Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα
Ιούλ

Σκηνικό βγαλμένο από ταινία.

Ένα απόγευμα μια κρύας και βροχερής Τετάρτης του περασμένου Φεβρουαρίου ξεκινώ από την δουλεία με την Vespa μου για το σπίτι... Οι δρόμοι γύρω βρεγμένοι και γυαλιστεροί, τα φώτα των δρόμων και τον λιγοστών αυτοκινήτων καθρεφτίζονταν επάνω τους. Ξάφνου ξεκινά πάλη βροχή, αμέσως κάνω στην άκρη και μπαίνω κάτω από ένα μπαλκόνι. Βγάζω το κινητό να ενημερώσω ότι θα αργήσω και πριν προλάβω να καλέσω αρχίζει να κτυπά.

- Στο σπίτι δεν έχει φαγητό, πάρε κάτι απ΄ έξω και για μένα, έχω πολύ δουλεία φιλία.
Χωρίς δεύτερη σκέψη ανοίγω ask4food και ψάχνω κάτι στο κέντρο μίας και είμαι Σύνταγμα.

- Feyrouz?! ?! ? Πως μου ξέφυγε εμένα αυτό? Μονολογώ.
Είμαι κοντά, το λαχματζούν το αγαπώ, η βροχή κόπασε οπότε ξεκινώ.
Φτάνοντας στο στενό που όλα είναι κλειστά και εγκατελιμένα φαντάζει σαν όαση μέσα στο χάος της πόλης. Φωτεινό και αστραφτερό σε τραβάει σαν μαγνήτης.

Παρκάρω από έξω και μπαίνω στο μαγαζί. Με το πρώτο βήμα μέσα στο χώρο είναι σαν να αλλάζεις χώρα. Η ανατολίτικη απαλή μουσική που παίζει και η μυρωδιές σε ταξιδεύουν. Έχω τόσο μαγευτεί που αφήνω το παλικάρι πίσω από την μικρή βιτρίνα να μου κανονίσει την παραγγελία.

-Θα σας βάλω ένα με κιμά και ένα λαχανικών. Μου λέει.

-Βάλε μου και ένα τσάι, του απαντάω, ότι νομίζεις εσύ.
Κάθομαι στην μπάρα που βλέπει προς το στενάκι και κοιτάω την βροχή που έχει αρχίσει να πέφτει πάλι σιγά σιγά πάνω στο δρόμο.

-Μέχρι να ετοιμαστεί η παραγγελία σας θέλω να δοκιμάσετε και την σούπα μας, είναι και αυτή συνταγή της μαμάς μου. Λέει ο νεαρός, όπως και όλα αυτά που σερβίρουμε!

Η σούπα όντος ήταν καλή, αλλά τα λαχματζούν ήταν καλύτερα που σερβιρίστηκαν μετά από λίγο μαζί με το τσάι.
Στην Αθήνα δεν έχω φάει καλύτερο και νομίζω πώς θα μπορούσα να το συγκρίνω μόνο με κάποια που έχω φάει στην ''Πόλη''. Τρώγοντας και χαζεύοντας το στενό σε συνδυασμό με την υπόκρουση των ανατολίτικων ήχων πέρασε χωρίς να το καταλάβω σχεδόν 40 λεπτά!!!

Πραγματικά είχα αφεθεί πλήρως σε αυτή τη μαγεία που όλα τόσο πολύ συνωμότησαν γύρω μου για να βιώσω.

Τέλος μου έφτιαξε και δυο για το σπίτι, πλήρωσα και έφυγα γεμάτος χαρά λες και γύριζα μετά από ένα ταξίδι σε κάποια μακρινή πόλη της ανατολής.

Από τότε έχουν περάσει κάποιοι μήνες, δεν μπορούσα όμως όλων αυτό τον καιρό να γράψω κριτική, φοβόμουν και πιστεύω ακόμα, πώς αυτά που έγραψα δεν μπορούν να αποδώσουν πλήρως αυτό που ένιωσα! Επίσης όλα ήταν θέμα πολλών μαζεμένων ευχάριστων συμπτώσεων που δύσκολα μπορεί να κάποιος να ξαναπετύχει, τόσο που και γω δεν έχω πάει ξανά γιατί δεν θέλω να χαλάσω αυτήν την σπουδαία ανάμνηση!

Όμως το προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσουν.