Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα
Ιούλ

Έπειτα από μια μακρά περίοδο απουσίας λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αλλά με αρκετές σημειώσεις και γαστριμαργικές εμπειρίες στο ενεργητικό μου επιστρέφω δριμύτερη (τρέμετε κόσμε χαχαχα!!!! ).
Παρακολουθούσα πάντα όμως τις κριτικές των πρώτων διδασκόντων του είδους....

Ένα εστιατόριο που επισκέφτηκα στα μέσα Μαίου και ειδικεύεται στο κρέας είναι το ΒΑR. B. Q στη Νέα Σμύρνη, πάνω στην Ελ. Βενιζέλου και κοντα στην πλατεία.
Το παρκάρισμα προβληματικό ως συνήθως σε αυτη την περιοχή αλλά λίγο πιο εύκολο μέσα μέσα στα στενα.... Πήγα με μια φίλη μου μετά τη δουλεία γύρω στις 7 το απόγευμα παρ'ολα αυτα είχε 2-3 τραπέζια ακόμα μολονότι εγω θεωρώ αυτη την ώρα λιγο άδεια για τα εστιατόρια.

Το εστιατόριο είναι όμορφα διακοσμημένο με ξύλο πάτωμα και ολόγυρα τζαμαρία που μάλλον ανοίγει εντελώς το καλοκαίρι ( Το Μαιο που πηγα εγω άνοιγε μόνο ένα μέρος). Ξύλινα τραπεζάκια και άνετες καρέκλες. Σε μια πλευρά του τοίχου σε ξύλινες προθήκες ήταν τα κρασιά. Σαν χώρος λοιπόν θεωρώ αρκετά design, καθαρός και άνετος.

Το μενού ήταν πλούσιο αλλά ξεκάθαρο με ποικιλία σαλατών και ορεκτικών, με ιδιαίτερη έμφαση στο κρέας αλλα και με κάποια πιάτα θαλασσινών και πάστα. Υπήρχε μία καλή ποικιλία κρασιών κυρίως ελληνικών από 15-35 ευρώ περίπου.

Στο φαγητό τώρα: Πρέπει να σας πω βέβαια ότι όλες οι τιμές που αναφέρω είναι με έκπτωση 20% ενος site εάρα όσοι δεν την έχουν πρέπει να βάλουν επιπλέον 20% στις τιμές που καταγράφω.

-φρυγανισμένο ψωμάκι με φάβα και ελαιόλαδο ξεχωριστα, το φέρνουν μόνοι τους αλλά δεν είναι κέρασμα. Πολύ νόστιμη η φάβα μη διστάσετε να το κρατήσετε (2χ1,20= 2,40)
ορεκτικα

-καπνιστή μελιτζάνα με φέτα, ντομάτα και πιπερίτσα καυτερή- αρκετά νόστιμη (4,70)

-σκαλοπίνι σε τορτίγια με πέστο ντομάτας, σπανάκι και κατσικίσιο τυρί - ίσως από τα πιο νόστιμα ορεκτικά που έχω φάει ever!!! (6,60)

-πατάτες με τη φλούδα και σως γιαουρτιού (οι πατατούλες ήταν ελάχιστες και η σως δεν ειχε καμία ιδιαίτερη γευση) ( 3,60)
κυρίως

-για τη φίλη μου σουβλακι απο ψαρονέφρι με κασέρι, προσούτο και πατάτες φούρνου (απ'οτι μου είπε, νόστιμο με καθαρό κρέας και τα υλικά ωραία δεμένα χωρίς όμως να χάνουν τη διαφορετικότητα της γεύσης τους) 10,90
-για εμενα μοσχαράκι γάλακτος στη γάστρα με πουρέ πατάτας και σάλτσα μανιταριών ( ακόμα τρέχουν τα σάλια μου όσο το σκέφτομαι, το μοσχαράκι έλιωνε στο στόμα, ο πουρές ωραία υφή και γεύση και τα μανιταράκια θεικά) 10,30

Ήπιαμε μισο κιλό κρασί κόκκινο δικό τους (3,50) εύγευστο και χωρίς παρενέργειες θα το χαρακτήριζα.
και ένα νερό ιόλη (1,35) που μας το άφησε στο τραπέζι χωρίς να ρωτήσει αλλά αυτο δυστυχώς ή ευτυχώς έχω μάθε να μην με ενοχλεί
Γλυκά δε δοκίμασα και δεν έχω άποψη...

Μας εξυπηρέτησε ένας κύριος ευγενικός και γρήγορος με καλούς χρόνους και η απόδειξη ήρθε αμέσως ( 43,35) για δύο άτομα όμως μη ξεχνάμε ότι ήταν με 20% έκπτωση και δεν πήραμε κάποιο από τα ωραία αλλά ακριβά κομμάτια κρέατος που θα δοκιμάσω την επόμενη φορά.....
γιατί.. ω ναι....

θα υπάρξει επόμενη φορά και να φανταστείτε ότι δεν ειμαι και απελπισμένη κρεατοφάγος αλλα όπως τα έβλεπα στις φωτο του μενού τα λιμπίστηκα μέχρι και εγω...
Αν λοιπόν έχω την οικονομική δυνατότητα ναι θα πάω και θα ξαναπάω στο bar b q....