Μουσικά Μεζεδ/λεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα
Ιούλ

Νέα άφιξη στην περιοχή των Αμπελόκηπων....

Πρόκειται για ένα ουζερί καφενέ, γιατι ακριβώς αυτο γράφει και η πινακίδα εξω, το οποίο στεγάζεται στο πρώην Αδιαχώρητο. Για την ακρίβεια, απο οτι ενημερωθήκαμε, το Αδιαχώρητο παραμένει απλά σε μικρότερο χώρο, και το κομμάτι της ταρατςας Και ο ένας όροφος, φιλοξενεί πλέον το Ονειρια, εδώ και ενάμιση περίπου μήνα.

Ο εσωτερικός χώρος δεν ειναι κάτι το φοβερό, αλλα ειναι άδικο να τον κρίνω αφού δεν κάθισα. Τα σχόλια λοιπόν θα πρεπει να γίνουν το χειμώνα. Η ταράτσα ειναι πολυ όμορφη, ευρύχωρη με πολλα τραπέζια ξύλινα στην απόχρωση του καφέ, σαν τα παραδοσιακα που κοσμούν τα παλιά καφενεία.

Στη μέση εχει ένα διακοσμητικό πηγάδι, ενώ ο φωτισμός παρέχεται απο μεγάλα φανάρια. Στην πλευρα του τοίχου εχει ψεύτικα παράθυρα και υποτυπώδη μπαλκονάκια. Η θέα προφανώς τίποτα το φοβερό, γιατι απλά η περιοχή δεν εχει κάτι αξιόλογο! Το πάτωμα καθαρό και ασβεστωμένο, κάνοντας σε να νιώθεις οτι περπατάς σε νησιωτικό σοκάκι.

Ο κατάλογος ειναι σαν εφημερίδα και εκει αναγράφονται οι καφέδες και τα σάντουιτς για το πρωι, τα ορεκτικά και οι μεζέδες για το βράδυ. Τα σερβίτσια ειναι τα παραδοσιακά μεταλλικά, που σε παραπέμπουν σε ύφος κάποιας άλλης εποχής. Η μουσική ειναι απο Πυξ- Λαξ, Κοτσιρα, Αρβανιτακη, ειναι σε έντεχνο στυλ.

Η εξυπηρετηςη ειναι παρά πολυ καλή. Άμεση, γρήγορη, ευγενική, χαμογελαστή. Νομιζω οτι τα παιδια τα είχαν ολα. Εκτός του οτι ήταν σωστοί στο χρόνο τους, εκτίμησα το γεγονός οτι ήρθαν και μας ρώτησαν πως μας φάνηκε το φαγητο, και να κάνουμε τις παρατηρήσεις μας, γιατι τους ειναι απαραίτητο, για τη μετέπειτα πορεία τους. Δικαιωματικά λοιπόν ένα μπράβο, γιατι ειναι ανοιχτοί σε συμβουλές και κριτικές.

Το φαγητο σε γενικές γραμμές ειναι πολυ καλό, θεωρώ οτι σε κάποια πιάτα χρειάζεται μια βελτίωση, αλλα νομιζω οτι εχει ολα τα φόντα να κρατηθεί στην περιοχή, που ως γνωστόν ο ανταγωνισμός ειναι πολυ έντονος. Παραγγείλαμε ένα ντάκο, ο οποίος ήθελε περισσότερο λάδι και αλάτι, το παξιμάδι ήταν καλό γιατι είχε ποτίσει απο τη ντομάτα, όποτε κάτι το φοβερό δεν ήταν, αλλα μπορει εύκολα να βελτιωθεί. Πηραμε φάβα, που ήταν εξαιρετική. Είχε βελούδινη υφή, πραγματικά, σωστή σε αναλογία συστατικών και το αποτέλεσμα άγγιξε τα επίπεδα της τελειότητας.

Συνεχίσαμε με πατάτες, αχ αυτο το μελανό σημείο σε αυτή τη χώρα, λες και οι πατάτες ειναι δυσεύρετες... Ήταν προτηγανισμένες, λίγο μαυρισμένες, οι οποίες ήταν καλύτερες απο άλλες που έχω δοκιμάσει, αλλα μέχρι εκει. Τη σκυτάλη πήρε το μπουγιουρντί, καυτερό σε καλό επίπεδο, καλα ανεκτό, πολυ καλό. Συνεχίσαμε με μια μερίδα κεφτεδάκια, αρκετα καλα, ήρθαν σε μικρό σκεύος, αλλα ήταν αρκετα.

Τέλος, πηραμε κοτόπουλο με σουσάμι και μελι, το πιάτο ημέρας. Το κοτόπουλο ήταν ζουμερό, αφράτο και νόστιμο, μου άρεσε πολυ, αλλα ηθελε κάτι ακόμα για να απογειωθεί γευστικά. Το νεράκι βρύσης σε γυάλινο μπουκαλι, ανανεωνόταν συνεχώς, και στο τέλος μας κέρασαν ένα μικρό σοκολατένιο γλυκάκι, πολυ καλό για να κλείσει το γεύμα μας, και πολυ καλή κίνηση.

Το value for money, ήταν πολυ καλό, οι μερίδες σε γενικές γραμμές ήταν καλές, ειναι λίγο μικρές, αλλα το θέμα ειναι οτι ειναι οικονομικές, όποτε παραγγέλνοντας αρκετα πιατάκια στη μέση, σίγουρα θα φύγετε χορτάτοι. Για το κρασι δεν έχω άποψη γιατι δε δοκίμασα. Δυο άτομα πλήρωσαμε κάτι λιγότερο απο 25 ευρω.

Το συστηνω, ειναι μια προσπάθεια που αξίζει σίγουρα μια δοκιμή. Η ταρατσα με το αεράκι της ειναι σίγουρα όαση στο κέντρο της πόλης, όποτε ενδείκνυται για τις βραδιές του καλοκαιριού χωρις κουνούπια!!!!!