Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μαρούσι, Αθήνα
Ιούλ

Πάνε δυο Κυριακές απο την επισκεψή μου στο 'ούζομπαρ' και ειλικρινά οι μνήμες της γαριδομακαρονάδας είναι ακόμα νωπές....!!!!

Ας το σοβαρέψουμε όμως τώρα.. επειδή λοιπόν, δεν τα κατάφερε η παρέα εκείνη την Κυριακή να πραγματοποιήσει εξόρμηση στην παραλία είπαμε να πάρουμε το αίμα μας πίσω τρώγοντας εκλεκτά θαλασσινά! Έτσι κι έγινε, δεν δυσκολευτήκαμε να αποφασίσουμε που θα πάμε μιας και η φιλενάδα μου είναι απο το Μαρούσι, όπου και βρίσκεται το ούζομπαρ, μου το πρότεινε αμέσως μιας και εχει φάει 2-3 φορές και είχε μείνει πολύ ικανοποιημένη!

Φτάσαμε κατά τις 17.00, η παρέα απαρτιζόταν απο 2 κοπέλες, αρκετά πεινασμένες θα έλεγα. Ήμασταν η μοναδική παρέα του μαγαζιού αλλα το βρίσκω φυσιολογικό λόγω της ώρας που αποφασίσαμε να παμε για φαγητό.

Χώρος: Ιδιαίτερα όμορφος και περιποιημένος! Έχει γίνει μία πολύ καλή προσπάθεια και σίγουρα το τελικό αποτέλεσμα θυμίζει κάτι από νησιώτικο εστιατόριο, πράγμα δύσκολο για μαγαζί που βρίσκεται στην καρδιά του Αμαρουσίου!

Τα τραπέζια είναι ξύλινα, έχουν βέβαια και κάποιες μεταλλικές λεπτομέρειες, πολύ άνετα, οι καρέκλες επίσης ξύλινες! Πρωταγωνιστεί το λευκό αλλα και το γαλάζιο! Εμείς κάτσαμε έξω λόγω της ζέστης, αλλά παρατήρησα κάποιες πολύ όμορφες πινελιές στον εσωτερικό χώρο, όπως μια προθήκη με κάθε λογής ούζο, τσίπουρο και μαστίχα αλλα και την πεντακάθαρη και πολύ ωραία διακοσμημένη 'ανοιχτη' κουζίνα στο βάθος του μαγαζιού! (Γενικά τρέφω μία ιδιαίτερη αδυναμία στις open kitchen)

Εξυπηρέτηση: Μας εξυπηρέτησε μια μελαχρινή κοπέλα που φάνηκε να ξέρει πολύ καλα τη δουλεία της. Με το που καθίσαμε και βολευτήκαμε, μας έφερε σε εναν μεγάλο δίσκο όλα τα ψάρια ημέρας, μας εξήγησε ένα προς ένα τι είναι ενώ αργότερα μας ανέφερε όλα τα πιάτα ημέρας! Με ενθουσίασε το πόσο ενημερωμένη ήταν για τα παντα!

Φαγητό: Ας περασουμε τωρα στο ζουμί της υπόθεσης...!!!
Με τα κουβέρ κατέφθασε στο τραπέζι μας και ενα πιατάκι με λεπτοκομμένες φλίδες πιπερόριζας (θυμίζει πολύ το συνοδευτικό ginger που έχουν διάφορα sushi) αλλά και τουρσί αγκινάρες, οι οποίες ήταν πεντανόστιμες, το ελαιόλαδο που τους είχαν προσθέσει τις απογείωνε!

Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

-Αλμύρα (ήταν ένα απο τα πιάτα ημέρας), θεσπέσια βρασμένη, παρέα με ζουμερά ντοματίνια!! Άπαιχτη σαλάτα!! 7€

-Γαύρο μαρινάτο με σκορδάκι και λιαστή ντομάτα, πεντανόστιμος από τια ωραιότερες version γαύρου που έχω δοκιμάσει ποτέ! 7€

-Μύδια αχνιστά με τζίντζερ και διάφορα άλλα μυρωδικά! Νόστιμο πιάτο, η κολλητή μου φαγώθηκε να το παραγγείλουμε, ούσα gingeraholic και ομολογώ πως το άδεισε μέσα σε δευτερόλεπτα! 9€

-Και τώρα ήρθε η ώρα να αναλύσω την πλέον συγκλονιστική μακαρονάδα(για δύο άτομα) που έχω γευτεί ως τώρα!!! Απο που να αρχίσω;;
Αρχικά η επιλογή του ζυμαρικού ήταν ιδανική για τα γούστα μου (linguini), εξαιρετικά βρασμένα, γαρίδες υπήρχαν 8 συνολικά, μες τη μακαρονάδα καταλάβαινεις ολοζώντανα τα ντοματίνια, το ψιλοκομμένο σκόρδο αλλα και τον μα'ι'ντανό, και όλα αυτά τα υλικά έδεναν τόσο υπέροχα μεταξύ τους που όσο σκασμένες κι αν ήμασταν, δεν μπορούσαμε να σταματησουμε να τρώμε!!

-Για ποτό επιλέξαμε ούζο Βαρβαγιάννη πράσινο 7€

Το κατάστημα διαθέτει στον κατάλογο του και γλυκά, αλλά εμείς ήμασταν τόσο φουσκωμένες που δεν το επιχειρήσαμε! Την επόμενη φορά όμως, θα δοκιμάσω οπωσδήποτε!

Το σύνολο του λογαριασμού μας ήταν στα 63€, θα μου πείτε πως είναι μεγάλο πόσο, δεδομένου της εποχής που διανύουμε αλλα σας διαβεβαιώνω πως αξίζουν τον κόπο!!

Όποιος βρεθεί εκεί κοντά και έχει βαρεθεί τα σουβλάκια, (όπως εγώ καλή ώρα) ας κάτσει στο ούζομπαρ και σίγουρα δεν θα χάσει!!