Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα
Ιούλ

Δυστυχώς είμαι από αυτούς που δεν πρόλαβαν να δηλώσουν έγκαιρα συμμετοχή για τη βραδιά γευσιγνωσίας στο Oroscopo, με αποτέλεσμα να χάσω την ευκαιρία να συνομιλήσω από κοντά με άλλους φίλους του Ask4food, αλλά και με την ομάδα διαχείρισης του site. Κι ενώ λοιπόν οι κριτικές από τη συγκεκριμένη βραδιά άρχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη, μου ήρθε μήνυμα στο e-mail μου ότι μπορώ να επισκεφθώ το συγκεκριμένο εστιατόρια μαζί με ένα άτομο της επιλογής μου και να δειπνήσουμε δωρεάν.

Επισκέφθηκα λοιπόν με τη γυναίκα μου το μαγαζί γύρω στις 9.00 την Παρασκευή 03/07/2015 και αφού προηγουμένως κλείσαμε τραπέζι από την ηλεκτρονική πλατφόρμα κρατήσεων του Ask4food.

Η εξυπηρέτηση και η φιλοξενία που μας προσέφερε ο κύριος Δημήτρης, ο ιδιοκτήτης του καταστήματος από την αρχή μέχρι και το πέρας του δείπνου ήταν κάτι παραπάνω από επαγγελματική. Με το που καθίσαμε στο τραπέζι μας πληροφόρησε ότι μπορούμε να επιλέξουμε ελεύθερα ό, τι επιθυμούμε από το μενού και από τη λίστα των κρασιών. Κι ενώ εμείς είχαμε επιλέξει μόνο μία σαλάτα, δύο κυρίως και μισό κιλό κρασί λευκό μοσχοφίλερο, εκείνος προσφέρθηκε να μας προσφέρει ένα ακόμα ορεκτικό και να μας ανοίξει ένα εμφιαλωμένο κρασί για να το δοκιμάσουμε! Καταλαβαίνει λοιπόν κανείς ότι η κίνηση αυτή από πλευράς του ιδιοκτήτη μας σκλάβωσε.

Προφανώς επειδή είχαμε κλείσει τραπέζι μέσω Ask4food, η εξυπηρέτηση είναι λογικό να υπήρξε περισσότερο «περιποιητική» προς το πρόσωπό μας. Όμως σε γενικές γραμμές και παρατηρώντας και το σέρβις των υπόλοιπων πελατών, η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, γρήγορη και ανεπιτήδευτη. Αρχικά σου φέρνουν νερό βρύσης φιλτραρισμένο, ενώ για κουβέρ φέρνουν ατομικά καρβελάκια από ψωμί που ψήνεται εκείνη την ώρα σε πέτρα και τα οποία συνοδεύονται από δύο νόστιμα ντιπ. Ειδικά το λευκό με γιαούρτι, άνηθο και φρέσκο κρυμμύδι ήταν πολύ καλό. Σε όλα τα τραπέζια φέρνουν ένα μικρό μπολ με πατατόσουπα με πράσο, ενώ στο τέλος προσφέρθηκαν να μας κεράσουν γλυκό, φρούτο ή εσπρέσο, κίνηση που απ’ ό, τι είδα έκαναν και στα γύρω τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση του Oroscopo μας έκανε να νιώσουμε πολύ άνετα και ειλικρινά το τεσσάρι στην εξυπηρέτηση ίσως είναι λίγο. Όμως το ξαναλέω – προς αποφυγήν παρεξηγήσεων – ότι το σέρβις ήταν το ίδιο γρήγορο και επαγγελματικό προς όλους τους πελάτες. Το έβλεπες άλλωστε και στα πρόσωπα των ξένων οι οποίοι έφευγαν με ικανοποίηση από το μαγαζί και αυτό είναι σίγουρα η καλύτερη διαφήμιση για τον τουρισμό μας. Γιατί επειδή το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς κάτω από το Caravel η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι πελάτες του είναι τουρίστες.

Για το χώρο του καταστήματος δεν έχω να πω πολλά. Έχει έναν εξωτερικό χώρο στο ειδικά διαμορφωμένο πεζοδρόμιο ο οποίος μπορεί να φιλοξενήσει πάνω από δέκα παρέες. Εμείς επιλέξαμε να κάτσουμε στο εσωτερικό του καταστήματος, στα πρώτα όμως τραπέζια δίπλα στην ανοιχτή τζαμαρία, καθώς έκανε λίγο ψύχρα εκείνο το βράδυ. Τα τραπέζια είναι άνετα και στρωμένα με λευκά τραπεζομάντηλα, ενώ στο πίσω μέρος βρίσκεται το μπαρ και η πόρτα που οδηγεί στην κουζίνα. Υπάρχουν και μερικά τραπέζια στο πατάρι, το οποίο λογικά θα χρησιμοποιείται τους χειμερινούς μήνες. Πάντως στη δική μας επίσκεψη μέχρι τις 10.00 το βράδυ το μαγαζί είχε γεμίσει πλήρως.

Ας έλθουμε τώρα στο φαγητό. Όπως προείπα στην αρχή σου φέρνουν ένα πεντανόστμο ζεστό ψωμάκι μαζί με δύο ντιπ. Επίσης πολύ καλή ήταν η βελουτέ πατατόσουπα με πράσο, σερβιρισμένη σε ένα μικρό μπολάκι με κρουτόν και φρέσκο ελαιόλαδο. Εδώ θα πρέπει να σημειώσω ότι σε αντίθεση με τις κριτικές των περισσοτέρων από τη συνάντηση γευσιγνωσίας, σε εμάς η σούπα ήταν ζεστή.

Λόγω εγκυμοσύνης της γυναίκας μου τον τελευταίο καιρό στις εξόδους μας δεν προτιμούμε τις πράσινες σαλάτες. Κρίμα γιατί το Oroscopo διαθέτει αρκετές τέτοιες σαλάτες που θα ήθελα να δοκιμάσω. Περιοριστήκαμε λοιπόν σε μία κλασική ελληνική σαλάτα, η οποία ξεχώριζε για τις φρεσκότατες – προφανώς βιολογικές – ντομάτες της καθώς και για τη φέτα. Ήταν σερβιρισμένη πλουσιοπάροχα σε ρηχό πιάτο.

Για ορεκτικό δοκιμάσαμε τηγανιτές γαρίδες παναρισμένες σε σουσάμι. Πρόκειται για ένα πολύ γευστικό πιάτο, το οποίο περιλαμβάνει καμιά δεκαριά γαρίδες μεγάλου μεγέθους σερβιρισμένες κυκλικά, ενώ για συνοδευτικό στο κέντρο έχει ρόκα και ψιλοκομμένη ντομάτα. Η «μαγκιά» του πιάτου είναι η κρούστα από σουσάμι, η οποία βοηθάει να διατηρηθεί η γαρίδα ζουμερή, χωρίς το πανάρισμα να κρατάει ίχνος λαδίλας. Μπράβο στο σεφ!

Από κυρίως εγώ επέλεξα μία πίτσα με φρέσκα μανιτάρια, μοτσαρέλα, μπέικον, ρόκα και παρμεζάνα. Το ζυμάρι λεπτό, όπως μου αρέσει και τα υλικά τοποθετημένα σύμφωνα με τα ιταλικά πρότυπα. Δηλαδή σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα κι από πάνω μανιτάρια, μπέικον, ρόκα και φλέικς παρμεζάνας. Το μέγεθος άκρως επαρκές, αφού η πίτσα σχεδόν ξεχείλιζε από το πιάτο. Πλούσια υλικά και πολύ νόστιμη στη γεύση. Ίσως η στρώση παρμεζάνας να ήταν περιττή, αφού την έκανε πιο αλμυρή απ’ όσο χρειαζόταν.

Από ζυμαρικά επιλέξαμε ένα πιάτο με φρέσκες ταλιατέλες και σάλτσα με φρέσκα μανιτάρια, πιπεριά και καπνιστό μπέικον. Πραγματικά τέλειο πιάτο. Τα ζυμαρικά όσο πρέπει al dente και τα λαχανικά «ζωντανά» και όχι παραβρασμένα. Όπως τουλάχιστον τα προτιμάει ο δικός μας ουρανίσκος.

Για το τέλος μας προσέφεραν ένα πιάτο με τέσσερα γλυκά, μία μους μιλφέιγ, μία τούρτα σοκολάτας και δύο διαφορετικά κομμάτια τσιζκέικ. Τη συγκεκριμένη λοιπόν βραδιά τα γλυκά ήταν φρεσκότατα, προφανώς ετοιμάζονται την ίδια μέρα από τον σεφ. Όλες οι μους ήταν αφρός και η κάθε μία είχε τη δική της ξεχωριστή γεύση. Εδώ η μόνη διαφωνία ήταν με τη γυναίκα μου, στην οποία άρεσαν περισσότερο τα τσιζκέικ, ενώ εμένα η μους σοκολάτας και η μους μιλφέιγ.

Όπως είναι φυσιολογικό το value for money σε μια τέτοια βραδιά δεν μπορεί να εκτιμηθεί. Όμως απ’ όσο είδα τις τιμές του καταλόγου οι σαλάτες κοστίζουν 8-10€, τα περισσότερα ορεκτικά 8-12€, ενώ τα περισσότερα ζυμαρικά και οι πίτσες δύσκολα φτάνουν τα 10€. Λίγο πιο ακριβά είναι τα κρεατικά, που από όσο πήρε το μάτι μου από τα διπλανά τραπέζια είναι μεγάλες μερίδες. Τα γλυκά δεν χρεώνονται και προσφέρονται στο τέλος από το κατάστημα. Βάζω 4/4 λοιπόν γιατί πιστεύω ότι ένα ζευγάρι θα πληρώσει γύρω στα 40 € με χύμα κρασί και για γεύσεις που πραγματικά αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει.

Εμείς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και υποσχεθήκαμε στον εαυτό μας ότι θα επισκεφθούμε ξανά το Oroscopo, αυτή τη φορά και με άλλη παρέα.

Ask4food, σε ευχαριστούμε…