Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα
Ιούλ

Τα τελευταία πέντε χρόνια έχω επισκεφθεί το «Βόσπορο» τουλάχιστον 5-6 φορές, ορισμένες μάλιστα με τη χρήση εκπτωτικών κουπονιών από γνωστά sites. Ωστόσο δεν έτυχε ποτέ μέχρι σήμερα να γράψω κάποια κριτική. Η συγκεκριμένη μου κριτική λοιπόν αφορά στην τελευταία μου επίσκεψη την Κυριακή 28/06/2015 με παρέα τεσσάρων συνολικά ατόμων και αφού προηγουμένως είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση δύο μέρες νωρίτερα.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν και παρκάραμε σχετικά εύκολα στο δρόμο, λίγο πριν το σημείο που βρίσκονται στη σειρά οι ταβέρνες του Μικρολίμανου μέχρι τον «Ιστιοπλοϊκό». Ευτυχώς που είχαμε προνοήσει να κάνουμε κράτηση, γιατί μας έβαλαν να κάτσουμε στην πρώτη σειρά των τραπεζιών δίπλα στη θάλασσα. Ο χώρος προσεγμένος και τα τραπέζια άνετα, ενώ στα συν του καταστήματος – όπως και όλων των άλλων της περιοχής – είναι ότι βρίσκονται δίπλα στη θάλασσα. Επίσης θετικό το γεγονός ότι η κουζίνα βρίσκεται στην απέναντι πλευρά του δρόμου και δεν έρχονται στο τραπέζι σου οι μυρωδιές της κουζίνας.

Το σέρβις ομολογουμένως αποτελείται από αρκετά άτομα, γεγονός που το κάνει σχετικά γρήγορο. Ωστόσο, το γεγονός ότι η κουζίνα είναι στην απέναντι πλευρά του δρόμου μπορεί να επιφέρει κάποιες καθυστερήσεις. Το αρνητικό βέβαια είναι ότι με το που κάτσεις σου ανοίγουν εμφιαλωμένο νερό (2,00 €) χωρίς να σε ρωτήσουν, ενώ σου φέρνουν (επίσης χωρίς να ρωτήσουν) ψωμάκια ψημένα με μία σως – τα οποία τουλάχιστον είναι πολύ νόστιμα – και που χρεώνονται προς 1,10 € / άτομο. Όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πρώτα μας έφεραν τα ορεκτικά και μετά τα ποτά, με κάνουν να δώσω 2/4 στην εξυπηρέτηση.

Σε ότι αφορά τη γεύση, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Στο «Βόσπορο» πας για την ποικιλία κρατικών των τεσσάρων ατόμων, η οποία έρχεται σε ένα χάλκινο σκεύος με καπάκι, έτσι ώστε τα κρεατικά να παραμένουν ζεστά και ζουμερά και η οποία φυσικά αποτελεί το «σήμα κατατεθέν» του καταστήματος. Περιλαμβάνει σουβλάκια χοιρινά και από κοτόπουλο, κεμπάπ, ντονέρ και γύρο χοιρινό, ενώ συνοδεύεται και από πιτούλες κομμένες, ντομάτες ψητές και κρεμμύδι. Κοστίζει 40 € και μπορεί να χορτάσει τουλάχιστον πέντε άτομα.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε μία σαλάτα ελληνική με ντομάτα, αγγούρι, ρόκα, ελιές, φέτα και παξιμάδι, η οποία καλυπτόταν από μία νόστιμη βινεγκρέτ μουστάρδας. Νόστιμη και ικανοποιητική σε μέγεθος. Επίσης μία πατατοσαλάτα με μπέικον, την οποία θα χαρακτήριζα απλά καλή και λίγο μικρή σε ποσότητα. Και επειδή φοβηθήκαμε ότι η ποικιλία των τεσσάρων ατόμων θα ήταν «too much» για τα δεδομένα μας, τελευταία στιγμή είπαμε στο σερβιτόρο να την αλλάξει και να την κάνει για δύο άτομα, η οποία ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι κοστίζει 30 € και είναι σχεδόν η μισή. Όπως και να είχε πάντως όλοι οι συνδαιτυμόνες συμφώνησαν πως η ποσότητα ήταν αρκετή και σίγουρα η ποιότητα και η γεύση όλων των κρεατικών που προαναφέρθηκαν ήταν πολύ καλή.

Για το τέλος αφήσαμε και λίγο χώρο για γλυκό. Πήραμε μία μπουγάτσα με παγωτό καϊμάκι. Ό, τι πρέπει για να φύγει η γεύση του κρέατος. Είμαι Αθηναίος και άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τις μπουγάτσες γενικά. Η συγκεκριμένη όμως μπουγάτσα του Βόσπορου είναι η καλύτερη που έχω φάει στην Αθήνα.

Ο λογαριασμός έφτασε σχεδόν τα 20 € / άτομο, ενώ χωρίς τα ποτά θα έφτανε το 15 €. Η ποικιλία κόστιζε 30 €, η σαλάτα και η πατατοσαλάτα 8,50 € και 5,50 € αντίστοιχα, ενώ η μπουγάτσα είχε 7 €. Ήπιαμε 4 μπύρες βαρελίσιες (από 4,50 € έκαστη) και μία κόκα κόλα. Μαζί με το κουβέρ και το νερό πληρώσαμε συνολικά 78,50 €. Σίγουρα οι τιμές θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ πιο κάτω, όμως σε καμία περίπτωση δεν κλαις τα λεφτά σου.