Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Ιούλ

Επίσκεψη στις 3/7/2015, 4 άτομα.

Λοιπόν το συγκεκριμένο το είχα βάλει στο μάτι για να πάω όποτε κανονιζόταν κάτι στη γύρω περιοχή. Την Παρασκευή λοιπόν ήρθε η σειρά του, και καλά έκανε!

Ξεκινάω με το χώρο ο οποίος είναι πολύ ευχάριστος, προσεγμένος και ιδιαίτερα διακοσμημένος με όμορφα μικρά πραγματάκια, ταμπέλες και ας πούμε και κάποιες ρετρό πινελιές. Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού όπου οι τοίχοι είχαν άνοιγμα τύπου παλιού παραθύρου και πολύ ωραίο φωτισμό. Ο εξωτερικός χώρος αν και είναι πάνω στο δρόμο που περνάνε τα αυτοκίνητα, δεν έχει καθόλου φασαρία καθώς δεν είναι πολυσύχναστος.

Με το που κάτσαμε, αμέσως μας φέρανε νερό βρύσης σε κανάτα, ψωμάκι και φυσικά έναν κατάλογο. Η εξυπηρέτηση πραγματοποιήθηκε από νέους και χαμογελαστούς ανθρώπους, πράγμα που σε κάνει σίγουρα να είσαι πιο ανεκτικός. Όχι ότι συνέβη κάτι.

Ο κατάλογος αποτελείται από 3 σαλάτες, αρκετά ορεκτικά, αρκετά ψητά και κάποιες ποικιλίες. Οι επιλογές μας περιορίστηκαν σε μόνο ορισμένα από αυτά πράγμα που σημαίνει ότι αφήσαμε και κάτι για την επόμενη φορά.

Παραγγείλαμε:

1. Σαλάτα byraki (με ρόκα, μαρούλι κτλ, λαδοτύρι Μυτιλήνης, ντοματάκια, κρουτόν και μπαλσάμικο)

Καλή σε ποσότητα και όλα τα λαχανικά δροσερά και φρέσκα. Μόνη μου ένσταση το "λαδοτύρι" το οποίο ήταν σε τόσο πολύ λεπτές φέτες που επειδή ήταν τόσο λεπτές δεν καταλάβαινες γεύση, τόσο που μπορεί να μην ήταν καν λαδοτύρι.

2. Φέτα ψητή (με μπούκοβο)

Γενικά η φέτα ψητή δεν είναι ποτέ από τα αγαπημένα μου καθώς προτιμώ τη φέτα κρύα παρά ζεστή. Αλλά.. η συγκεκριμένη είναι πάρα πολύ νόστιμη και αρκετά καυτερή. Την προτείνω σίγουρα!

3. Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια

Αλήθεια θα πω, δεν δοκίμασα. Όχι ότι δε μου αρέσει η φάβα, καλή είναι. Απλά ήμουν απασχολημένος με άλλα πιάτα και την είχα αφήσει λίγο σε δεύτερη μοίρα και τελικά δεν έφαγα. Το πιάτο πάντως το αδειάσανε οι υπόλοιποι τρεις της παρέας οπότε φαντάζομαι ότι θα ήταν καλή.

4. Πατάτες τηγανητές (x2)

Κομμένες στο χέρι, κανονικές μικρές πατάτες, πολύ νόστιμες και πολύ καλά τηγανισμένες. Έρχονται σε ένα σκεύος σαν μικρό κατσαρολάκι. Αναγκαστικά πήραμε και δεύτερη μερίδα αφού η πρώτη εξαφανίστηκε πολύ γρήγορα.

5. Χοιρινό στη λαδόκολλα με τυρί, μανιτάρια και δεντρολίβανο

Η παρουσίαση ωραία, έρχεται σε ένα πουγκάκι λαδόκολλας το οποίο είναι δεμένο και κλειστό. Μέχρι εκεί καλά. Το περιεχόμενο με απογοήτευσε, καθώς το κρέας εκτός από λίγο σε ποσότητα, είχα πολύ λίπος. Δοκίμασα και δεν έφαγα άλλο. Το ίδιο και οι υπόλοιποι της παρέας. Ήταν το μόνο που δεν φάγαμε.

6. Τηγανιά κοτόπουλο με απάκι σβησμένο με μπύρα

Αρκετά καλό πιάτο αν και πιστεύω ότι μπορεί να βελτιωθεί αρκετά. Όπως το διαβάζετε, τηγανιά με μπουκίτσες κοτόπουλο η οποία έχει μια καπνιστή γεύση (λόγω του απακίου) όπου μέσα περιέχεται και μια μικρή ποσότητα από απάκι.

7. Μπιφτέκια

Καθότι θεωρώ τον εαυτό μου "μπιφτεκά", μπορώ να πω ότι τα συγκεκριμένα μου άρεσαν πολύ και δεν ήταν καθόλου βαριά για το (ομολογουμένως ευαίσθητο) στομάχι μου.

Σημείωση: Κανένα από τα παραπάνω πιάτα δε συνοδεύονται από κάτι στο πλάι εκτός από τα μπιφτέκια τα οποία έχουν λίγη πρασινάδα.

Ήπιαμε περίπου 600ml τσίπουρο (2x250 και 1x100) καθώς και 2-3 μεγάλες μπύρες βαρελίσιες.

Στο τέλος μας κεράσαν κρεμ μπρουλέ η οποία παραδόξως (καθώς φαν της σοκολάτας) μπορώ να πω ότι ήταν ότι έπρεπε.

Σύνολο πληρώσαμε 64.50, τιμή ούτε καλή αλλά ούτε κακή. Σίγουρα πάντως έφυγα χορτασμένος.

Πολύ καλή προσπάθεια!
Θα ξαναπάω, καθώς έχω αφήσει ορισμένα πιάτα που ήθελα να δοκιμάσω.