Ψαροταβέρνες - Περιστέρι, Αθήνα
Ιούλ

Στο δικό μου το μυαλό, διαβάζοντας για μαγαζιά που προσφέρουν θαλασσινά απεριόριστα με χαμηλό αντίτιμο (πχ από 10 ως 15 ευρώ), σίγουρα δεν περιμένω να έχουν αλιευθεί εκείνη την ώρα από τη θάλασσα ούτε να είναι στο ψυγείο. Παραπέμπουν προς κατάψυξη μεριά. Επίσης είναι πάρα πολλά τα παραδείγματα (και εδώ μέσα) που σου λένε απεριόριστα και μόνο έτσι δεν είναι. Θέλω να πω δηλαδή πως η συγκεκριμένη λέξη λειτουργεί μόνο ως κράχτης.

Στην προκειμένη περίπτωση μόνο έτσι δεν ήταν τα πράγματα στη δική μας εμπειρία...

Για να πω την αλήθεια, το μαγαζί το είχα δει μέσω ανακοίνωσης του παλαιότερα στο Ask4food και άγνωστο γιατί δεν το είχα αξιολογήσει αρνητικά όπως πχ το Νησί (που δεν έχω προσωπική εμπειρία κιόλας).

Πρόκειται πιθανότατα για οικογενειακή επιχείρηση τοπικού βεληνεκούς με αρκετά τίμιες προθέσεις. Η πρώτη θετική εντύπωση είναι από την πολύ καλή και ευγενική εξυπηρέτηση. Θα εστιάσω εδώ και θα πω πως η νεαρή κοπέλα ούτε μας σταμάτησε όταν παραγγείλαμε πάρα πολλά πιάτα λέγοντας δικαιολογίες "ξέρετε... δικαιούστε σε πρώτη φάση 5-6 πιάτα και... βλέπουμε", ίσα ίσα που μας παρότρυνε να δοκιμάσουμε κι άλλα. Η απόδειξη ήρθε κανονικότατα ενώ μας κέρασαν και από ένα κομμάτι κορμό στον καθένα για να αλλάξουμε τη γεύση μας. Και υγρά μαντηλάκια παρακαλώ.4άρι αδιαπραγμάτευτο.

Ο χώρος είναι αδιάφορος θα έλεγα αλλά χαλαρός αν καθίσετε στο πεζοδρόμιο. Στην επίσκεψη μας έτυχε και πέρασαν 3-4 φορές συνεργεία καθαρισμού, πράγμα εντυπωσιακό για Παρασκευή βράδυ αλλά όχι και ότι καλύτερο την ώρα που τρως. Θα βρείτε εύκολα να παρκάρετε αλλά για το πως θα φτάσετε δεν μπορώ να σας κατατοπίσω ιδιαίτερα. Είναι πάντως αρκετά κοντά από το κλειστό γήπεδο του Περιστερίου στην οδό Κένεντι (πολύ κοντά στην οδό Θηβών).

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 10/7/2015, από 4 άτομα γύρω στις 21:45 το βράδυ. Αξιοποιήσαμε το απεριόριστο μενού σε φαγητό και ποτό με 13 ευρώ το άτομο.

Ξεκινήσαμε με τυροκαυτέρη με πικάντικη γεύση, πιθανόν του εμπορίου αλλά αξιοπρεπέστατη και περάσαμε στις πατάτες τηγανιτές που ήταν σχετικά χοντροκομμένες αλλά όταν τις φάγαμε και όσο περνούσε η ώρα, τόσο μας έλειπαν για να συνοδεύσουμε τα άλλα πιάτα μας. Η χωριάτικη φρέσκια, με μικρό κομμάτι φέτα αλλά νόστιμη τομάτα, το αγγούρι θα μπορούσε να ήταν πιο φρεσκοκομμένο.

Η πατατοσαλάτα δεν δοκιμάστηκε από μέρους μου, μάλλον αδιάφορη θα την έκρινα βλέποντας ότι ήταν από τα λίγα πιάτα που δεν ολοκληρώθηκαν. Ο γαύρος μαρινάτος ευχάριστος αλλά με μπόλικο σκόρδο, με απέτρεψε να τον ξαναπαραγγείλω. Το καλαμαράκι γόνος ήταν αρκετά μαλακό, γευστικό αλλά ήταν κάπως περίεργα κρατσανιστό (μια μπουκιά όμως δοκίμασα, ίσως μην είμαι αντικειμενικός).

Οι σαρδέλες ψητές ανοιγμένες στη μέση ήταν νόστιμες αλλά δεν συγκρίνονται με του Ταξιδεύοντας στα Βόρεια που δοκίμασα στη συνάντηση των μελών του Ask4food. Παρ'όλα αυτά παραγγέλθηκαν και δεύτερη φορά. Τα μύδια σαγανάκι και μυδοπίλαφο δεν τα δοκίμασα αλλά εκεί που θα σταθώ είναι στις γαρίδες τηγανιτές. Λογικότατα με τέτοιες τιμές δεν μπορούν να προσφερθούν φρέσκες αλλά και τις φρέσκες πόσο σίγουρος μπορεί να είσαι ότι στις προσφέρουν έτσι όταν τρως έξω?Ήταν αρκετά ζουμερές,4 στη μερίδα και τις παραγγείλαμε 4 φορές χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ περιορισμό.

Προσφέρονται και 3 πιάτα με κρεατικά (χοιρινά μπριζολάκια, πανσετάκια χοιρινά και κεμπάπ) που δεν κρίθηκε αναγκαίο να τα δοκιμάσουμε.

Από μπύρες στην προσφορά υπάρχει η Βεργίνα, διαφορετικά πληρώνεις ξεχωριστά τις υπόλοιπες. Μην κάνετε καμιά βλακεία, γευστικότατη και ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ είναι η Βεργίνα,3 ήπιαμε. Κρασί-ούζο-τσίπουρο σε χύμα μορφή και αναψυκτικά σε πασίγνωστη μάρκα. Δεν θα προβληματιστείτε καθόλου.

Σύνολο στα 52 ευρώ για αξιοπρεπέστατη έξοδο 4 ατόμων.

Προτείνεται για μια κοντινή εξόρμηση και για την τιμιότητα της όλης φάσης. Οι επιλογές είναι αρκετές και μπορεί να καλύψει ιδιαίτερα αυτούς που θέλουν να πιούν. Η τελευταία εντύπωση που μου έμεινε είναι πως εμείς καθίσαμε το πολύ ως τις 23:00 και οι προηγούμενοι πελάτες από εμάς δεν είχαν αποχωρίσει αλλά καθόντουσαν και απολάμβαναν την έξοδο τους. Για τέτοιες πολύ κακές εποχές για τη χώρα μας,7-8 τραπέζια (για μικρής χωρητικότητας μαγαζί) ήταν μια χαρά.

Μακάρι όλα να πάνε καλά για τη χώρα μας και όλα αυτά να μη γίνουν μια καλή ανάμνηση (όπως πχ η περίοδος 2000-2009). Και προς Θεού...
ΟΧΙ ΔΙΧΟΝΟΙΑ μεταξύ μας... Αρκετά μας αγαπάνε στο εξωτερικό, μας αρκεί....