βασισμένοι στις κριτικές και την περασμένη και την τελευταία Κυριακή και δεν το μετανοιώσαμε καθόλου.

Μια καλή ιδέα για το χώρο του μαγαζιού μπορείτε να πάρετε από τη φωτογραφία που υπάρχει στο site. Ανεβαίνοντας μερικά σκαλάκια βρίσκετε ευθεία και δεξιά την χειμωνιάτικη αίθουσα ενώ προχωρώντας αριστερά, θα βρεθείτε σε μια χωριάτικη σκεπασμένη βεράντα με αρκετά τραπέζια, ευτυχώς όχι κολλημένα μεταξύ τους.

Τυπικός, θα έλεγα, χώρος ψαροταβέρνας της περιοχής, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά δροσερός, με θέα στη θάλασσα από τα μπροστινά τραπέζια και παρόλο που βρίσκεται πάνω στην Λ. Σουνίου, λόγω του μεγάλου χώρου που υπάρχει μπροστά και χρησιμεύει ως parking, ο θόρυβος των διερχομένων αυτοκινήτων, δεν είναι ενοχλητικός.

Αν και τις δύο Κυριακές που το επισκεφτήκαμε ήταν γεμάτο, η εξυπηρέτηση υπήρξε ταχύτατη και ευγενική. Ο ικανός αριθμός σερβιτόρων και η σβελτάδα τους τους επετρεψαν αν ικανοποιήσουν άμεσα κάθε επιθυμία μας είτε επρόκειτο για παραπάνω λεμόνια ή λαδόξυδο ή και για το λογαριαμό. Μπράβο στα παιδιά!

Επίσης εμφανίστηκε και ο ιδιοκτήτης, υποθέτω, ο οποίος μας ρώτησε αν ήταν όλα εντάξει και αν μείναμε ικανοποιημένοι. Αναλυτική απόδειξη ήρθε κανονικότατα και κέρασμα υπήρξε και τις δύο φορές αποτελούμενο από πιατέλα φρούτων και σπιτικό μωσαϊκό.

Το φαγητό κρίνεται παραπάνω από καλό με μερικά πιάτα να ξεχωρίζουν και συγκεκριμένα:

- Αρμύρα. Ωραία βρασμένη και νόστιμη σε καλή ποσότητα.

- Χωριάτικη. Πολύ ωραία και φρεσκοκομμένα λαχανικά, η φέτα όμως θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

- Πατατούλες τηγανητές. Χρυσαφένιες και καυτές από το τηγάνι, άργησαν λίγο να έρθουν, είναι αλήθεια, αλλά επειδή ήταν νοστιμότατες, τις φάγαμε ωραιότατα.

- Τυροκαυτερή. Σπιτική, όχι πολύ καυτερή, με επίγευση πράσινης πιπεριάς. Ότι πρέπει για ουζάκι.

-Τζατζίκι. Σπιτικό μεν, πολύ ελαφρύ για τα γούστα μου, δε.

-Κολοκυθάκια τηγανητά. Ελαφρά αλευρωμένα, μεγάλη μερίδα, νόστιμα.

- Μελιτζάνες τηγανητές. Γλύκισμα πραγματικό! Ήταν τραγανές απέξω και ζουμερές μέσα, χωρίς να έχουν τραβήξει λάδι. Πολύ ωραίες.

- Χταποδάκι ψητό. Κρατούσε λίγο στο δόντι αλλά ήταν νοστιμότατο.

- Μαρίδα τηγανητή. Τραγανή και νοστιμότατη. Γενικά το μαγαζί το έχει με το τηγάνι οπότε μην το φοβηθείτε.

- Σαρδέλλες ψητές. Δεν δοκίμασα αλλά στους υπόλοιπους άρεσαν πολύ.

- Φρέσκα καλαμαράκια. Ίσως το δυνατό χαρτί του μαγαζιού. Τα νοστιμότερα καλαμαράκια που έχω φάει τα τελευταία χρόνια. Τραγανά και ταυτόχρονα μαλακά, αφρός πραγματικά, με μυρωδιά θάλασσας. Να μην τα χάσετε.

- Μύδια αχνιστά. Επίσης εξαιρετικά. Αρκετά στην πιατέλα, ψωμωμένα, με ζουμάκι όνειρο, φρεσκότατα κι αυτά.

- Μελανούρια ψητά. Επίσης φρεσκότατα, ψημένα όσο έπρεπε χωρίς να είναι στεγνά, νόστιμα.

Όσον αφορά στο vmf τώρα..... δεν θα έλεγα ότι είναι πάμφθηνο..... δεν είναι όμως και φαρμακείο! Να έχετε υπόψη σας ότι το ψάρι θα ανεβάσει, όπως είναι φυσικό, τον λογαριασμό.

Την πρώτη Κυριακή που είμαστε οι δυο μας και πήραμε τα μελανούρια πληρώσαμε 60 ευρώ, ενώ χτες παρέα 7 ατόμων που καλοφάγαμε, καλοήπιαμε και καλοχορτάσαμε πληρώσαμε 120 ευρώ. Με μια λελογισμένη παραγγελία θεωρώ ότι δε θα υπερβείτε τα 17-20 ευρώ το άτομο. Μια άριστη επιλογή, κατ εμέ, στη γύρω περιοχή, την οποία δεν αποκλείεται να τιμήσουμε πάλι την επόμενη Κυριακή.

Κατανοώ ότι ίσως φανεί περίεργο σε κάποιους να γράφονται κριτικές εστιατορίων μετά από τις τελευταίες δραματικές εξελίξεις. Πιστεύω, ακράδαντα, ότι πρέπει να διατηρήσουμε την ψυχραιμία, τη νηφαλιότητά και την αισιοδοξία μας. Heads up!