Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα
Ιούλ

Toν Καράμπαμπα ενώ τον ξέρω από μικρό παιδί, είχε τύχει να τον επισκεφθώ μόλις μια φορά, στις 12/1/1995 Πέμπτη βράδυ μετά από την κατραπακιά που φάγαμε από την Εφές Πίλσεν στο ΣΕΦ με 56-79, αφού δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε ούτε με αίτηση. Πραγματικά από τα χειρότερα παιχνίδια του Ολυμπιακού. Βέβαια που να ήξερα μετά από 10 χρόνια πως θα χάναμε με 59-110 επί εποχής Όβτσινα-Σκλάβου-Αγαδάκου. Εκείνο το βράδυ ήμουν στην Θεσσαλονίκη λόγω σπουδών και όταν το άκουσα στην τηλεόραση είπα μέσα μου "μάλλον δεν άκουσα καλά,89-110 θα είπε".

Είχα πάει με τον πατέρα μου και κάτι συναδέλφους του αλλά που όρεξη (σαν μικρό παιδάκι που το έπαιρνα κατάκαρδα). Θυμάμαι όμως πως όλοι έλεγαν πως ερχόντουσαν από διάφορες περιοχές της Αττικής για να φάνε το περίφημο σουτζούκι του. Ακόμα μιλάνε με νοσταλγία οι Δραπετσωνίτες για τον Καράμπαμπα, τον Αβραάμ και τον Πολύβιο.

Ο Καράμπαμπας σταδιακά πήρε την κατιούσα και αναγκάστηκε να κλείσει. Προς το τέλος του 2014 έγινε νέα προσπάθεια υπό άλλη διεύθυνση για να αναβιώσει η επιχείρηση και να κερδίσει τη χαμένη της αίγλη. Με μικρά αλλά σταθερά βήματα και χωρίς να "τρελαθούν" να βάλουν το ένα πιάτο πίσω από το άλλο ούτε να μπλέξουν με γύρους κλπ. Πιο πολύ σαν μπριζολάδικο το ξεκίνησαν... και μπορώ να πω πως μια χαρά τα πάνε αν κρίνω και τον ανταγωνισμό όπου άνοιξε και σε πολύ κοντινή απόσταση Μπαρμπαδήμος ενώ σταθερά με αρκετή πελατεία στέκεται και ο Κρετάς.

Μέσα σε 7-8 μήνες έχω τιμήσει ουκ ολίγες φορές το μαγαζί είτε για να φάω σπίτι μου είτε να φάω εκεί 2-3 φορές. Ο χώρος δεν θα σας συναρπάσει, καθώς είναι σχετικά μικρός και αδιάφορος όπως ενός μέσου σουβλατζίδικου. Καθαρός παρ'όλα αυτά και τα τραπεζοκαθίσματα καινούργια, χωρίς φθορές. Είναι πολύ εύκολο να τον βρείτε καθώς βρίσκεται πάνω ακριβώς από το λιμάνι του Πειραιά. Θα στρίψετε δεξιά από την εκκλησία του Αγίου Διονυσίου και αμέσως στην ανηφόρα κάνετε αριστερά και θα τον βρείτε φάτσα φόρα. Δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε τις βραδυνές ώρες.

Στην τελευταία μας επίσκεψη βραδάκι Τετάρτης 8/7/2015 λίγο πριν τις 9, διαλέξαμε τον εξωτερικό χώρο που βρίσκεται απέναντι από το μαγαζί πάνω από τις ράγες του σιδηροδρομικού σταθμού. Αργότερα βρέθηκαν και άλλες παρέες να δειπνούν δίπλα μας.

Το αρνητικό που έχω να προσάψω για τον εξωτερικό χώρο είναι πως σε πολύ κοντινή απόσταση υπάρχουν ορδές τσιγγάνων που περιφέρονται, ενώ και ο σιδηροδρομικός σταθμός είχε γίνει έρμαιο στις ορέξεις τους αφού τον χρησιμοποιούσαν ως κατοικία από τη στιγμή που εγκαταλείφθηκε στην τύχη του. Αυτή η ιστορία ξεκίνησε περίπου από το 2006-2008 με το ελληνικό κράτος να μην έχει ασχοληθεί. Το τελευταίο διάστημα ενώ περνάω πολύ συχνά από εκεί δεν έχω τη διάθεση να κοιτάξω πλέον. Όπως και να έχει σε αυτό ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ ευθύνη η επιχείρηση.

Στην τελευταία μας επίσκεψη 4 άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

- Ψωμάκι στα 4 ευρώ χωρίς να το ζητήσουμε. Ψημένο, όχι κάτι ιδιαίτερο ποιοτικά. Λίγη λαδορίγανη ίσως προσέθετε κατιτίς.

- Μπριζολάκι σπέσιαλ Καράμπαμπα στα 6.5 ευρώ. Έρχονται 2 τυλιγμένα τεμάχια σε καλαμάκι γεμιστά με τυρί, τομάτα. Νόστιμο και μαλακό, με λεμονάκι θα είναι ακόμα καλύτερο, το παρέλειψα.

- Μπιφτεκάκια παραδοσιακά στα 6 ευρώ. Η ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ του μαγαζιού. Πεντανόστιμα και μαλακά σαν αφρός, τα έχω τιμήσει ουκ ολίγες φορές. Συναγωνίζονται τα βομβίδια της Θεσσαλονίκης (αν και πιο παχιά). Πιάτο σήμα-κατατεθέν.

- Σουτζούκι απαλό στα 6 ευρώ. Στις αρχές του μαγαζιού δεν θυμάμαι να υπήρχε στον κατάλογο και πραγματικά είχα απορήσει. Δυστυχώς δεν άρεσε σε κανέναν μας καθώς το βρήκαμε στεγνό και με παραπάνω λάδι. Υπήρχαν επίσης πιτούλες και ψητή τοματούλα. Επιδέχεται μεγάλης βελτίωσης.

Οι μερίδες ήρθαν σε λαδόκολα (μου αρέσει σαν σκέψη) και με πολλές πατάτες τηγανιτές, οπότε δεν χρειάζεται να παραγγείλετε. Και οι πατάτες όμως παρ'ότι είναι φρέσκες, θα μπορούσαν να είναι πιο γευστικές, σαν να τους λείπει κάτι. Έχω μια μικρή αμφιβολία ότι είναι κομμένες από πριν.

- Γραβιέρα με μέλι και σουσάμι για τη μέση στα 3.5 ευρώ. Πολύ καλή ποσότητα με ελαφρώς πικάντικη γραβιέρα και μπόλικο μέλι. Θα ήθελα να έκαναν μια προσπάθεια να δουν αν μπορεί να γίνει και ψητή.

- Συνοδευτική σως Καράμπαμπα στα 2.5 ευρώ. Σχετικά καυτερή με βάση καραμελωμένων κρεμμυδιών.

- 2 Κόκα κόλες στα 2.6 ευρώ.
- 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό στα 2 ευρώ.

Σύνολο στα 33.1 ευρώ με κανονική απόδειξη και μείναμε ικανοποιημένοι.

Να σημειώσω εδώ πως υπάρχουν λίγες αλλά ικανοποιητικές επιλογές ακόμα σε ορεκτικά όπως ψητή φέτα, μανιτάρια γεμιστά, ψητά λαχανικά, πατατοσαλάτα, τυροκαυτερή και τζατζίκι.

Από κρεατικά υπάρχουν ακόμα λουκάνικο, μπριζολάκια χοιρινά λαιμού, φιλέτο κοτόπουλο και σουβλάκι χοιρινό και κοτόπουλο. ΔΕΝ υπάρχουν τυλιχτά αλλά για διανομή στο σπίτι υπάρχει η κυπριακή πίτα, αρκετά ικανοποιητική και ισορροπημένη στα 2 ευρώ, χορταστική. Εγώ προτιμώ με κοτόπουλο, μια εύκολη και ικανοποιητική λύση για το σπίτι.

Κλείνοντας θα πω πως υπάρχει διάθεση για βελτίωση. Όταν σκέφτομαι τον Καράμπαμπα το μυαλό μου πάει στα ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΑ ΜΠΙΦΤΕΚΑΚΙΑ. Φανταστείτε να μην υπήρχε η χρέωση στο ψωμί, πόσο ακόμα πιο οικονομικό θα ήταν.

Είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για την περιοχή, χωρίς φανφάρες και μεγάλα λόγια. Το παλεύει και φαίνεται να δικαιώνεται. Αν αρχίσει να κάνει και μικρές διορθώσεις (για τα γούστα μου) θα πάει ακόμα πιο καλά...

Μακάρι να ζούσαν οι παππούδες μου (σαν βέροι Δραπετσωνίτες που ήταν) να τους έκανα το τραπέζι για 2 ώρες μονάχα...

Α ρε "Fast" Eddie Johnson... Tι ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ που ήσουν!!!