Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα
Ιούλ

Εστω και αν με τις τρέχουσες εξελίξεις, καλό είναι να κάνουμε μια παύση από τον καθημερινό ορυμαγδό πληροφοριών και να διαβάζουμε το αγαπημένο μας site.

Τούτου δοθέντος λυπήθηκα πολύ που λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να είμαι στη δεύτερη συνάντηση στο Oroscopo, η οποια διαβάζω ότι ήταν πολύ ωραία. Ελπίζω στην επόμενη!

Πάμε όμως στην κριτική για τον Πρόεδρο του Αλίμου

Επίσκεψη στις 24/06

Ο "Πρόεδρος" είναι μια αλυσίδα με κεμπαμπ από τα πολλά που αναδύθηκαν τον τελευταίο καιρό. Τα δύο καταστήματα ήταν μέχρι τώρα στη Γλυφάδα και στο Μοσχάτο, ενώ εσχάτως άνοιξε και στον Άλιμο. Περισσότερα μπορείτε να βρείτε στο site τους http: //kebaptzidiko. gr, όπου αναγράφεται το μενού και όλες οι απαραίτητες πληροφορίες και είναι και εύχρηστη και εύκολη η περιήγηση. Μέχρι στογμής ο Πρόεδρος παίρνει άριστα.

Το κατάστημα του Αλίμου είναι σε πολύ κεντρικό σημείο επί της λεωφόρου Καλαμακίου. Το παρκινγκ έχει μια μικρή δυσκολία στα γύρω στενά, αλλά δεν αποτελεί μεγάλο πρόβλημα.

Ο χώρος είναι μια σχετικά μικρή αίθουσα, και μια μεγάλη αυλή. Ειδικά για τώρα το καλοκαιρι είναι πολύ ωραία, αλλά το χειμώνα δεν ξέρω κατά πόσο και πως κλείνει (νάυλον και σομπες -μανιτάρια ίσως?). Ο χώρος είναι καλαίσθητος και δεν κουράζει το μάτι. Το μόνο που θα ήθελα είναι ίσως μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των τραπεζιών, χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι είναι ο ένας πάνω στον άλλο.

Η γεύση είναι πολύ καλή. Ό,τι πήραμε ήταν καλοφτιαγμένο. Στην αρχή προσγειώθηκε το εμφιαλωμένο νερό, το οποίο κατόπιν προτροπής αντικαταστάθηκε με νερό κανάτας. Πήραμε μια μερίδα ντάκο, καλη μερίδα και νόστιμη, μια μερίδα πατάτες τηγανητές, κομμένες στο χερι και πολύ ικανοποιητική μερίδα, ένα χαλούμι στα κάρβουνα(δύο μεγάλα κομμάτια με ντομάτα ανάμεσα) πολύ καλό, μια μεριδα σις κοτόπουλο (πολύ καλή μερίδα και πολύ νόστιμο) και δύο τυλιχτά ένα με κασερλί (το οποίο δεν είχα ξαναδοκιμάσει και ήταν ενδιφέρον σαν γεύση) και ενα με καλαμάκι κοτοπουλο. Τα τυλιχτά ήταν πολύ καλά και υπήρχε η δυνατότητα να βάλεις γιαούρτι με μυρωδικά αντί για τζατζίκι, ιδανικό για ζευγάρια που ένας από τους δύο δεν είναι φαν του προσφιλούς μας γιουρτοσκόρδιου!

Για τα παραπάνω συν δυο κοκακόλες 28 ευρώ. Τιμή πολύ ικανοποιητική για αυτά που καταναλώσαμε (μόνη ενσταση η coca-cola ήταν 1.60 το μικρό μπουκαλάκι). Απόδειξη κανονική και κέρασμα σορμπε λεμόνι.

Η εξυπηρέτηση παρά το ότι ήταν ευγενική και το προσωπικό ήταν πολυάριθμο, ήταν λίγο ασυντόνιστη. Όχι σε βαθμό κακουργήματος, αλλά οι χρόνοι που μεσολάβησαν αναμεσα στα διάφορα στάδια της παραμονής μας (στρώσιμο τραπεζιου, παραγγελία, φαγητό, μάζεμα, λογαριασμός) ήταν λίγο αυξημένοι σε σχέση με τον αριθμό του προσωπικού.

Αν θα ξαναπήγαινα? Σαφώς. Ο "Πρόεδρος" με κέρδισε και αποτελεί μια από τις μελλοντικές μου επιλογές για κεμπαπ στην περιοχή.