Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα
Ιούλ

Το Oroscopo ήταν ένα από τα μαγαζιά που είχε μπει στην wish list μου εδώ και πολύ καιρό αλλά το γεγονός ότι δεν είμαστε ιδιαίτερα φίλοι των ζυμαρικών (ναι υπάρχει και αυτή η κατηγορία, η οποία περιλαμβάνει λίγα μέλη) δεν μας είχαν κάνει να το επισκεπτούμε νωρίτερα. Η πρόσκληση μέσω Ask4food φάνταζε ιδανική ευκαιρία αλλά τελικά δεν κατάφερα να είμαι στην συνάντηση των μελών... Οπότε ο καλός μου αποφάσισε να με πάει μια άλλη μέρα για να μην μείνω παραπονεμένη και φαντάζεστε την χαρά μου όταν ενημερώθηκα ότι το τραπέζι ήταν κερασμένο από το κατάστημα...

Λοιπόν, την Κυριακή 28 Ιουνίου το μεσημέρι βρεθήκαμε στο Oroscopo στην μικρή πλατεϊτσα μπροστά από το Caravel, στην οποία είχα να βρεθώ πάρα πολλά χρόνια και οφείλω να παραδεχθώ ότι το Oroscopo δεν το θυμάμαι (αλλά είπαμε δεν είμαι και φίλος των μακαρονιών). Η υποδοχή ήταν εγκάρδια και αν και δύο άτομα μας έβαλαν σε μεγάλο τραπέζι στην αυλή μπροστά που αν και μεσημέρι, ήταν δροσερή. Το βραδάκι η πλατεία μπροστά θα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρουσα. Το μαγαζί είναι καθαρό και προσεγμένο αν και εσωτερικά λίγο απρόσωπο, κάτι που εμένα δεν με ενοχλεί μιας και αυτό που μετράει είναι η καθαριότητα (οι τουαλέτες άστραφταν).

Όσον αφορά το service ήταν από τα καλύτερα που έχω συναντήσει και μάλιστα για την κατηγορία του (αν ήταν αυτοκίνητο θα το κατέτασσα στην μεσαία) ήταν εξαιρετικό τόσο από ευγένεια, όσο και από τρόπο σερβιρίσματος αλλά και κερασμάτων. Και αυτό δεν είχε καμία σχέση με το γεγονός ότι εμείς ήμασταν ουσιαστικά καλεσμένοι τους, σε όλους τους πελάτες έτσι ακριβώς φέρονταν.

Για αρχή, λοιπόν, μας έφεραν μια σούπα με πατάτα, η οποία ήταν νόστιμη αν και εγώ δεν την έφαγα μιας και την σούπα την θέλω κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες (ο καθένας έχει τις ιδιοτροπίες του) αλλά ο καλός μου ενθουσιάστηκε. Μαζί και ζεστά ψωμάκια καθώς και κριτσίνια με δύο διαφορετικά αλείμματα (νόστιμα και τα δύο).

Στην συνέχεια δύο κομμάτια πίτσα απλή με παρμεζάνα και ρόκα αλλά πολύ νόστιμη. Και αφού πέρασαν όλα αυτά τα κεράσματα ήρθε η ώρα και αυτών που είχαμε παραγγείλει, τα οποία ήταν: Μια σαλάτα (που δεν θυμάμαι ονομασία αλλά περιλάμβανε, μεταξύ άλλων, πρασινάδα, αχλάδι, πορτοκάλι, γκοργκοντζόλα, καρύδι και ζελέ μήλου), ένα θα σας πω ότι δεν έχω φάει πιο ωραία και δροσερή σαλάτα, πραγματικά αν και δεν κάνει να τρώω πολλά λαχανικά δεν μπορούσα να σταματήσω. Για ορεκτικό πήραμε το παστέλι γαρίδας, το οποίο μας άρεσε πάρα πολύ (προπάντων του καλού μου).

Τώρα όσον αφορά τα ζυμαρικά εγώ πήρα φαρφάλες με καπνιστό σολομό, τα οποία ήταν νόστιμα (αν και τα εν λόγω ζυμαρικά τα φτιάχνω και εγώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπολείπονται σε γεύση), ενώ ο καλός μου το καλύτερο, θεωρώ πιάτο, ραβιόλια με γέμιση μανιταριών και λάδι τρούφας (καταπληκτικό και ιδιαίτερο πιάτο).

Θεωρώ, λοιπόν, ότι αν και τα ζυμαρικά του είναι νόστιμα, δεν βρήκαμε εκείνη την μέρα (βλέπω ότι στον διαδικτυακό κατάλογο τους έχει και άλλα πιάτα) μια πιο ιδιαίτερη γεύση στα μακαρόνια (εκτός από το πιάτο του καλού μου), ήταν πιο mainstream γεύσεις.

Το γεύμα μας το συνοδεύσαμε με ένα κρασί που μας πρότεινε ο ίδιος (δροσερό, ελαφρύ και φρουτώδες όπως το ζητήσαμε) και το γεύμα μας έκλεισε με παγωτό φιστίκι για τον καλό μου (του άρεσε πολύ) και cheesecake για μένα (φρέσκο και συμπαθητικό ήταν). Δεν αντέξαμε κάποιο άλλο από τα κεράσματα γιατί είχαμε σκάσει, ενώ και τα μακαρόνια τα δικά μου που είχαν μείνει στο πιάτο πρότειναν να μας το δώσουν πακέτο αλλά δεν θέλαμε.

Εν κατακλείδι, το Oroscopo είναι ένα μαγαζί που σέβεται τον πελάτη του, αυτό είναι το συμπέρασμα που βγήκε από την επίσκεψη μας. Έβλεπες τους πελάτες να είναι πραγματικά χαρούμενοι και ευχαριστημένοι και να ανανεώνουν το ραντεβού τους με το προσωπικό. Αυτό εγώ το θεωρώ επιτυχία, συν του ότι προφανώς έχει και σταθερά καλή ποιότητα τόσα χρόνια.

Σίγουρα μπαίνει στην λίστα μου για τα μαγαζιά που θα ξαναεπισκεπτώ... Με σκέπτομαι βραδάκι καλοκαιριού στο παρκάκι με την υπέροχη σαλάτα, μια ωραία πίτσα και δροσερό κρασάκι (α ναι, και το παστέλι γαρίδας λέει ο καλός μου)...