Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Ιούλ

Δηλώνω μεγάλο ενθουσιασμό για την “μαμά χήνα” και αυτός είναι ο λόγος που παρακάμπτω τις κριτικές μου για εστιατόρια που προηγήθηκαν της επίσκεψής αυτής και δίνω προτεραιότητα.

Επανέρχομαι λοιπόν στην αγαπημένη Φιλαδέλφεια η οποία όπως έχω αναφέρει ξανά, μέχρι πριν δυο τρία χρόνια δεν είχε, παρά ως- επί τω πλείστον- καφετέριες, σουβλατζίδικα και τράπεζες. Τώρα το σκηνικό έχει αλλάξει ραγδαία, με πολύ ενδιαφέρουσες νέες προτάσεις στον χώρο της εστίασης, με αναβαθμισμένα προφίλ ακόμα και των πιο παλαιών εστιατορίων-σουβλατζίδικων, καθώς επίσης και του τομέα café-bar.

Και αυτή νομίζω ότι είναι η θετική πλευρά του ανταγωνισμού…η πίτα μοιράζεται ώστε να πάρουν όλοι και η ποιότητα είναι το αναγκαίο προσόν ώστε να επιβιώσει η εκάστοτε επιχείρηση, με τελικό αποδέκτη και κερδισμένο, όχι μόνο τον καταναλωτή που θα ανταμείψει ξανά και ξανά την επιχείρηση, αλλά και τον επιχειρηματία που ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα ανεβάζει τον ποιοτικό πήχη κι έτσι θα έχει όλο και περισσότερες απολαβές.

Έτσι λοιπόν, το MAMA GOOSE ήρθε για να κάνει την διαφορά, με ιδιοκτήτες τρία νέα άτομα που έχουν και άλλη μια επιχείρηση στην Φιλαδέλφεια (τουλάχιστον οι δύο εκ των τριών, για τον τρίτο δεν γνωρίζω) τα Μπινελίκια, που κατ’ εμέ δεν έχουν καταφέρει να ενθουσιάσουν τόσο, όπως έχω περιγράψει και στην αντίστοιχη κριτική μου. Για το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο όμως θα συμφωνήσω απόλυτα με την φίλη tetti σε όλα.

Για να τα πάρω με τη σειρά το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στην περιβόητη Ν. Τρυπιά μιας κι ο δρόμος που βρίσκεται είναι παράλληλος και ενώνεται με αυτήν στο ύψος του μεζεδοπωλείου Μέλισσες (και οι δύο δρόμοι είναι μονόδρομοι). Αν βάζαμε μια νοητή γραμμή από το μεζεδοπωλείο Γυμνάσιο και διασχίζαμε το ομόνυμο σχολείο που βρίσκεται εκεί, τότε είναι ακριβώς απέναντι, στο ίδιο ύψος. Επάνω στην πλατεία Κωνσταντινουπόλεως, σε περίοπτη θέση, στην μια άκρη βρίσκεται ο Λουκιδέλης και στην άλλη, εκεί που για χρόνια βρισκόταν η ψαροταβέρνα του Λάζαρου, σε σύντομο χρονικό διάστημα στήθηκε αυτό το συμπαθέστατο μαγαζί.

Πριν 15-20 μέρες που πέρασα και το είδα να φτιάχνεται, σκέφτηκα ότι είναι σε πολύ καλή θέση και φαίνεται ότι θα το φτιάξουν ωραίο.
Μέχρι να το σκεφτώ και να ξαναπεράσω την επόμενη φορά είχε κι όλας ανοίξει.

Η επίσκεψή μας (τρία άτομα) έγινε την Παρασκευή 26/6/15 μετά το σχόλασμα από την δουλειά. Η μία εκ των κολλητών πήρε το επίδομα αδείας και το μηνιάτικο (βλέπετε τ’ αφεντικά την είχαν ψυλλιαστεί τη δουλειά με τις πολιτικές εξελίξεις και τα κατέθεσαν νωρίς-νωρίς), κι έτσι βάλθηκε να τα καταναλώσει πριν τις διακοπές... και καλά έκανε εδώ που τα λέμε γιατί δεν μας βλέπω να κάνουμε διακοπές φέτος παρά μόνο στο φαί…θα μας το κόψουν κι αυτό. Ίσως μέχρι να δημοσιευτεί αυτή η κριτική να μας το έχουν ήδη κόψει. Έτσι λοιπόν μας ανακοίνωσε ότι κερνάει. Που να πάμε; Πάμε στο mama goose να δούμε και τι λέει;; Πάμε.

Η ώρα εφτά παρά δεν υπήρχε κανείς στο μαγαζί. Ρωτήσαμε αν έχει ανοίξει η κουζίνα και μας είπαν να καθίσουμε, ότι ανοίγει σε λίγα λεπτά, στις 7.

Ο χώρος έξω αρκετά μεγάλος, με ωραία ανοιγόμενη οροφή αντί για τέντα, που σίγουρα τον χειμώνα εκτιμώ ότι θα την εκμεταλλευτούν κλείνοντάς το και περιμετρικά, επεκτείνοντας έτσι ακόμα περισσότερο μαζί με τον εσωτερικό χώρο.

Ο εσωτερικός χώρος επίσης αρκετά μεγάλος, με πολύ άνετη την διάταξη των τραπεζιών που αριθμούν γύρω στα 15 σίγουρα, τα περισσότερα μεγάλα. Το ξύλο και ανοιχτόχρωμη πέτρα κυριαρχούν, κι έρχονται σε αντίθεση με τις μαύρες τζαμαρίες-πόρτες, και την τριχρωμία στις καρέκλες, με τα μαξιλαράκια να είναι ντυμένα με ύφασμα από κουρελούδες. Η μεγάλη ομώνυμη ζωγραφισμένη “μαμά” χήνα μπαίνοντας ακριβώς απέναντι, είναι μια πολύ ωραία πινελιά.

Επίσης μου άρεσε πολύ το χαμηλό πορτάκι με την μαύρη σιδερένια πόρτα που οδηγεί σε ένα μικρό φωτισμένο κελάρι, που φιλοξενεί τις φιάλες ποτών καθώς και η πέτρινη καμάρα που ενώνει τον υπόλοιπο χώρο με τα τραπέζια. Δεξιά καθώς μπαίνουμε υπάρχει χτιστός καναπές απ’ άκρη σ’ άκρη με μαξιλάρες και υπάρχει κι ένα χαμηλό πάσο με σκαμπουδάκια στο σημείο του ταμείου.

Με λίγα λόγια ο χώρος είναι πολύ ζεστός, όμορφος και ευχάριστος για τώρα το καλοκαίρι αλλά και για τον χειμώνα. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και καινούριες, ελπίζω να διατηρηθούν έτσι και τις ώρες αιχμής.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, χρειάζεται όμως οπωσδήποτε χαμόγελο ειδικά από το ένα εκ των δυο παιδιών που ανέλαβαν το τραπέζι μας. Νομίζω ότι ίσως πρόκειται για τον έναν από τους ιδιοκτήτες χωρίς να το λέω με σιγουριά κι αν ισχύει, είναι ένας παραπάνω λόγος…! Τα δύο κορίτσια που έπιασαν βάρδια αργότερα ήταν εμφανώς πιο πρόσχαρα. Προς το τέλος μας πλησίασε ο ένας εκ των ιδιοκτητών-σεφ που έχει επιμεληθεί και το μενού απ’ ότι μας είπε, πρόσχαρος κι αυτός, και μας ρώτησε πως μας φάνηκαν τα πιάτα. Πολύ καλή κίνηση.

Η play list με πολύ ωραίες έντεχνες επιλογές. Ο κατάλογος έχει αρκετές κι ενδιαφέρουσες επιλογές από πέντε σαλάτες, δύο αλοιφές, δώδεκα ζεστά ορεκτικά και δέκα πιάτα κρεατικών, με τις τιμές να κυμαίνονται από 3,50€ - 14€ την ποικιλία θαλασσινών. Οι μερίδες είναι σε γενικές γραμμές καλές και δεν ακολουθούν την γραμμή των υπόλοιπων μεζεδοπωλείων με τους μικρούς μεζέδες και αντίστοιχες τιμές. Στα κρεατικά οι τιμές ξεκινούν από τα 8€

Παραγγείλαμε:

- Φάβα Φενεού με πουρέ λιαστής ντομάτας, αρκετά καλή σερβιρισμένη σε ένα μπολ που σίγουρα θα μπορούσε να είναι σε λίγο μεγαλύτερη μερίδα, δεν έχει δα και τόσο μεγάλο κόστος. 3,00€

- Πατατοσαλάτα ζεστή με αφυδατωμένη ντομάτα, μανιτάρια πλευρώτους, τραγανές πατατόφλουδες και λάδι τρούφας…ένα ορεκτικό γευστικότατο, πρωτότυπο και ψαγμένο παρά την απλότητα των υλικών του, που δεν πρέπει να παραλείψετε! Το λάδι τρούφας σε εμάς δεν ήταν εντελώς ανύπαρκτο όπως ανέφερε η tetti (προφανώς τα παιδιά “ακούν” και παράλληλα διορθώνουν, πράγμα που θα τους βγει σε καλό), παρόλα αυτά κι εγώ μπορώ να πω ότι ήταν στο όριο, θα μπορούσε να προστεθεί και μια με δύο σταγόνες παραπάνω. Συγκαταλέγεται κατά την γνώμη μου στα must …(βγάλτε μολύβι και χαρτί γιατί έχει αρκετά)!!! 5,00€

- Κρεμμυδόπιτα με χειροποίητο φύλλο και βουβαλίσια κρέμα Σερρών, πιάτο έκπληξη για όλους μας και ιδίως για μένα που ήμουν πολύ επιφυλακτική, παρά τις διαβεβαιώσεις του παιδιού που μας πήρε παραγγελία ότι παίρνει άριστα σχόλια απ’ όλους. Δεν έχω λόγια, η νοστιμιά είναι απίστευτη…δεύτερο must!!!. Τρία τεμάχια σε σχήμα φλογέρας. Όσοι έχουν ενδοιασμούς για την μυρωδιά της βουβαλίσιας κρέμας, ας τους ξεχάσουν…δεν βγάζει καθόλου βαρβατίλα, ούτε κρεμμυδίλα. Μικρό παράπονο…βάλτε ένα τεμάχιο παραπάνω! 4,00€

- Στραπατσάδα με σύγκλινο Μάνης και ταλαγάνι…εξαιρετική!!! Σερβιρισμένη σε σκεύος σαγανάκι, χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουμε μόνο λίγο τον μύλο αλατοπίπερου και την εξαφανίσαμε σε λίγα λεπτά 6,00€

- Πατάτες τηγανιτές με στακοβούτυρο και τραγανό απάκι…λαχταριστές! Κομμένες μεγάλες κυδωνάτες, παράλληλα όμως τραγανές και ταυτόχρονα
μυρωδάτες. 4,50€

- Κόκορας κρασάτος με σκιουφιχτά και ξηρό ανθότυρο από τα κυρίως για την σέντρα, πολύ καλή μερίδα με δύο μπούτια ικανοποιητικότατου μεγέθους, νόστιμος και σωστά ψημένος ο κόκορας και τα σκιουφιχτά. 8€

- Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας και σάλτσα από άγρια κεράσια Καβάλας…άλλο ένα must!!! E ξ α ι ρ ε τ ι κ ό πιάτο, με οκτώ στρογγυλά κομμάτια ψαρονέφρι, επάνω σε έναν υπέροχο πουρέ σελινόριζας, λουσμένα με την σάλτσα κερασιών που τόσο πολύ έδενε και για γαρνιτούρα κεράσια. Επιβάλλεται 10€

Ήπιαμε 4 κόκα κόλες, νεράκι βρύσης σε μια ωραία γυάλινη μποτίλια και μας κέρασαν μια πολύ γευστική πανακότα σε ποτηράκι (από ένα στον καθένα) με σάλτσα βατόμουρου ή cranberry αν θυμάμαι καλά, καθώς και ένα πολύ ωραίο ζεστό ποτό (τύπου ρακόμελο) με μανταρίνι και ρακί, αλλά και το ρακάκι που μας κέρασαν στην αρχή ως καλωσόρισμα. Άριστη περιποίηση, μπράβο! Απλά, καλό θα ήταν η ρακή στην αρχή να συνοδεύεται κι από καμιά ελίτσα ή λίγο αγγουράκι, γιατί δεν πίνεται ξεροσφύρι. Η φίλη πλήρωσε 46,50€ ήτοι 15,33€ αναλογία κατά άτομο που είναι πολύ καλή.

Αργά το βράδυ μετά το μάθημα αυτοάμυνας, πέρασα επί τούτου από εκεί για να δω αν έχει κόσμο, δεδομένου ότι εμείς φύγαμε κατά τις 9:15 και είχε λίγα τραπέζια…δεν έπεφτε καρφίτσα! Που σημαίνει ότι το έχουν επικοινωνήσει σωστά, και απ’ ότι διάβασα μετά από παρότρυνση φίλου (ονόματα δεν λέμε γιατί πέφτουν περικοπές) στο Αθηνόραμα υπάρχει σχετικό άρθρο. Επιπλέον τα καλά νέα μαθαίνονται γρήγορα και τα καλά εστιατόρια αμείβονται.

Έχω πολύ καλό feeling γι’ αυτό το μαγαζί ότι θα πάει καλά κι έχω μεγάλη επιθυμία όπως και η παρέα μου να ξαναπάμε σύντομα για πολλές επαναλήψεις αλλά και για extra πιάτα που έχω σταμπάρει από τον κατάλογο. Τα γεμιστά κελέμια (κρεμμύδια) για παράδειγμα, θα είναι η επόμενη δοκιμή σίγουρα, πιάτο που δεν θα επέλεγα ποτέ αν δεν είχε προηγηθεί η τεράστια επιτυχία της κρεμμυδόπιτας. Επίσης τα λαχανικά σχάρας σε τάρτα κανταΐφι με μανούρι, τα αυτά μάτια με παστουρμά Θράκης σε πούδρα, το μαστέλο Χίου με πετιμέζι και σύκα, η τριλογία χειροποίητων λουκάνικων…είναι τόσα πολλά που σκέφτομαι και λιγουρεύομαι, οπότε σταματάω εδώ.

Το ΜΑΜΑ GOOSE έκανε λοιπόν μια πάρα πολύ καλή αρχή, κι εύχομαι να διατηρηθεί έτσι και να εξελιχθεί και καλύτερα στο μέλλον!

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ με κλειστά μάτια!!!!

ΥΓ.: Ψυχραιμία και καλή δύναμη γι' αυτά που περιμένουν την Ελλαδίτσα μας κι εμάς! Εύχομαι να μην μας βρουν τα χειρότερα.