Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Ιούλ

Είναι μερικά μέρη που πας και ύστερα αναρωτιέσαι: " τώρα να γράψω ή να τ' αφήσω καλύτερα ;;"

Βέβαια, ιδιαίτερα την εποχή που διανύουμε, με μία και μόνο επίσκεψη (ύστερα, μάλιστα, από τα αρκετά θετικά σχόλια που υπάρχουν στο site μας) θα ήταν cyberbullying, τουλάχιστον, να " καίγαμε " και τον Λεμονόκηπο!!

Από την άλλη πλευρά, κάθομαι και σκέφτομαι ότι το φαγητό πολλές φορές είναι θέμα γούστου, μαγειρικών συνηθειών και γευστικών προτιμήσεων. (Μάλιστα, κατά τη γνώμη μου, πολλές φορές (ιδιαίτερα εμείς οι ερασιτέχνες σχολιαστές, όχι περισπούδαστοι food editors) το πως θα αφουγκραστούμε κάποια γεύση εξαρτάται από τη διάθεση της στιγμής ή της ημέρας εκείνης, σε μεγάλο βαθμό.
Aφήστε που οι αναγνώστες του ask4food θα πρέπει να γνωρίζουν οτι εδώ δεν κάνουμε δημόσιες σχέσεις αλλά εξασκούμε, απλώς, ένα.... ευχάριστο και πολύ ενδιαφέρον χόμπυ, ήρθαμε για να δοκιμάζουμε γεύσεις και να γράφουμε, αυτή είναι η " δουλειά " μας και μόνο...!! )

Αυτό που θεωρώ όντως απαράδεκτο στον Λεμονόκηπο είναι η τόσο προκλητική μαγειρική παραποίηση του αγαπημένου μου Κεμπάμπ όπως θα σας την περιγράψω παρακάτω.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή... (! )

Σκοπός μας δεν ήταν ο Λεμονόκηπος εκείνο το ζεστό απόγευμα καλοκαιριού (09.07) αλλά το εστιατόριο " Ωραία μου Κουζίνα " το οποίο, όπως μας πληροφόρησε κάποιος κύριος από την διπλανή καφετέρια, είχε κλείσει εδώ και δύο εβδομάδες. Καλό θα ήταν τους πελάτες που σας τίμησαν με την παρουσία τους στο εστιατόριό σας τόσο καιρό να τους ενημερώσετε σχετικά μέσω της ιστοσελίδας σας. Εμείς, πριν αποφασίσουμε να γευματίσουμε στο " Ωραία μου κουζίνα " εμφανίσαμε το site του εστιατορίου και δεν πήραμε καμία πληροφόρηση...!!

Αυτό, πραγματικά, με στεναχώρησε. Μήπως είναι κάτι προσωρινό ? Ελπίζω..
Πήγαμε λοιπόν στο Λεμονόκηπο, ύστερα από διάφορα σχόλια που διάβασα στο site και, ακόμα, γιατί μας έπεφτε σχετικά κοντά..

Αφού καθίσαμε στο τραπέζι μας, στον εξωτερικό χώρο, μας έφεραν ως καλοσώρισμα δύο κριτσινάκια με λίγες ελίτσες. Ευγενικό εκ μέρους τους.

Παραγγείλαμε:
Tυρολουκουμάδες (4-5 τεμ. ) με μέλι και μαύρο σουσάμι. Το μέλι έλουζε στην κυριολεξία τους ΤΥΡΟλουκουμάδες, τόσο που ούτε η ωραία γεύση του μαύρου σουσαμιού και του τυριού, δεν κατάφεραν να εξισορροπήσουν το γλυκερό του θέματος. Βέβαια, δεν ήταν απαγορευτικό πιάτο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. ΕΥΡΩ 3,00

Ψητό τυρί ταλαγάνι στη σχάρα με μαρμελάδα. Μέσα σε ένα τσίγκινο ασημί σκεύος ήρθε ένα στρογγυλό κομμάτι τυριού. Σίγουρα έχω δοκιμάσει και νοστιμότερο ταλαγάνι αλλά θεωρώ ότι ήταν το καλύτερο πιάτο που πήραμε σε αυτό το μέρος.
ΕΥΡΩ 4,00

Τηγανιά μανιταριών (porcini) με μελάσα και ανθότυρο. Ως λάτρης των μανιταριών, τα βρήκα άνοστα, χωρίς ένταση. Μάλιστα, η μεγάλη ποσότητα του τυριού δεν άφηνε κανένα περιθώριο να βγει στην επιφάνεια έστω και κάποιο ίχνος αρώματος μανιταριού.
ΕΥΡΩ 5,00

Φιστικλί κεμπάμπ με πιλάφι πλιγούρι και ψητή ντομάτα. Στο εν λόγω κεμπάμπ την διαφορά κάνει το φιστίκι! Λυπάμαι αλλά δεν υπήρχε ί χ ν ο ς φιστικιού και.... μυαλό κουκούτσι (εξού και στο σέρβις 2 )!! Ακόμα κοιτάζω τη φωτογραφία στο κινητό μου μήπως δω κάτι αλλά τίποτα. Κοιτάζω και την απόδειξη, μήπως έγινε κάποιο λάθος αλλά τίποτα, γράφει με κεφαλαία "ΦΙΣΤΙΚΛΙ".

Η γεύση κάτω του μετρίου, χωρίς να θέλω να επεκταθώ σε περισσότερες καυστικές λεπτομέρειες. Οι πιτούλες που συνόδευαν το κεμπάμπ ήταν πολύ μικρές και σχεδόν ξερές!
ΕΥΡΩ 9,00

Σε ένα μαγαζί τόσων ετών, ειδικά σε μία περιοχή όπως η Ν. Φιλαδέλφεια, θα περίμενα να αποζημιωθώ τουλάχιστον από το Κεμπάμπ!!!!
Όμως, υπάρχουν και άλλα μέρη στην περιοχή οπότε, κάποια στιγμή, θα δοκιμάσουμε πολλά πολλά κεμπάμπ ακόμα...

Το πανέρι με το ψωμί χρεώθηκε ΕΥΡΩ 1,60
Νερό κανάτας.

Στο τέλος, μας κέρασαν δυο πολύ πολύ μικρά κομματάκια γλυκό υποβρύχιο στη μύτη δύο πολύ μικρών ξύλινων κομματιών μέσα σε δύο ποτηράκια- βαζάκια με νερό (στο κέρασμα τους έπιασε μια πρωτόγνωρη gourmed διάθεση, σε αντίθεση με τη βουκολικότητα των προηγούμενων γεύσεων... ).

Ήπιαμε μια μπύρα Κaizer ξανθιά ( 3,50 ).

Το μόνο εμφανές, τουλάχιστον, ατού του Λεμονόκηπου είναι η όμορφη και δροσερή αυλή του, με τις λεμονιές και τις μουριές, καθώς και άλλες όμορφες διακοσμητικές πινελιές όπως το κρεμασμένο ποδήλατο στον τοίχο ή τα μικρά πολύχρωμα γλαστράκια τριγύρω. Το ντεκόρ του εξωτερικού χώρου, μου θύμισε τις παλιές ελληνικές ταινίες!

Είναι άλλα μέρη που πάμε για να φάμε αλλά και να περάσουμε όμορφα, και άλλα που πηγαίνουμε ΜΟΝΟ λόγω παρέας. Μόνο στη δεύτερη περίπτωση θα ξαναπήγαινα, χωρίς δεύτερο λόγο....