Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα
Ιούλ

Η απόλυτη 'value for money' κατάσταση, σε τέτοιο μάλιστα βαθμό που να παρακινηθώ να γράψω κριτική για πρώτη φορά, αν και έχω επισκεφτεί ουκ ολίγα εστιατόρια διαφόρων βαλαντίων, από τα οποία φεύγοντας με το σύζυγο είτε ευχαριστημένοι είτε απογοητευμένοι, σε κανένα δε νιώσαμε να πιάνουν τόσο τόπο τα λεφτά μας! (ωστόσο θα μπω στο τριπάκι των κριτικών γενικά, για να αποδώσω τα δίκαια στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε).

Εξηγούμαι: Διοργανώσαμε στην εν λόγω ταβέρνα το τραπέζι μετά τη βάφτιση του γιου μας στις 28-6-2015. Ψάχναμε για κάτι οικονομικό, αλλά αξιοπρεπές στην ευρύτερη περιοχή Νέας Σμύρνης-Αμφιθέας- Παλαιού Φαλήρου και μετά από εκτεταμένη έρευνα και μεγάλη απογοήτευση βρήκαμε αυτό το μαγαζί που έδινε τιμές ονομαστικά κατά 10% χαμηλότερες από όλα τ' άλλα και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ (λαμβάνοντας υπόψη το περιεχόμενο/ ποσότητα του μενού) κατά 50% τολμώ να πω συμφερότερες από τα ανταγωνιστικά του καταστήματα.

(Παρένθεση: Ο λόγος που ψάχναμε να βρούμε ταβέρνα για την περίσταση ήταν οικονομικός πρωτίστως, για να αποφύγουμε τα κόστη ξενοδοχείου/ οργανωμένης αίθουσας. Οταν λοιπον έχω προσφορά για ικανοποιητικό μενού απο 3 ξενοδοχεία και 1 αίθουσα στα 25-27 ευρώ το άτομο με όλα τα ποτά, δεν μπορεί το καθε συνοικιακό ταβερνάκι να μου ζητά 20 ευρώ το κεφάλι χωρίς τις μπύρες με το ΜΙΣΟ σε ποσότητα φαγητό!!!! Πραγματικά καραφλιάσαμε με τις γελοίες προσφορές άλλων συνοικιακών μαγαζιών, όπου με δική σου πρωτοβουλία και κόστος έπρεπε πραγματικά να φτάσεις στην τιμή ξενοδοχείου για να προσθέσεις extra φαγητό, αν δεν ήθελες οι καλεσμενοι να φάνε και τα πιάτα/τραπεζομάντηλα για να χορτασουν. Ως εκ τούτου η επιλογή για το καρτουτσο ήταν προφανής. )

ΧΩΡΟΣ: Ωραιότατη ταβέρνα σε ήσυχο μέρος, γωνιακή, με τζαμαρία καθόλου μπανάλ, περιστοιχισμένη με δεντράκια σε γλάστρες, που δημιουργούν όμορφη ατμόσφαιρα. Γύρω το πάρκινγκ (όχι του καταστήματος) είναι σχετικά εύκολο, αν λάβετε υπόψη και ότι είχαμε 110 καλεσμένους. Εσωτερικά μεγάλος χώρος που φιλοξενησε άνετα τα 110 άτομα και θα μπορούσε και αρκετά παραπάνω.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Γρήγορη-Φιλική-Αποτελεσματική. Για τόσα άτομα είχα τους φόβους μου, αλλά ο ιδιοκτήτης είναι προετοιμασμένος για τέτοιας εμβέλειας εκδηλώσεις και όλοι επέδειξαν επαγγελματισμό που αρμόζει σε ξενοδοχείο χωρίς όμως τις τυπικούρες. Το φαγητό ήρθε γρήγορα και ΖΕΣΤΟ.

ΦΑΓΗΤΟ:
Ορεκτικά: Πολύ νοστιμα, ποικιλία και κάτι σπάνιο: ΔΕΝ ήταν προκάτ. Τα φτιάχνει το ίδιο το κατάστημα. Είχαμε τυρόπιτα ταψιού, κολοκυθοκεφτέ, πατατοκροκετα, 1 φέτα μελιτζάνα ψητή, 1 φέτα κοκκινη πιπεριά, λουκάνικο τυλιχτό σε μπεικον, ολα -αναλόγως και του γουστου- ανω του μετριου.
Μια ποικιλια τυριων, 1 σαλάτα που γκουρμεδιζε με ρόδι κτλ, μελιτζανοσαλατα και τζατζικι αξιώσεων.

ΚΥΡΙΩΣ: ΑΤΟΜΙΚΟ πιάτο που από κάποιους καλεσμένους παρεξηγήθηκε και ως κεντρικό (! ), ας πουμε για δυο τουλάχιστον άτομα. Κοτόπουλο φιλέτο, 1 μεγάλο μπιφτέκι, 1 μπριζολάκι ευμέγεθες, όλα καλά κρέατα και καλοψημένα. Συνοδεια απο πατατες τηγανητες και κους κους.

ΓΛΥΚΟ: Η μόνη ταβέρνα που περιλάμβανε (κανονικο) γλυκό και μας γλυτωσε από έξοδα τούρτας, πολύ σημαντικό για την εποχή που ζουμε. Για τόσα άτομα ήθελα σίγουρα 250 ευρώ για τούρτα. Το γλυκό ήταν ένα ικανοποιητικό δροσερό σπιτικό εκμέκ, που στους μεμονωμενους πελατες προσφερεται στο τέλος ως κέρασμα.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ: Νόστιμο και πολύ άνω του μετρίου φαγητό ταβέρνας σε εξαιρετικά ανταγωνιστικές τιμές. Θεωρώ πως αν εγω δεν ξεπαραδιάστηκα μερες που 'ναι με 110 άτομα, ο απλός πελάτης θα βγει σίγουρα ικανοποιημένος έχοντας φάει και καλά και φτηνά.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΩΝ: (που είναι και καλός δείκτης)
Αρκεί να αναφέρω πως αρκετοί έφυγαν (και ένιωσαν αρκετα άνετα για να το κάνουν απο το προσωπικο) με πακετακι για το σπιτι (! ). Ειχε ήδη γινει capital control βεβαια, χεχε, αλλα το λιγο ή το κακό φαί δεν το παιρνεις και στο σπιτι.
Επισης, πολλοι δήλωσαν ότι πέρασαν καλύτερα από το γάμο μου, που έγινε σε αίθουσα δεξιωσεων με γκουρμεδιζον μενου και διπλα λεφτα 3 χρόνια πριν... (κλαψ... )

ΤΕΛΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ: Οι υπηρεσίες στο καρτουτσο ηταν αξιολογοτατες και ΄με έβγαλε ασπροπροσωπη. Η ενθουσιώδης κριτική μου όμως οφείλεται εν μέρει και στην οργή μου προς τα υπόλοιπα καταστήματα του είδους που δεν εννοουν να καταλαβουν οτι σ' αυτους τους καιρούς πρέπει νε αναπροσαρμόσουν τις τιμές τους ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ. Σε όλα -πλην του καρτουτσου- είδα αναπροσαρμογή ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ κατα τουλαχιστον 3 ευρώ ανά άτομο για εκδήλωση σε σχεση με την τιμοληψία πριν απο 3 χρόνια όταν έκανα ερευνα αγοράς για το τραπέζι του γάμου!!! Ελεος!

ΕΠΕΙΔΗ ομως η εντιμότητα δεν γνωρίζει απο κριση, θεωρώ πως και οταν με το καλο εξέλθουμε απ' αυτή, το καρτουτσο θα αποτελεί αριστη επιλογη για οικογενειακη και οχι μονο διασκεδαση.