Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αχαρναί, Αθήνα
Ιούλ

Που με χάνεις που με βρίσκεις ;;
Σε ένα ακόμη ρωσικό - ρωσικοποντιακό εστιατόριο. Η ανίχνευση συνεχίζεται... Να μου πείτε τι σας νοιάζει... αλλά.. άσε το τρελλό στη τρέλλα του που λέει και κάποιο γνωστό άσμα...

Μέσα Ιουνίου, ένα πολύ ζεστό απόγευμα, μετά κόπων και βασάνων, προσεγγίζω την περιοχή του Μενιδίου έχοντας ως αναφορά το ναό της Παναγίας Σουμελά προκειμένου να βρώ τους " Κουμπάρους " ( δυσεύρετοι όσο και οι δικοί μου οι κουμπάροι.. )!!
Μη με ρωτάτε πως και τι αλλά το βρήκα το μαγαζί. Κατευθύνθηκα προς τη περιοχή του Μενιδίου από το κέντρο της Αθήνας, μέσω Ν. Φιλαδέλφειας. Βέβαια, εκ των υστέρων, μάθαμε ότι θα μπορούσαμε να πάμε από την Εθνική οδό - προς Λαμία -, να στρίψουμε δεξιά στη γέφυρα της Μεταμόρφωσης και μετά να ακολουθήσουμε τη Λεωφ. Καραμανλή στους Θρακομακεδόνες και μετά.... οι " Κουμπάροι ".

Ευχαριστώ το olivemagazine. gr ( μετά το είδα και στο propaganda. gr ) που μου έκανε γνωστό αυτό το εστιατόριο.

Καταρχάς, μόλις καθήσαμε στον υπαίθριο μικρό χώρο του εστιατορίου αισθανθήκαμε ότι βρισκόμασταν στην εξοχή ή, καλύτερα, σε μία άλλη - δυστυχώς-ξεχασμένη Ελλάδα. Ο εσωτερικός χώρος, αδιάφορος.
Ο εξωτερικός χώρος στον οποίο καθήσαμε έβλεπε στην είσοδο της εκκλησίας όπου οικογένειες με τα καροτσάκια, παππούδες, φωνές μικρών παιδιών, που έπαιζαν, αλλά και ανήσυχοι έφηβοι έδιναν ένα ιδιαίτερο χρώμα και ανέσυραν μνήμες από ανέμελα καλοκαίρια περασμένων καιρών.
Νοσταλγός μιας άλλης εποχής ? Μπορεί..

Οι ιδιοκτήτες, όπως διάβασα, είναι δύο κουμπάροι από το Καζακστάν.

Η κοπέλα που μας υποδέχθηκε, χαμογελούσε σαν να μας " έβαζε " στο σπίτι της. Μία ζεστή ζουμπουρλίδικη σγουρομάλα ( ξανθιά ) παρουσία.
Όσον αφορά το φαγητό, έτσι σπιτικά μαγειρεμένο που ήταν, φαντάζομαι ότι δεν θα διαφέρει πολύ από εκείνο που ετοιμάζουν στο σπίτι τους. Χωρίς άτεχνες υπερβολές (κιτς ) ό, τι και αν γευτήκαμε ήταν δημιούργημα γνήσιας μαγειρικής!

Κατά τη γνώμη μου, κορυφαίο πιάτο της βραδυάς αποτέλεσε η ρώσικη σαλάτα ή Oλιβιέ όπως τη λένε στη Ρωσία. Καθόλου λιπαρή και αυθεντικά φτιαγμένη με καρότο, μαγιονέζα ( στη σωστή ποσότητα ), κομματάκια τυριού και κρέατος και αρακά. ΕΥΡΩ 5,00
Τη ρώσικη σαλάτα τη συνοδεύσαμε με κομμάτια από το υπέροχο ζεστό στρογγυλό ψωμί, το γνωστό Λιπιόσκα. Το καλύτερο που έχω δοκιμάσει έως τώρα!!! ΕΥΡΩ 1,00

Ζητήσαμε, επιπλέον, μία καροτοσαλάτα αλλά, επειδή τα φαγητά που θα ακολουθούσαν ήταν αρκετά για δύο άτομα, θέλησαν να μας προσφέρουν λίγη σαλάτα, έτσι για να πάρουμε μια ιδέα. Καροτοσαλάτα μαριναρισμένη! Αποθέωση..!!!

Κατόπιν, πήραμε τριών ειδών Σασλίκ (ρωσικό σουβλάκι):
Xοιρινό ( 2,00 ), συκώτι ( 2,50 ) και κοτόπουλο ( 2,50 ). Θεωρώ εκείνο με το κοτόπουλο μαγικό!!!! Και τα υπόλοιπα σουβλάκια ήταν νόστιμα αλλά στο κοτόπουλο βάζω 10. Ίσως, κάποιος, που του αρέσει, γενικότερα, το συκώτι, να βρεί το σασλίκ συκωτιού το καλύτερο. Μάλιστα, αυτό μας παίνευε η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε από την αρχή.

Δεν αρκεστήκαμε μόνο στα παραπάνω...

Στη συνέχεια, δοκιμάσαμε Πελμένι ή Πελμενί με σος ανθότυρου, τα ρωσικά τορτελίνι με καταγωγή από τη παγωμένη Σιβηρία. Mια μεγάλη πιατέλα πελμένι όλο νοστιμιά!! ΕΥΡΩ 6,00

Όλες οι μερίδες ήταν μεγάλες και δυσκολευτήκαμε να τις καταφέρουμε δύο άτομα.

Απ' ότι μας είπαν, τα σαββατοκύριακα διοργανώνονται και μουσικές βραδιές με ποντιακά τραγούδια αλλά και πιο σύγχρονα ελληνικά.... Ήδη, κατά την παραμονή μας στο εστιατόριο έκαναν μουσικές πρόβες.

ΟΙ " Κουμπάροι " είναι ανοιχτοί από το απόγευμα και μετά. Έχω την εντύπωση ότι λειτουργούν μετά τις έξι το απόγευμα.

Ήπιαμε μία σόδα...! ΕΥΡΩ 1,00 + Μία κόκα, ΕΥΡΩ 1,50

Γιά όλα τα παραπάνω, φάγαμε για δύο ίσως και τρία άτομα, πληρώσαμε ΕΥΡΩ 21,50.

Μην αλλάξετε " Κουμπάροι "!!

Εγκρίνεται!!