06 Ιούλ 2015

Να μαστε παλι!! Μετα απο αναζητηση ενος τιμιου ιταλικου εστιατοριου διαδυκτιακα αλλα και πρακτικα, οι κριτικες σας στο ask4food με οδηγησαν στο εν λογω καταστημα.
Τεταρτη 1/7/15 βροχερο απογευμα, το κλιμα βαρυ μεσα μου εν μεσω ραγδαιων εξελιξεων στην χωρα και δυνατων εξετασεων για το μεταπτυχιακο μου.
Η καλυτερη χαλαρωση παραμενει ενα ξεχωριστο γευμα!!!

Καταφθανω στο εστιατοριο με την κοπελια μου, βρισκω πολυ ευκολα να παρκαρω, μπαινουμε σε εναν ευρυχωρο και προσεγμενο χωρο, με την κουζινα και τον φουρνο να δεσποζει στο κεντρο αυτης. Μια μεγαλη επιγραφη στον τοιχο στα ιταλικα εγραφε" πρωτα τρωμε μετα ολα τα υπολοιπα! " Ομορφος χωρος, προσεγμενος
Χωρος 3/4

Ο ευγενεστατος ιδιοκτητης μας καλοσοριζει μας αφηνει καταλογους, μας ρωτα αν θελουμε εμφιαλομενο νερο ή οχι.
Εξυπηρετηση 4/4

Υπηρχε μια ξεχωριστη κατηγορια πιτσας με μοτζαρελλα ανωτερης ποιοτητας απο βουβαλισιο γαλο (mozzarela di bufalla) ελαφρως πιο ακριβη απο τις αλλες πιτσες +2 3€. Επειδη η κοπελια μου ειναι επιφυλακτικη ζητησαμε πριν παραγγειλουμε να δοκιμασουμε απο ενα κομματι, οπως και εγινε και γευστικα ηταν οντως ανωτερη χωρις ιχνος αλατιου ή πιπεριου εβγαζε πολυ ωραια πλουσια γευση.
Οποτε πηραμε μια πιτσα (μεγαλη εννοειται 40εκ) με την προαναφερομενη μοτσερελαρα, μανιταρακια, μπεικον, πανσετα.

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ πιτσα ωραιο ζυμαρι, ποιοτικα υλικα, ειχε και λιγο βασιλικο αποξηραμενο ο οποιος εδενε αρτια με τα υπολοιπα υλικα. Ζυμαρι γευστικο, μετριο σε παχος ουτε χοντρο ουτε λεπτο.
Γευση 3,5/4

Πηραμε και μια κλασικη μακαροναδα carbonara τα μακαρονια δεν ηταν al dente ηταν κανα 3 λεπτο λιγοτερο βρασμενα σχεδον ωμα, η σαλτσα και τα υλικα ηταν γευστικα(μας ετριψε και φρεσκι παρμεζανα) η ποσοτητα μετρια πως μικρη θα ελεγα γενικα σαν πιατο ηταν μετριο.

Αποκομισα καλη εντυπωση το συστηνω για pizza, για μακαροναδα ετσι κ ετσι.

Οφειλω να ομολογησω πως ζηλεψα το γλυκο που ετρωγαν οι διπλανοι σε συνδιασμο με τα εσπρεσσακια τους(φοκατσια γεμιστη με σοκολατα).

06 Ιούλ 2015

JohnGo