Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα
Ιούλ

Παρασκευή 26/06/2015 και η κλασική βόλτα της βδομάδας, μας έβγαλε στα Μελίσσια και στο Μαύρο Πρόβατο, μετά από κάνα μήνα που είχαμε ξανανέβει τόσο βόρεια για το γειτονάκι του, το Oxymoron.

Αφού είχα πάρει το απόγευμα της ίδιας μέρας και είχα κλείσει ένα τραπέζι για 2 άτομα στους καπνίζοντες, ώρα 21:30, ξεκινήσαμε με την κοπέλα μου για την έξοδο μας. Αυτή την φορά το πάρκινγκ ήταν ευκολάκι, βρήκαμε αμέσως σχεδόν απ έξω, το λέω γιατί την τελευταία φορά που είχαμε πάει στα Μελίσσια κάναμε μισή ώρα να παρκάρουμε για να πάμε σε μαγαζί στον ίδιο δρόμο.

Στο Μαύρο Πρόβατο είχα ξαναπάει αλλά όχι σε αυτό, στο αδερφάκι του στο Παγκράτι πριν πολλά χρόνια και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα μείνει τόσο ευχαριστημένος με την τότε επίσκεψη μου και έτσι ήμουν κάπως διστακτικός, αν και είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια από πολλούς έμπιστους φίλους του σάιτ. Τελικά είναι πάντα καλό να δίνουμε δεύτερες ευκαιρίες, μιας και η επίσκεψη μου με ικανοποίησε σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Ας ξεκινήσουμε την περιγραφή με την εξυπηρέτηση. Με το που φτάσαμε μας υποδέχθηκε μια κυρία (η υπεύθυνη του καταστήματος) πάρα πολύ ευγενική και χαμογελαστή και μας έβαλε στο τραπέζι μας. Το μοναδικό φάουλ της βραδιάς ήταν αυτό, μιας και μας βάλανε σε ένα τραπεζάκι ακριβώς μπροστά στην είσοδο, που ήταν τελείως ξέμπαρκο με όλο το υπόλοιπο μαγαζί, ήμασταν σχεδόν πάνω στο πεζοδρόμιο, προφανώς είχε προστεθεί εκεί λόγω μεγάλης ζήτησης (είχε βέβαια και ένα προτέρημα, θα σας το πω παρακάτω στον χώρο).

Κατά τ΄άλλα το σέρβις τους ήταν άψογο με το που κάτσαμε ήρθε κερασμένο τσίπουρο μαζί με ντιπ ντομάτας και παξιμαδάκια. Όλοι οι σερβιτόροι ήταν ευγενέσταστοι και πρόσχαροι με πλήρη γνώση του μενού και των πιάτων ημέρας. Η κυρία που μας καλωσόρισε ήρθε και 2 φορές να μας ρωτήσει αν όλα είναι εντάξει και μας έπιασε την κουβέντα, ήταν πολύ θετική και ευχάριστη κάτι που μας έκανε να νιώσουμε πολύ άνετα. Ειδική μνεία σε έναν απ τους σερβιτόρους που πραγματικά παρουσίαζε τα πιάτα τόσο ωραία όλα και με τέτοιον ενθουσιασμό που έλεγες ότι τα έχει φτιάξει αυτός. Γενικά το σέρβις τους ήταν φανταστικό και παρόλο τον χαμό που γινόταν τα πάντα ήρθαν στην ώρα τους.

Ο χώρος αρκετά ωραίος μέσα με το ξύλο να κυριαρχεί. Αριστερά μπαίνοντας είναι η μπάρα υποδοχής και οι σκάλες που οδηγούν στον ημιόροφο και τις τουαλέτες, που παρεμπιπτόντως είναι πολύ καθαρές και προσεγμένες. Δεξιά υπάρχει ο κλασσικός μαυροπίνακας και ευθεία μέσα είναι η κουζίνα που είναι ανοιχτή, γενικά πολύ όμορφος και φωτεινός χώρος. Έξω έχει πολλά τραπέζια, αρκετά κοντά το ένα με το άλλο και ένα άλλο μείον είναι ότι δεν έχει καλό φωτισμό και εδώ ήταν το προτέρημα μας σε σχέση με τους υπόλοιπους πελάτες το τραπέζι μας ήταν κάτω απ την εξωτερική λάμπα του μαγαζιού και βλέπαμε μια χαρά ενώ οι υπόλοιποι που ήταν κάτω απ τις τέντες δεν πρέπει να βλέπανε τίποτα μιας και δεν υπήρχε φωτισμός, είδα μερικούς να τεντώνονται να βρούνε φως για να διαβάσουν τους καταλόγους.

Στα του φαγητού τώρα όλα ήταν πολύ νόστιμα και καλομαγειρεμένα. Ξεκινήσαμε με σαλάτα Δήμητρα μετά από τόση αποθέωση που διάβασα εδώ,, και όντως ήταν καταπληκτική με μπρεζάολα, τραγανή σαλάτα λαχανικών, σύκα, ρόκα, ανθότυρο, λάδι τρούφας & βινεγκρέτ βαλσάμικο την τσακίσαμε και ήταν πολύ καλή ποσότητα(4/4) (7,30€) συνεχίσαμε με:

-Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο, υπέροχα, λαχταριστά και τριλούκουμα, 6 στον αριθμό, εγώ προσωπικά τα λάτρεψα(4/4) (3,80€)
-Σαρικόπιτα με ξυνομυζήθρα, μέλι και σουσάμι που ήταν αποθέωση, απ τις καλύτερες που έχουμε φάει ίσως και η καλύτερη (4/4) (4,90€)
-Κοτομπριζολάκια με παστουρμά, γραβιέρα και ντομάτα, υπέροχο πιάτο καταενθουσιαστήκαμε, ήρθε σε τσίγκινο σκεύος που είχε από κάτω το κοτόπουλο και από πάνω τα υπόλοιπα, το γλείψαμε το τσίγκινο, ήταν λίγο μικρό σαν πιάτο αλλά μοναδικό, θα μπορούσε να πέσει λίγο η τιμή του ή να αυξηθεί η ποσότητα (3/4) (7,10€)
-Τηγανιά χοιρινή, σβησμένη με λευκό κρασί, άλλο ένα υπέροχο πιάτο, που ευτυχώς στην αρχή μας έπεισε ο σερβιτόρος και πήραμε ψωμί (που παρεμπιπτόντως είναι φανταστικό ζυμωτό που έρχεται ζεστό απ τον φούρνο τους) δεν έμεινε σταγόνα τα σκουπίσαμε όλα, αφρός (4/4) (4,60€)
-Μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας, πάρα πολύ ωραίο, ελαφρύ χωρίς να έρθει και να σε μπουκώσει, πολύ απολαυστικό κι αυτό αρκετά μικρό (4/4) (4,80€)
Ήπιαμε 1lt Τσέλεπος λευκό που ήταν πολύ καλό, σερβιρισμένο στη σωστή θερμοκρασία, σου άφηνε πολύ ωραία επίγευση(4/4) (9,00€)
Στο τέλος ήρθε κέρασμα λικέρ μαστίχα

Ο λογαριασμός ήρθε 42.30 αρκετά καλά για αυτά που φάγαμε και το πόσο το ευχαριστηθήκαμε, μια πολύ καλή περίπτωση εστιατορίου στα βόρεια προάστια, αν και με κάλυψε πλήρως το φαγητό που έφαγα δεν μου έμεινε κάτι που θα με έκανε να διανύσω τόσα χιλιόμετρα για να ξαναπάω, τουλάχιστον όχι σύντομα, πάντως το συστήνω ανεπιφύλακτα τουλάχιστον μια επίσκεψη την αξίζει.