Ιταλία - Βριλήσσια, Αθήνα
Ιούλ

Από πιτσαρίες μπόλικες στην ευρύτερη περιοχή Βριλησσίων, Μελισσίων. Από ένα καλό Ιταλικό εστιατόριο όμως υστερούμε.

Τα πιό κοντινά σε Χαλάνδρι ή Κηφισιά έχουν δυσκολία παρκαρίσματος και θέλουν προγραμματισμό.

Λοιπόν, το Gusto Divino είναι στην πιάτσα των Άνω Βριλησσίων, επί της Πεντέλης κοντά σε Ψαρομαγία, Πέτρα πυρά, Goodys, και αρκετά cafe. Μιά πιάτσα που τα τελευταία χρόνια έχει πολλές διακυμάνσεις με άλλα μαγαζιά να κλείνουν και αλλά νέα να εμφανίζονται.

Το επισκεφτήκαμε Παρασκευή μεσημέρι προ του δημοψηφίσματος.
Χωρίς να το πολυσκεφτούμε εν μέσω πλυντήριου αυτοκινήτου και κομμωτηρίου βρήκαμε τον χρόνο για μια μακαρονάδα στα γρήγορα.

Πολύ εύκολο το πάρκινγκ και μπροστά, αλλά και στο παρακείμενο S/M.
Απλός αλλά λειτουργικός χώρος με άνετα τραπέζια σε αποχρώσεις του λευκού, ο ξυλόφουρνος κυριαρχεί στον εσωτερικό χώρο, και υπάρχει και κήπος που όμως δεν επισκέφτηκα.

Καθίσαμε σε ένα τεσσάρι τραπέζι μετά από παρότρυνση του σερβιτόρου αφού το μαγαζί όταν πήγαμε ήταν άδειο. Η θέα που εγώ έβλεπα ήταν το καταπράσινο φυτόριο απέναντι.

Φτωχή σχετικά η art de la table, μας προσφέρθηκε όμως μετά και μύλος πιπεριού.
Το εμφιαλωμένο νερό ήρθε και ανοίχτηκε αμέσως. Χαλάλι όμως τα 0,80€ για το πολυτελές μπουκάλι του Νερά Κρήτης gold.

Παραγγείλαμε απλά και κλασσικά πιάτα γιατί μετά είχαμε ταξίδι, αλλά και για να δούμε το προφίλ του μαγαζιού σε πολυφορεμένα ίσως πιάτα.
Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα, με μόνο κορφές και baby ρόκα, χωρίς χονδρά κοτσάνια αλλά την είχαν πνίξει στο μπαλσάμικο.

Η σύζυγος πήρε ένα πιάτο που το έχουμε αδυναμία και το έχουμε δοκιμάσει σε άπειρες παραλλαγές. Πέννες με πέστο βασιλικού, πνιγμένο στο λάδι, δεν το έχω ξαναδεί με τόση σάλτσα ξανά αυτό το πιάτο, χρειάστηκε αρκετό τυρί για να συνέλθει.

Εγώ διάλεξα το ριζότο σαφράν με φλέικς παρμεζάνας.
Νόστιμο πιάτο που του πήγαινε το πιπέρι που πρόσθεσα. Θα το ήθελα πιό χυλωμένο για να φέρνει προς το Milanese και όχι προς ένα απλό πιλάφι.
Ο κατάλογος δυστυχώς έχει περιορισμένες επιλογές σε κρασιά ή μπύρες. Εμείς πήραμε μόνο μια μπύρα Φιξ που σερβιρίστηκε παγωμένη στο ποτήρι της.

Πάντα με ελκύουν μαγαζιά με καλό κατάλογο στα ποτά. Δεν μπορώ να κατανοήσω την αδυναμία αυτή ορισμένων καταστημάτων εστίασης.
Και ενώ ζητάμε τον λογαριασμό έρχεται το κέρασμα, πανακότα με μιά όξινη σάλτσα φράουλας, που τρέλανε τους ουρανίσκους μας. Φρεσκότατη και ίσως η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Αυτό το κέρασμα άλλαξε τις μέτριες εντυπώσεις μας και οδήγησε την γεύση στο 3αρι.

Συνολικά πληρώσαμε 27,60€. Θα μπορούσαν να ήταν και λίγο φθηνότερα.
Σίγουρα θα το ξανα επισκεφτούμε για πίτσα, φρέσκα ζυμαρικά που έχει μεγάλη ποικιλία αλλά και τα ραβιόλια του.

Το καλοσωρίζω στο site, και τους εύχομαι καλή συνέχεια και μακροημέρευση.
Αξίζει να μπεί στον χάρτη, τουλάχιστον για εμάς τους κοντινούς.