23 Ιούλ 2015

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο μαγαζί, μετά από παρότρυνση μιας φίλης η οποία το είχε επισκεφθεί πρόσφατα. Βρίσκεται λίγα μέτρα πιο κάτω από το μετρό της Πανόρμου, απέναντι από το στενό με τις καφετέριες.

Πρόκειται για ένα πολύ ευχάριστο χώρο, καθώς ο ιδιοκτήτης έχει παίξει με τα χρώματα, και μέχρι και τα τραπεζάκια του μαγαζιού είναι ζωγραφισμένα με διάφορες εικόνες, όπως την Ακρόπολη, ηθοποιούς από παλιές ελληνικές ταινίες και τοπία. Όπως πληροφορήθηκα από τους εργαζόμενους, το μαγαζί έχει επιρροές από την ελληνική ταινία "Μπακαλόγατος" (εξού και η ονομασία), καθώς στους τοίχους υπάρχουν κυρίως φωτογραφίες με τις ατάκες του έργου, στα ράφια υπάρχουν είδη παντοπωλείου, και υπάρχει ακόμα και εκείνο το κλασσικό ποδήλατο της ταινίας να διακοσμεί το χώρο.

Ας προχωρήσουμε τώρα στα πιάτα. Παραγγείλαμε μπακαλοσαλάτα (η κλασσική ανάμεικτη, αλλά με πινελιές όπως κρουτόν, σος), σαγανάκι με σουσάμι και μέλι, τηγανιά κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος και σος, μπριζολάκια του μπακάλη (με τυριά, κρεμμύδι, πατάτες, σάλτσα κλπ), πανσέτα με μουστάρδα και κεμπάπ.
Μείναμε κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι, καθώς ήταν άψογα μαγειρεμένα, οι γεύσεις ήταν εκπληκτικές και σε καμία περίπτωση δεν μας άφησε την αίσθηση ότι τα πιάτα είναι αυτό που λέμε "μπαγιάτικα".

Για ποτό, επιλέξαμε χύμα τσίπουρο που προσφέρει το μαγαζί, το οποίο δεν μας έφτασε και παραγγείλαμε και 2ο. Καταλαβαίνετε λοιπόν πως ήταν υπέροχο.

Τέλος, το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και δεν δίστασε να μας περιποιηθεί στο έπακρο αλλά και να μας λύσει τις όποιες απορίες είχαμε για την διακόσμηση του μαγαζιού ή τα πιάτα.

Πληρώσαμε πάνω κάτω 40 ευρώ για όλα, που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ χαμηλά καθώς χορτάσαμε όλοι και ήπιαμε.

Το προτείνω πραγματικά ανεπιφύλακτα, τόσο για παρέα φίλων όπως ήμασταν εμείς, όσο και για οικογένειες. Σίγουρα θα το επισκεφθώ κι εγώ η ίδια σύντομα.

23 Ιούλ 2015

Xandrinouamalia