Ψαροταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα
Ιούλ

Μετα απο καιρο καλησπεριζω και παλι την παρεα μας!
Δυστυχως οι επαγγελματικες υποχρεωσεις δεν με αφησαν το τελευταιο διμηνο να συνεισφερω στο site αναλογως αν και σας παρακολουθω καθε μερα συλλεγοντας πληροφοριες για μελλοντικες εξοδους.

Μπαινοντας λοιπον στους καλοκαιρινους μηνες, τελη Μαιου, αποφασισαμε (3 ατομα) να κινηθουμε εντος οριων της πρωτευουσας αλλα για θαλασσινα. Τι καλυτερο σκεφτηκαμε απο το να επιλεξουμε ενα εστιατοριο που ακριβως αυτο λεει και το ονομα του.

Ειχα ακουσει αρκετα καλα λογια για το συγκεκριμενο μαγαζι που βρισκεται στην Κηφισια, εμεις ειπαμε να κανουμε την δοκιμη μας στο νεοτερο καταστημα το οποιο ανοιξε στο Χαλανδρι.
Οι εντυπωσεις παρα πολυ καλες αλλα ας γινουμε λιγο πιο συγκεκριμενοι.

XΩΡΟΣ

Το μαγαζι βρισκεται στον δρομο που ενωνει στην ουσια το Χαλανδρι με το Μαρουσι στην συνεχεια της λ. Παπανδρεου διασχιζοντας την λ. Πεντελης απενατι απο το παλιο kitchen bar.
Ειναι ενα εντυπωσιακο νεοκλασσικο κτηριο το οποιο ηταν φωτισμενο οπως επρεπε για να αναδειχτει. Μπαινοντας στον χωρο, το μαγαζι ηταν γεματο και ευτυχως βρηκαμε να καθισουμε μιας και μολις σηκωνοταν μια παρεα. Τραπεζια με σωστες αποστασεις μεταξυ τους, λιτη διακοσμηση με τσιπουρακια κτλ. Ενα μπαρακι απο το οποιο προμηθευοταν οι σερβιτοροι τα ποτα και οι τουαλετες καθαρες.

Εκτος απο τον κυριως χώρο, υπαρχει στο πισω μερος και εξωτερικος χωρος, μαλλον σαν κηπος, δεν ετυχε ομως να τον δουμε.

Το μονο κακο της υποθεσης ηταν πως επειδη η πισω πορτα που οδηγουσε στον εξωτερικο χωρο ηταν ανοιχτη, όποτε ανοιγε και η μπροστινη για να μπει καποιος πελατης μεσα, εμπαζε ο χωρος αρκετα μιας και παρα το γεγονος οτι ηταν Μαιος, ο καιρος ακομα ηταν απο δροσερος εως κρυος.
Μια μικρη παρατηρηση ειναι αυτη, που δεν μας χαλασε παντως καθολου την βραδια μας.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Ολα οπως αρμοζουν σε εναν τετοιο χωρο. Καλησπερα στην εισοδο, ευγενικα μας ζητηθηκε να περιμενουμε λιγο στο μπαρ μεχρι να καθαριστει το τραπεζι που μολις ειχε αδειασει και γενικα ολα λειτουργουσαν αψογα. Επαγγελματιες, νεαρα τα περισσοτερα ατομα και πολυαριθμο προσωπικο. Νερο σε κανατα και πληρης γνωση των πιατων απο τον σερβιτορο.

ΦΑΓΗΤΟ

Στα του φαγητου τωρα, με εξαιρεση 1 κιλο κουτσομουρα(αρκετα καλη) που επιλεξαμε απο φρεσκα ψαρια, τα υπολοιπα πιατα ηταν κυριως μεζεδακια θαλασσινων.

Πιο συγκεκριμενα:

-Τυροκαυτερη, μας αρεσε πολυ

-Χταποδι ξυδατο, σωστα μαγειρεμενο και τιμια μεριδα για τα 7,50 ευρω που κοστιζε.

-Ψητο μανουρι, νομιζω χρειαζοταν μια μικρη πινελια, ενα πειραγμα ρε παιδι μου να κανει την διαφορα, ισως με κατι γλυκο που συνηθιζεται τελευταια.

-Πρασινη αναμεικτη, σαλατα λαχανικων στην ουσια καπως περιορισμενη στην ποσοτητα και οχι κατι το ιδιαιτερο. Παντως η ποσοτητα ηταν σε συναρτηση με την τιμη να πουμε την αληθεια γιατι κοστιζε μονο 3.60!!

-Κολοκυθακια τηγανητα. Τρομερα πραγματικα!! ηταν σαν μικρα μπαστουνακια και οχι σε ροδελες που συνανταμε στα περισσοτερα μαγαζια. Πολυ γευστικα και τηγανισμενα οπως πρεπει.

-Γονος καλαμαρι. Καλαμαρακια τηγανητα μικρου μεγεθους, γευστικοτατα και μεγαλη μεριδα σε vfm τιμη 6,40.

-Τελος Γιουβετσι με γαριδες, ενα πιατο το οποιο και μας προτεινε ο σερβιτορος και μας αρεσε επισης μιας και εκανε την διαφορα ως μαγειρευτο.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω +3 μπυρες πληρωσαμε κατι λιγοτερο απο 60 ευρω. Παρα πολυ καλη τιμη για εστιατοριο θαλασσινων μιας και εχουμε συνηθισει να ξεφευγουμε σε λογαριασμους οταν επισκεπτομαστε παρομοια εστιατορια.
Το μονο φαουλ απο πλευρας καταστηματος θα μπορουσαμε να πουμε πως ηταν το κερασμα... που δεν υπηρξε. Και τα εχουμε ξαναπει, η κινηση μετραει, μια ρακη ή μια μαστιχα ειναι αρκετη!

Εν κατακλειδι παρα πολυ ευχαριστημενοι και οι τρεις στην παρεα και εννοειται θα το ξαναεπισκεφθουμε στην πρωτη ευκαιρια που θα επιθυμησουμε θαλασσινα αλλα χωρις θαλασσα!! Ελπιζω ολη αυτη η καλη εικονα να μην ειναι πλασματικη επειδη ειναι στα πρωτα του βηματα και ολοι λειτουργουν πιο προσεχτικα. Ο χρονος θα δειξει.