Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα
Ιούλ

Η επίσκεψη στο εστιατόριο έγινε αρχές ιουνίου.
Έχω ξαναπάει αλλά αποφάσισα να γράψω βασίζοντας την κριτική στην τελευταία φορά, για να μπορώ να σχολιάσω πιο συγκεκριμένα την εμπειρία μου και ειδικά τα πιάτα που δοκιμάσαμε.

Για να περιγράψω την εμπειρία από την αρχή: Το εστιατόριο βρίσκεται σε αρκετά μεγάλο δρόμο με εύκολη πρόσβαση, το παρκινγ είναι αρκετά εύκολο στους γύρω δρόμους, ακόμα και σάββατο απόγευμα που πήγαμε εμείς.

Ο χώρος μέσα δεν παρουσιάζει κάτι εντυπωσιακό, αλλά είναι ένα οικογενιακό μαγαζί και δεν προσπαθεί να δείξει το αντίθετο. Έχει και μια ωραία αυλή που είναι σκεπασμένη με τέντα ώστε να μην ενοχλεί ο ήλιος (πράγμα που δεν είναι τόσο έγκαιρο για τον ιούνιο που περάσαμε).

Για αρχή παραγείλαμε την Insalata Pecatti, αν θυμάμαι καλά το όνομα, με ρόκα, πράσινο μήλο, καρύδια και ένα dressing από βαλσάμικο, με κομμάτια παρμεζάνας. Καταπληκτικός συνδυασμός γεύσεων. Η οξύτητα του μήλου και η πικρότητα από την ρόκα έσπαγε την πλούσια γεύση της παρμεζάνας. Μας άφησε απόλυτα υκανοποιμένες και η ποσότητα είναι υπεραρκετή για δύο άτομα (αν και, οφείλω να πω, ότι και πιο μικρή να ήταν, η γεύση της θα χόρταινε οποιονδήποτε).

Για κυρίως συνεχίσαμε με δύο πιάτα gnocchi. Ένα με μανιτάρια και ένα με κόκκινη σως και μοσχαρίσιο κιμά, κοντά σε γεύση με την γνωστή σως bolognese.
δεν έχω κάτι αργυτικό να σχολιάσω για αυτά τα πιάτα, επειδή τα δοκίμασα και τα δύο. Είμαι λάτρης τον gnocchi γενικά και είναι πολύ δύσκολο να βρεις ένα μέρος που τα φτιάχνουνε σωστά, με αφράτη υφή, ένα ιδανικό μέσω για να υποστηρίξει την γεύσεις του πιάτου.

Το πιο συμαντικο είναι, ότι ενώ φάγαμε σε συμειο που η φίλη μου χρειάστηκε να ξεκουμπώσει το παντελόνι της, δεν φύγαμε με βάρος στο στομάχι, απλά άκρως υκανοποιμένες και με ένα χαμόγελο τεράστιο.

Μαζί με όλα αυτά που έχω υπογράψει πάνω, πήραμε και μισό λίτρο λευκό κρασί, πολύ ωραίο και έδενε τέλεια με τα πιάτα.
Για την εξυπηρέτηση δεν έχω να σχολιάσω τίποτα. Πολύ ευγενικοί όλοι, ενώ πήγαμε χωρίς κράτηση, μας υποδεχτήκανε με χαμόγελο και μας έδειξαν ποια τραπέζια είχαμε ως επιλογή.

Ο σερβιτόρος ερχόταν συχνά για να βεβαιωθεί ότι είμαστε ικανοποιημένες, επίσης πρέπει να σημειώσω ότι κάποια στιγμή ήρθε και μας είπε ότι επειδή είχαν αλλάξει το νερό το πιάτο μας θα αργούσε 2-3 λεπτά. Όχι μόνο δεν θα είχαμε καταλάβει την καθυστέρηση γιατί το διάστημα από το πρώτο μέχρι να έρθουν τα κυρίως ήταν περίπου 30 λεπτά, ιδανικό χρόνο, αλά μας έκανε εντύπωση το επίπεδο του customer service και πόση προσοχή δίνουν στους πελάτες τους.

Το επίπεδο τιμών σε σχέση με ποιότητα είναι πολύ καλό. Μαζί με το κρασί βγήκε περίπου στα 20 ευρώ το άτομο και δεν έχω καμία αντίρρηση να πληρώσω για καλό φαγητο και καλή εμπειρία.

Επειδή έφαγα και στην Ιταλία παρόμοια πιάτα, οφείλω να πω ότι η ποιότητα είναι ίδια, και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερη.

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι βρίσκεται μακριά μου, καθώς μένω στα βόρεια προάστια, αν και αν ήταν πιο κοντά θα χρειαζόταν να κάνω επένδυση σε καινούρια ρούχα.

Το συνιστώ το εστιατόριο σε όλους ανεπιφύλακτα και θα ξαναπάω μόλις μου δοθεί η ευκαιρία με χαρά.