Ιαπωνία - Sushi - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
Ιούλ

Eδώ και χρόνια, περνάω έξω από το Dosirak και ποτέ δεν έχω αποφασίσει να το επισκεφθώ. Είναι αυτό που λένε ότι ό, τι έχεις δίπλα σου δεν το εκτιμάς. Να όμως που μια κοινωνική υποχρέωση με " ανάγκασε " να γευματίσω σε αυτό το εκπληκτικό μέρος.

Ενώ αρχικά το θεωρούσα αρκετά τουριστικό εστιατόριο, συνειδητοποίησα ότι πρόκειται για ανθρώπους με άριστο επαγγελματισμό και σεβασμό στο πελάτη.
Το εστιατόριο έχει ιαπωνικό/κορεάτικο προσανατολισμό.

Ο χώρος λιτός με ωραίες ασιατικές λεπτομέρειες και ξύλινα πατώματα που του δίνουν μια ζεστή αύρα

Το προσωπικό, μας υποδέχθηκε με ευγένεια και χαμηλούς τόνους όπως αρμόζει στη κουλτούρα των ασιατικών λαών. To τραπέζι μας, εξυπηρέτησε ένας ευγενέστατος νεαρός από τις Φιλιππίνες.

Απο την αρχή, μου έκανε θετική εντύπωση το γεγονός ότι δίπλα μας έτρωγαν πολλοί ασιάτες.

Επειδή στην Αθήνα δεν συναντάμαι εύκολα κορεάτικη κουζίνα θέλησα εξ αρχής να παραγγείλω κάποιο αυθεντικό κορεάτικο πιάτο, οπωσδήποτε. 'Αλλωστε, η έμπνευση είχε ξυπνήσει μέσα μου και η εμπιστοσύνη από αυτό το ανεξήγητο κάτι στον αέρα είχε κερδιθεί!!

Δοκιμάσαμε:

Cheese Harumaki. Πρόκειται για τρία τεμάχια εκπληκτικών spring rolls με τυρί και σος Χαμουράκι ( όχι Χανουμάκι....!!!! ). ΕΥΡΩ 5,00

Τemaki Shrimp. Σούσι γαρίδας ( hand rolls ). Υπήρχε και επιλογή σολωμού. Μας ήρθαν ξαφνικά δύο μπουκέτα... άλλο πράγμα!!
Και για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ δύο πολύ μικρές ανθοδέσμες όπου το περιτύλιγμα ήταν το φύκι και το περιεχόμενο το σούσι γαρίδας. Άψογη και ευρηματική η εμφάνιση, εκπληκτική η γεύση!!
ΕΥΡΩ 7,00

Bulgoggi ( Μπουλγκόγκ ). Τυπικό κορεάτικο πιάτο. Πρόκειται για ψητό μοσχάρι, το κορεάτικο μπάρμπεκιου, με σκόρδο και σόγια σος (?), σερβιρισμένο πάνω σε ένα ειδικό σκεύος ψησίματος. Πολύ νόστιμο και χορταστική ποσότητα!!
ΕΥΡΩ 11,00
Το παραπάνω, το συνοδεύσαμε με τηγανητο ρύζι λαχανικών. Σερβιρισμένο σε βαθύ πιάτο, παραδοσιακά μαγειρεμένο. Μας άρεσε πολύ. ΕΥΡΩ 6,00

Japchae noodles ( glass noodles ). Τυπικό κορεάτικο πιάτο, περιζήτητο πιάτο κατά τη περίοδο της Πρωτοχρονιάς και οριμένων άλλων γιορτών στη Κορέα.
Πρόκειται για λεπτά διαφανή νούντλς που σε αντίθεση με τα κλασικά, που φτιάχνονται απο ρυζομακάρονο, αυτά γίνονται από γλυκοπατάτα. Η γεύση τους είναι αλμυρόγλυκη και στην αρχή τόσο η όψη τους όσο και η γεύση τους προκαλούν μια κάποια ανατριχίλα.... Μετά συνηθίζονται και δεν... ξεκολάς!! Γι αυτό αν τα δοκιμάσετε να μου προσέχετε..!! Συνοδεύονταν από αγγουράκι, καρότο, κρεμμύδι και κορεάτικο μανιτάρι ( ear mushroom ) το οποίο, αρχικά, έρχεται σε ξηρή μορφή και το " ανοίγουν "σε ζεστό νερό πριν το σερβίρουν.
ΕΥΡΩ 11,00

Ήπιαμε μια ξανθιά γιαπωνέζικη μπύρα Ajahi. ΕΥΡΩ 6,00
Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Αλλά, θεωρώ ότι από τη στιγμή που ό, τι δοκιμάσαμε χαρακτηριζόταν από αυθεντικότητα και εξαιρετική ποιότητα, οι γκρίνιες περισεύουν...

Από την άλλη πλευρά, ενώ σε άλλα ασιατικά, γενικότερα, έχω την αίσθηση ότι μας ψιλοδουλεύουν ( μας λένε π. χ ότι τα φαγητά έχουν ορισμένα υλικά που μαζί με τα υπόλοιπα εξαφανίζονται ή δεν υπάρχουν καθόλου ) εδώ πιστεύω ότι γίνεται τίμια δουλειά.

Την ευχή τους ( fortune cookies ) δεν τη πήραμε αλλά μας κέρασαν δύο υπέροχες καραμελίτσες τους.

Σίγουρα συστήνεται...!!!!