Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Θησείο, Αθήνα
Ιούλ

Αγαπημενο ιστορικο κεντρο, ενδιαμεσα σε μοναστηρακι και θησειο στο πλαι μιας "πλατειας", απεναντι απο παγωτομανια και το soyvlaki bar τοποθετειται το εν λογω μεζεδοπωλειο "η καλη ζωη"(Μιας και γραφω την πρωτη κριτικη δικαιουμαι να πλατιασω λιγο για προσπαθωντας να σας καλυψω οσο περισσοτερο γινεται)

Χρωματιστες καρεκλες παλιου καφενειου σε ενα σημειο που μαγικα καταφερνει να ειναι σε πολυσυχναστη γειτονια αλλα παραυτο να ειναι αρκετα ησυχο ωστε να απολαυσεις την κουβεντα με την παρεα σου και το μεζεδακια σου χωρις να σουλατσαρει ο μισος τουρισμος της Αθηνας διπλα απο το τραπεζι σου.

Δυο νεαροι επαιζαν μουσικη και τραγουδουσαν παλια λαικα και ρεμπετικα, ταιριαζαν γαντι με την ολη φαση και το παλαιοικο σημειο που βρισκεται το μαγαζι.

Το θεμα βεβαια ειναι οτι δεν μας γεμισε το ματι το μαγαζι δεν το κρυβω ειμασταν σε mood να πιουμε απο μια μπυρα και να τη κανουμε(ειχαμε φτασει και πρωτοι ειμασταν οι μοναδικη παρεα... Εν τελη η πεινα νικησε το στομαζι αποφασησε και παραγγειλαμε απο ενα ενδιαφερον μενου τα εξης:

κολοκυθοκεφτεδες (3,80€) πολυ νοστιμοι, γευστικοι και το πιο βασικο δεν ειχαν ιχνος λαδι! σουπερ λεμε. (3,5/4)

Πατατες τηγανητες(3€) εδω βαζουμε την κοπελα μου να κρινει εχει ευαισθητο στομαχι και αν το λαδι δεν ειναι καλο μετα γκρινιαζει σε μενα (ξερετε και οι αντρες και οι γυναικες τι εννοω ) κομμενες στο χερι οι πατατες λοιπον. Το παραδοξο, ηταν τηγανισμενες σε ελαιολαδο ( μονο σε επαρχια τρωω εξω τηγανητη πατατα σε καλο λαδι και στο σπιτι μου ετσι της κανω: ) ) anyway ηρθαν σε λαδοκολλα ηταν οπως πρεπει να ειναι μια σωστη τηγανητη πατατα (που δεν τι βρισκεις και συχνα στο εξω φαγητο).

Μια μεριδα μπριζολακι (7€) τρια μετριου μεγεθους κομματια (λαιμος εννοειται για μεζεδακι) με τηγανητες πατατες, σωστα ψημμενα εμενα μ αρεσαν πολυ, η χριστινα παραπονεθηκε οτι της μυρισε κατ εμε δεν μυριζε (νταξει λυθηκε το εφαγα εγω χαχα)επισης ειχε σαν γαρνιτουρα και μια πολυ ωραια χειροποιητη τυροκαυτερη με μπολικο ελαιολαδο(χειροποιητη και αυτη)

Επιλογη Χριστινας κεφτεδακια σπιτικα (4,5-5€ ) τα οποια ειχαν αστερισκο*(αυτο το * οποτε το βλεπω σκεφτομαι οτι θα φαω μοσχαρι βαθιας καταψυξεως που σφαχτηκε πριν μια 5 ετια0στην προκειμενη η παραπομπη ελεγε οτι το μοσχαρι ειναι φρεσκο και τα κεφτεδακια χειροποιητα. Ναι ηταν νοστιμα σπιτικα μαμαδιστικα, δεν ειχαν λαδι αριστα ψημενα (ηρθαν σε λαδοκολλα επισης).

Γενικα με τις 2 πρωτες μπουκιες εφυγαν οι αμφιβολιες της παρεας καθοτι και οι 3 παραξενοι με το θεμα καλο φαγητο, οποτε ολα καλα ειχαμε νοστιμο καλομαγειρεμενο φαγητο και κρυες μπυρες ωραια παρεα, τα παιδια που επαιζαν μουσικη και τραγουδουσαν το εκαναν με την καρδια τους. Ωραια φαση το σημειο, το κεντρο εχει αυτο το κατι ρε παιδι μου και το φαγητο ηταν νοστιμο η βραδια κυλησε ωραια.

Στοιχηματιζω πως απο το μαγαζι πρεπει να κρυβεται μια μαμα που ξερει να μαγειρευει ωραια!!!

Παμε και στο αρνητικο κομματι, η μια σερβιτορα οσο και αν ετρεχε ειναι λιγη για των αριθμο των τραπεζιων. Το μαγαζι ειναι πολυ μικρο μεσα εχει μονο την κουζινα, εχει καθισματα μονο εξω, Στην περιπτωση μας ειχε 2 παρεες μας σερβιραν γρηγορα, αν μαζεψει κοσμο (που αργοτερα μαζεψε) θα ειχε καθυστερηση πιστευω. Οι τιμες ειναι κανονικες (θεωρω θα επρεπε να ειναι ελαφρως χαμηλοτερες σε καμια περιπτωση δεν ειναι ακριβο), ο καταλογος ειχε επαρκης επιλογες

Επισης βασικο αρνητικο απο μπυρες εχει μονο 2 επιλογες μυθο και kaizer (ηπιαμε μυθο στα 3,60€)

Γενικα ναι το προτεινω
Θα ξαναπαω μ αρεσε! Το κλιμα ειναι χαλαρο, τονιζω οτι ειναι ενα μεζεδοπωλειο του κεντρου δεν ειναι high class εστιατοριο να εξηγουμαστε.
Οι γευσεις με ικανοποιησαν και σιγουρα κινηθηκαν πολυ πανω απο το μετριο ολα τα πιατα ηταν ωραια αν μετα την 2ρη επισκεψη εχω την ιδια γνωμη θα μπει στην μικρη αλλα νοστιμη λιστα μου: ).
Αν δειτε αλλες κριτικες μου θα δειτε πως συνηθως δεν μενω ευχαριστημενος!!