Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα
Ιούλ

Έφτασε η ώρα να γράψω την κριτική μου για τη βραδιά που οργάνωσε το ask4food στο Oroscopo!

Με δεδομένο ότι στο συγκεκριμένο εστιατόριο πηγαίνω χρόνια -και σπεύδω να αναφέρω ότι έχω πολύ θετική γνώμη γι' αυτό- (μάλιστα η πρώτη κριτική που έγραψα στο ask4food στο Oroscopo αναφερόταν), περίμενα να γράψουν πρώτα αρκετοί από τους συνδαιτυμόνες που δεν είχαν προηγούμενη γευστική εμπειρία και μετά να παραθέσω τη γνώμη μου.

Κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τους ιδιοκτήτες του Oroscopo που πήραν την πρωτοβουλία να προσφέρουν αυτό το εξαιρετικά οργανωμένο δείπνο. Είναι γεγονός ότι η οργάνωση μιας τέτοιας εκδήλωσης αποτελεί μια κίνηση προσφοράς και γνωριμίας, με στόχο και τη βελτίωση της γνώμης του κοινού για ένα εστιατόριο, είναι συγχρόνως όμως και μια κίνηση υψηλού ρίσκου, αν κάτι δεν πάει καλά...

Το δείπνο του ask4food τις προάλλες οργανώθηκε στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος που είχε διαμορφωθεί ειδικά (τα τραπέζια είχαν τοποθετηθεί σε τετράγωνο, ώστε να βλεπόμαστε όλοι μεταξύ μας). Γενικά, ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος είναι συμπαθητικός, αν και κάπως "τουριστικά" διακοσμημένος. Ο εξωτερικός χώρος είναι ειδικά τώρα το καλοκαίρι, πιο συμπαθητικός, καθώς βλέπει στην μικρή πλατεία που υπάρχει δίπλα από το ξενοδοχείο CARAVEL, ενώ μερικά τραπέζια τοποθετούνται και επί της πλατείας.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με μια συμπαθητική, ίσως όμως φλύαρη, παρουσίαση από έναν σεφ για την ιστορία και τη σημερινή κατανάλωση των ζυμαρικών.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι στα τραπέζια υπήρχαν κρασιά (Chardonnay και ροζέ) της Οινοποιίας Μαρκόγιαννη. Δοκίμασα και από τα δύο και μου άρεσαν πολύ, ειδικά το ροζέ, ενώ πολύ θετικά σχόλια για τα κρασιά άκουσα και από πολλούς από τους συμμετέχοντες στο δείπνο. Επίσης, στα τραπέζια υπήρχαν και μπουκάλια με διάφορα αρωματισμένα ελαιόλαδα, τα οποία είχαμε την ευκαιρία να γευτούμε με το εξαιρετικά εύγευστο φρεσκοψημένο άζυμο καρβελάκι ψωμί που αποτελεί σήμα κατατεθέν του συγκεκριμένου εστιατορίου. Ακόμα, στα τραπέζια υπήρχαν και μπουκάλια με πολύ καλής ποιότητας μπαλσάμικο για τη σαλάτα.

Ακολούθησε το σερβίρισμα του φαγητού. Όπως πάντα, στο Oroscopo προσφέρεται σούπα για καλωσόρισμα. Στην εκδήλωσή μας σερβιρίστηκε μια πολύ εύγευστη σούπα βελουτέ με πατάτα και σέλερι. Ακολούθησε μια συλλογή ορεκτικών:

- Ανάμικτη σαλάτα που περιλάμβανε ποικιλία φρέσκων λαχανικών με ζελέ ξινόμηλου και λεμονιού. Ήταν πολύ δροσερή και με το μπαλσάμικο νοστίμιζε ακόμα περισσότερο.

- Παστέλι γαρίδας με μέλι και σουσάμι: Με εντυπωσίασε η γεύση του! Δεν το είχα ξαναδοκιμάσει, ουσιαστικά ήταν μια καθαρισμένη γαρίδα "φυλακισμένη" σε σουσάμι και μέλι. Πολύ πρωτότυπο και πολύ νόστιμο.

- Κολοκυθοκεφτέδες: Νόστιμοι και σωστά τηγανισμένοι.

- Ένα κομμάτι πίτσας τρούφα με παρμεζάνα, δεν με ενθουσίασε, σε καμιά περίπτωση δεν αντιστοιχούσε στις καταπληκτικές πίτσες που προσφέρει το εστιατόριο, όπως γνωρίζω από προηγούμενες φορές που έχω πάει.

Για κυρίως πιάτο σερβιρίστηκε συλλογή χειροποίητων ζυμαρικών:

- Γεμιστά ζυμαρικά με μανιτάρια και καλοκαιρινή τρούφα. Τέλεια γεύση, πραγματικά τα απόλαυσα!

- Φρέσκιες ταλιατέλες με καπνιστό μπέικον και πολύχρωμες πιπεριές, κι αυτές σωστά βρασμένες είχαν εξαιρετική γεύση.

- Κορνέ γεμιστά με σπανάκι και μοσχάρι γάλακτος, αρκετά καλά, μου φάνηκαν κάπως "βαριά" και

- Μαύρες ταλιατέλες από μελάνι σουπιάς με καπνιστό σολωμό και λευκό κρασί, είχαν πολύ ιδιαίτερη γεύση, είναι ένα πιάτο που δεν έχει κάποιος την ευκαιρία να το δοκιμάσει συχνά.

Στο τέλος προσφέρθηκαν γλυκά (εκμέκ, πάστα σοκολάτα-μπανάνα και μιλφέιγ), αρκετά συμπαθητικά, χωρίς κάτι το ξεχωριστό. Εξαιρετικά εύγευστο και χωνευτικό ήταν το παλαιωμένο τσίπουρο, κι αυτό προσφορά της οινοποιίας Μαρκόγιαννη.

Συνολικά, το φαγητό με άφησε πολύ ικανοποιημένο γευστικά (με μια-δυο μικρές αστοχίες που σε καμιά περίπτωση δεν αλλάζουν τη συνολικά άριστη εικόνα). Η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά υποδειγματική: Οι άνθρωποι του Oroscopo, με επικεφαλής τον Δημήτρη ήταν πάντα εκεί και πρόσφεραν ό, τι χρειαζόταν. Να αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: Η κυρία που καθόταν δίπλα μου, φίλη χρήστριας του ask4food είχε ένα πρόβλημα αλλεργίας με κάποιο τυρί. Εν ριπή οφθαλμού ετοιμάστηκαν πιάτο με ορεκτικά, αλλά και κυρίως πιάτο χωρίς το υλικό που υπήρχε πιθανότητα να προκαλέσει αλλεργία. Η άρτια εξυπηρέτηση είναι το απόλυτο όπλο των ανθρώπων του Oroscopo και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!

Σε ό, τι αφορά στο value for money: Σύμφωνα με την ενημέρωση που είχαμε το κόστος θα ήταν λίγο κάτω από τα 20 ευρώ ανά άτομο, πολύ καλή τιμή γι' αυτά που προσφέρθηκαν. Ίσως το value for money να μπορούσε να βελτιωθεί με κάποια μενού προσφοράς, ρίχνω την ιδέα στα ευήκοα ώτα των ιδιοκτητών...

Συνολικά, εκτιμώ ότι το Oroscopo είναι μια σταθερή αξία στο είδος του, προσφέρει εξαιρετική κουζίνα, άριστη εξυπηρέτηση, πολύ καλό value for money! Καλοφαγάδες του ask4food μη διστάσετε να το επισκεφτείτε!

Κλείνοντας θα ήθελα να συγχαρώ τα παιδιά του ask4food για την άψογη οργάνωση αυτής της εκδήλωσης και να τα ευχαριστήσω που μου έδωσαν την ευκαιρία (ήταν η πρώτη φορά που πήγα σε τέτοιου είδους εκδήλωση) να συναντηθώ και να γνωρίσω άλλους χρήστες.

Πραγματικά ένιωσα πολύ όμορφα που μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω και να συναναστραφώ πολύ αξιόλογους ανθρώπους, γυναίκες και άνδρες με καλλιέργεια και ευγένεια. Ήταν πολύ ενδιαφέρον να βλέπει κάποιος τους ανθρώπους που υπάρχουν πίσω από τα ψευδώνυμα των χρηστών. Μίλησα με τους περισσότερους που παρευρίσκονταν, με μερικούς είχα την ευκαιρία να ανταλλάξω απόψεις για αρκετή ώρα και θέλω να πω σε όλους: Φίλες και φίλοι χάρηκα πολύ που σας γνώρισα και ελπίζω να σας ξαναδώ σύντομα!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..